Kornişon Salatalık Hangi Ayda Ekilir?

Kornişon salatalık hangi ayda ekilir? Ekim Zamanı: İlkbahar,sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir. Baharda hangi sebzeler ekilir? Diğer sebzeler arasında yer alan bamya, fasulye, salatalık, kabak, karnabahar, lahana ve soğan tohumlarının ekimine başlayabilirsiniz. Kavun, karpuz tohumları dikilir.
Ekim Zamanı : İlkbahar,sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir. Ilık iklim sebzesi olan hıyar soğuklara karşı çok hassastır.

Salatalık ne zaman ekilir hangi ayda?

Salatalık Hangi Ayda Ekilir? Ferahlığı ile bilinen, kokusu ile kendine hayran bırakan salatalığı bahçenizde ya da balkonunuzda yetiştirmek istiyorsanız mart, nisan aylarında ekim yapabilirsiniz. Domates tohumunda olduğu gibi salatalık tohumu da düşük sıcaklıkta dikilmeye elverişli değil.

Turşuluk salatalık nasil ekilir?

Salatalık tohumlarını ekeceğiniz kabın veya viyolin üst kısmına 2 cm kala ince toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurmaktadır. Ardından fısfıs yardımıyla nemlendirmektedir Nemlendirilen toprağa salatalık tohumları ekilmektedir ve üzeri aynı toprakla doldurulmaktadır.

Kornişon salatalık kac gunde yetisir?

Haziran ayının sonunda ekimi yapılmaktadır. Kornişon tohumu ekiminden yaklaşık 20 veya 25 gün sonra 4 veya 5 gerçek yapraklı fideler elde edilmektedir. Genelde sıra arası 180-250 cm sıra üzeri 30-40 cm olmakta, ve dekara 1600-2200 bitki dikilmektedir. Fide dikimi, masuralar kurulmaktadır.

You might be interested:  Sarımsak Yanığına Ne Iyi Gelir?

Turşuluk salatalık hangi ayda çıkar?

Ekim Özellikleri

Sıra Üzeri Mesafe (cm) 40-50 cm
Ekim Derinliği (cm) 2-2,5 cm
Çimlenmede Toprak Isısı (°C) 14-35 °C
Olgunlaşma Süresi (Ay) 2-2,5 Ay
Ekim Zamanı İlkbahar-Sonbahar

Salatalık fidesi ne zaman toprağa dikilir?

Salatalık, tohum ve fide olarak ekilebiliyor. Tohum olarak ekilecekse en uygun Ekim ayıdır. Fide olarak ekilecekse Nisan ayının sonundan Haziran ayının sonuna kadar ekebilirsiniz.

Salatalık kaç günde çıkar?

Salatalık nemli bezde ya da bir suyun içinde kolay bir şekilde çimlenebilir. Nemli bir bezde ya da suyun içinde 3 gün gibi kısa bir sürede salatalık tohumunun çimlenmesi mümkündür. Bahçede ya da tarlada salatalık yetiştirilecekse tohumların çimlenmesi yaklaşık olarak 8 ile 10 gün arasını bulabilir.

Yer salatalığı nasıl ekilir?

Saksınızı toprakla doldurduktan sonra toprağın orta kısmında çok derin olmayacak şekilde oyuk açın. Bu oyuğun içine dikkatlice salatalık tohumlarını yerleştirin. 1 saksı için 8-10 adet tohum yeterli olacaktır. Tohumları oyuğa koyduktan sonra üzerine yeniden toprak serpiştirin.

Turşuluk salatalık nerede yetişir?

Turşuluk hıyar ya da yaygın adıyla kornişon üretimi denildiğinde Türkiye’de üç merkez üs akla geliyor: İzmir-Ödemiş ve Balıkesir-Sındırgı ve Afyon’un merkez ilçesi.

Turşuluk salatalık kaç günde yetişir?

Ekim tarihini kullandığımız çeşidin kaç günde hasada geldiğini ve hangi dönemde pazara ürün çıkarmak istiyorsak tohum ekim tarihimizi ona göre planlamalıyız. Tohum ekiminden yaklaşık 20-25 gün sonra 4-5 gerçek yapraklı fideler elde edilecektir. Turşuluk hıyarlar genelde tarlalarda yerde yetiştirilir.

Kornişon turşu ne zaman çıkar?

İki, üç hafta iyi bir turşunun olması için yeterli. Bu süre yeter de artar demiyorum çünkü sizin marifetinize ve saklama koşullarınıza göre değişiklik gösterebilir. Turşuyu beklerken onu sık boğaz etmeyin bu arada. İkide bir de başında durup, tadına tuzuna bakmaya çalışmayın.

You might be interested:  Sarımsak Soyarken El Yanması Nasıl Geçer?

Turşuluk salatalık ne zaman biter?

45 gün önce ekilen ve bugünlerde hasadı başlayan turşuluk salatalığın önümüzdeki 45-50 gün boyunca hasat edileceği ve daha sonra da ikinci sezon denilen güz dönemi sezonunun başlayacağı öğrenildi. Kabuğunun üzeri pürtüklü olması ve lezzetli ile bilinen kornişon salatalık, özellikle turşu yapımında değerlendiriliyor.

Turşuluk salatalık hangi mevsimde ekilir?

Meyvesi koyu yeşil renkte olup üzeri dikenlidir. Salataların boyu 5-6 cm çapı 2-2,5 cm dir. Küllenme hastalığına karşı toleranslıdır. Ekim Zamanı : İlkbahar,sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir.

Salatalık ne zaman toplanır?

Çeşidin erkencilik özelliği ile yetiştirme ve bakım şartlarına göre tohum ekiminden 55-70 gün sonra hasata başlanabilir. Hıyarlarda ilk hasat için en uygun zaman meyvelerin normal çeşit iriliğinin 1/3’ü veya en fazla 1/2’sini aldığı zamandır.

Salatalık hangi mevsimde olur?

Salatalık Hangi Mevsimde Yetişir? Salatalık yaz mevsimine ait bir sebzedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında hasadı yapılan salata bu aylarda da piyasaya sürülür. Hem lezzetli hem tazecik salatalığı, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında marketlerden ve pazarlardan satın alabilirsiniz.

Salatalık kaç günde çıkar?

Salatalık nemli bezde ya da bir suyun içinde kolay bir şekilde çimlenebilir. Nemli bir bezde ya da suyun içinde 3 gün gibi kısa bir sürede salatalık tohumunun çimlenmesi mümkündür. Bahçede ya da tarlada salatalık yetiştirilecekse tohumların çimlenmesi yaklaşık olarak 8 ile 10 gün arasını bulabilir.

Yeni ekilen salatalık kaç günde bir sulanır?

Fidelerin dikilmesinden itibaren meyvelerin oluşmasına kadar geçen süre zarfında, çok olmamak koşulu ile, günde 1-2 defa sulanmaktadır. Böylece bu dönem esnasında fazla sulama yapılması beraberinde bitkinin sararmasına (boğulmasına) neden olmaktadır. Bu dönemden sonra her 3-4 günde bir kez sulama yapılmaktadır.