Domates Çiçek Açtıktan Sonra Ne Zaman Sürede Meyve Verir?

Domates çiçek açtıktan sonra ne zaman sürede meyve verir? Kısaca, tohumdan yetişen bir domates üç aylıkken çiçek açma olgunluğuna gelir. Çiçekler derhal meyve büyütmeye başlar. Domates meyvelerinin büyüyüp kızarması yani tam olgunlaşması çeşide, kültivara göre 6 hafta ile 3 ay arasında değişir.
Kısaca, tohumdan yetişen bir domates üç aylıkken çiçek açma olgunluğuna gelir. Çiçekler derhal meyve büyütmeye başlar. Domates meyvelerinin büyüyüp kızarması yani tam olgunlaşması çeşide, kültivara göre 6 hafta ile 3 ay arasında değişir.

Domates çiçekten kaç gün sonra?

Domates Ne Zaman Meyve Verir? Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonra 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonra ise 60-80 gün arasında hasatlık hale geliyor. Serada yetiştirilen domatesler, 60-70 gün sonra hasat edilmeye başlanıyor.

Domates fidesi dikildikten kaç gün sonra meyve verir?

Domatesler, açık alanda fide dikiminden hasada kadar 60-80 günlük bir zamanda hasat olgunluğuna gelir. Pazara uzaklık durumuna göre değişik olgunluk devrelerinde hasat edilir. Hasat, havanın kuru ve serin olduğu zamanlarda yapılmalıdır.

Domates çiçek açtıktan sonra sulanır mı?

Domates yetiştiriciliğinde bitkiler üzerinde ilk meyveler görülünceye kadar sulamadan kaçınmalıdır. Bu devreye kadar çapa yapılır. İlk meyveler görüldükten sonra sulama önem kazanır ve mevcut şartlara göre uygun periyotlarla yeteri kadar sulama yapılmalıdır.

You might be interested:  Domates Biber Için Hangi Gübre Kullanılır?

Domates ilk çiçeği neden dökülür?

Polen oluşumuna bağlı olarak ortaya çıkar, yetersiz polen sayısı bitkinin çiçeklerinin döllenmesinde aksamalara neden olur. Polen miktarı yeterliyse bunu suni yollardan bitkiyi sallayarak biz yardımcı olabiliriz. Havalanmasına dikkat etmekte önemlidir.

Domates çiçek açması için ne yapılır?

Azotlu gübre verilmesi çiçeklenmeyi arttırmaktadır. Ancak, azotlu gübreler yaprakların iri ve geniş olmasına, açık yeşil ve sarımsı renk almasına engel olur. Bitki sert ve dik bir görünümdedir.

Tarla domatesi hangi ayda çıkar?

Şubat ayından başlayıp Temmuz veya Ekim ayları arasına kadar hasat devam edilmektedir. Domates hasadı hangi ay yapılmaktadır? Tarlada yetiştirilen domates tohumu ekiminden hasada kadar kısa bir sürede yapılmaktadır. Fide dikiminden hasada kadar 60 veya 80 günlük dönemden geçmektedir.

Ekilen domates tohumu kaç günde çıkar?

Domates Tohumu Kaç Günde Çimlenir? Ekilen domates tohumları yaklaşık 15 ile 20 gün arasında çimlenmeye başlayacaktır. Domates tohumunun çıkması da bu süreleri bulmaktadır. Çimlenen domates tohumları yaklaşık 4-6 cm boyunda domates fidesi haline geldiklerinde daha büyük bir saksıya veya bahçeye dikilebilir.

1 domates fidesi kaç kilo verir?

1 FİDEDEN 55 KİLOGRAM ÜRÜN

Normal şartlarda en sistemli seralarda bile bir domates fidesinden 20 kilogram civarında ürün alınabiliyor ama bizim yetiştirdiğimiz fideden 55 kilogramın üzerinde verim alınabiliyor’ diye konuştu.

Domates tohumu kaç günde çıkar?

Ekilen tohumu tekrar su ile ıslatarak üzerine de naylon poşet kapatmanız gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra domatesin çimlenmesi fide haline gelmesi için ortalama olarak 15 – 20 gün kadar beklemeniz gerekir.

Domateste yüksek verim nasıl alınır?

Dekara 40 kg, taban gübresi 20 potasyum sülfat gübresi kullanılması gerekmektedir. Domates veriminin yüksek oranda olması için gübreleme önemli olmaktadır. Düzenli sulamalarda domatesin çatlamasına önlem alınmaktadır. Bu şekilde, ürün verim ve kalitesi artmaktadır.

You might be interested:  Turşuluk Salatalık Hangi Ayda Çıkar?

Domates ve biber ne sıklıkla sulanır?

Fideler tutana kadar bir iki kez sulama yapılır. Daha sonra ilk meyveler görülene kadar mümkünse sulama yapılmamalıdır. Eğer çok kurak giderse bu devrede de bir iki sulama yapılabilir. Normal sulamaya yörelerin iklim koşullarına göre değişik zamanlar da başlanır ve 7 ile 12 gün aralar ile sulamalar yapılır.

Domates ektikten sonra bakımı nasıl yapılır?

Domates ektikten sonra bakım nasıl yapılmaktadır? Derin sürümle hazır olan toprak, sonbaharda 3-4 ton/da ahır gübresi alır. İlkbaharda ise karık hazırlığından önce taban gübresi alır. Fosforlu gübrenin tamamı gider. Diğerlerin üçte biri taban gübresi olarak gider.

Domatesin çiçeği niye kurur?

Düzensiz sulama ve fazla sulama bir çok hastalıklara neden olabilir. Bitki Damla Sulama (Kök sulama) ile düzen sağlanabilir. Gübre verilmesi meyve oluşumu başladıktan sonra yapılır.

Salatalık neden erkek çiçek açar?

Bunun birden fazla sebebi olabilir: Birinci sebep: Sezon yeni başlamıştır, bitki yeterince gelişmemiştir. İkinci sebep: Bitkinin toprağı yeterli besin içermiyordur. Meyve yapacak gücü olmayan bitki kendini sürdürebilmek için yakınlardaki başka bir dişi çiçeği tozlamak umuduyla yalnız erkek çiçek açar.

Bitkiler çiçeklerini neden döker?

Şiddetli sıcak, yetersiz ısı

Bazı bitkilerin çiçekleri (açtığı zaman çok şiddetli sıcak olmuşsa veya fazla serin olmuşsa) ısı derecelerine hassastır. Bu durumda o günlerde açan çiçekler boşa gidecek demektir.