Borsa Gündem

Yabancıların en çok aldığı-sattığı hisseler

2016 Aralık ayında yabancı yatırımcıların alım ve satım yaptığı hisse senedleri

Yabancıların en çok aldığı-sattığı hisseler

7 Ocak 2017 00:43
-A

+A

YABANCILAR ALIM YAPTI

Geçtiğimiz yılın son ayı olan Aralık ayında yabancı yatırımcılar tüm ay bazında net alıcı konumuna geçtiler.

İş Yatırım'ın yayınladığı bültende yer alan bilgilere göre yabancı yatırımcılar Aralık ayında net  177 milyon dolarlık hisse senedi alımı gerçekleştirdiler.

Yabancı yatırımcıların 2016 yılı toplamındaki net alım tutarı ise 614 Milyon dolar oldu.Yabancılar bu alımlarla 2015 yılına göre borsadaki paylarını % 1 oranında artırarak % 63.36 düzeyine yükselttiler.

2016 yılında genellikle satıcı olan yabancı yatırımcıların Dolar-TL'deki sert artışa rağmen net alıcı bir durumda yılın son ayını kapatmaları olumlu bir gelişme.Bilindiği gibi FED kararları sonrası Dolar-TL 3.60 TL'yi görmüş ve tarihi zirvesini bir kez daha üst seviyelere taşımıştı.

Yabancıların Aralık'ta en çok aldığı hisseler

Yabancı yatırımcıların Aralık ayında net 177 milyon Dolarlık alım yapmıştı.

Bu alımların hisselere göre dağılımına baktığımızda en çok alım yapılan hisselerin çoğunluğu bankacılık sektörü hisseleri olduğu görülüyor.Banka hisselerine Aralık ayındanda toplam 114 milyon dolarlık yabancı alımı olmuş.

  • Halkbank 47 milyon dolar
  • Garanti Bankası 41 milyon dolar
  • Ereğli Demir Çelik 30 milyon dolar

nette en çok alınan üç hisse senedi oldu.

Yabancıların Aralık'ta en çok sattığı hisseler

Aralık ayında net 177 milyonluk hisse alımı olurken bazı hisselerde de net satışlar görüldü.Yabancıların Aralık ayında en çok sattığı hisseler arasında 
  • Petkim (17 milyon dolar)
  • Net Holding (14 milyon dolar)
  • Ülker Bisküvi (13 milyon dolar)

nette en çok satılan üç hisse senedi oldu.

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku