Salçalık Domates 1 Dönüme Ne Kadar Verir?

Dünya üzerinde domateste dönüm verimi raporlarına bakıldığın 2,5 ton civarında olduğu görülmektedir. Ayrıca ülkemizde dekar başına üretilen domates miktarı ortalama 3,5 ton civarındadır.

1 dönümden kaç kilo domates alınır?

Ayrıca toprak olmadığı için araziyi nadasa bırakma derdi de yok. Geleneksel tarım yöntemiyle bir dönüm araziden yılda ortalama 12 ton domates üretilirken, topraksız tarım serasında aynı büyüklükteki alanda yılda 40 tonun üzerinde ürün elde ediliyor.

1 domates fidesi kaç kilo verir?

1 FİDEDEN 55 KİLOGRAM ÜRÜN

Normal şartlarda en sistemli seralarda bile bir domates fidesinden 20 kilogram civarında ürün alınabiliyor ama bizim yetiştirdiğimiz fideden 55 kilogramın üzerinde verim alınabiliyor’ diye konuştu.

Salçalık domates dekara kaç adet dikilir?

Bir dekara 2 bin 500 adet fide dikiliyor ve bunun bedeli 3 bin 250 lira. Seranın ısıtılması için gerekli olan 4 ton katı yakıtın bedeli 2 bin lira. Elektrik gideri 1250 lira.

Domates fidelerinin arası kaç santim olmalı?

Yer çeşitlerinde bitki aralığı, 40-60 cm karık aralığı 120-160 cm arasında olmalıdır. Sırık çeşitlerde ise sıra üzeri 30-40cm, sıra üzeri 60-70 cm olmalıdır. Dikimden 10-15 gün sonra kesekler varsa kırılmalı, fide boğazı gevşekse doldurulmalıdır. Dikimi takiben 25-30 gün sonra ikinci çapa yapılır.

You might be interested:  Bezelye Hangi Ayda Dondurucuya Konur?

1 dönüm araziden kaç ton domates çıkar?

Varnet yetkililerine göre Türkiye’de modern seralarda 1 dönümde yılda 30 ila 50 ton, topraklı seralarda ise 12 ila 15 ton domates alırsınız.

1 sırık domates kaç kilo verir?

Yani 40-45 adet Mısır koçanı demek. 7 ) Salatalık : Ortalama 25 adet tohum kullanılır. Kök başına 1 kg verimden 25 kg verim.

Domates fidesi kaç günde sebze verir?

Domates Ne Zaman Meyve Verir? Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonra 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonra ise 60-80 gün arasında hasatlık hale geliyor. Serada yetiştirilen domatesler, 60-70 gün sonra hasat edilmeye başlanıyor.

Domateste en iyi verim nasıl alınır?

Dekara 40 kg, taban gübresi 20 potasyum sülfat gübresi kullanılması gerekmektedir. Domates veriminin yüksek oranda olması için gübreleme önemli olmaktadır. Düzenli sulamalarda domatesin çatlamasına önlem alınmaktadır. Bu şekilde, ürün verim ve kalitesi artmaktadır.

Salçalık domates ne zaman ekilir?

Tohumların Ocak-Nisan ayları arasında ekimi yapılır. Tohumlar sıra arası 13-15 cm, sıra üzeri 1-1,5 cm olacak şekilde, 1-2 cm derinliğe ekilir ve m²’ye 2-3 gr tohum olacak şekilde hesaplanır.

Domates fidesi hangi saatte dikilir?

Fide dikimi mümkünse akşamüstü veya sabah erken, havanın serin olduğu saatlerde yapınız. Fideleri kabından çıkarırken yapraklarından tutunuz, kesinlikle gövdeyi zedelemeyiniz. Dikimde, fide kök boğazını toprakla örtmeyiniz. » Dikim Sonrası Yeterli miktarda can suyu veriniz.

Oturak domates nasıl dikilir?

Saksının 3 te birini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikin. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığınız bahçe toprağını saksınıza yavaş yavaş ekleyin. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacaktır.

Domatese ne zaman su verilir?

Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

You might be interested:  Kıl Kurdu Için Kabak Çekirdeği Nasıl Yenmeli?

Domates biber kaç günde bir sulanır?

Domatesin sulanması iklim koşullarına bağlıdır. Biber: Karık yöntemi ile sulanır. Bitkilerin su ile direk teması olmamalıdır. Sulamalara başlandıktan sonra 7-10 günlük sulama aralıklarıyla devam edilir.

Domates kaç dereceye dayanır?

Domates bitkisi soğuk havalarda büyümesini normal veya iyi bir şekilde sürdüremez. 14 derecenin altındaki sıcaklıklarda meyve bağlamaz. Yetiştirme devresinde sıcaklık eksi 2 dereceye düştüğü zaman bitki tamamen zarar görür. Domateste normal bir gelişmenin meydana gelebilmesi için en uygun sıcaklık 15-20 derecedir.