Borsa Gündem

Uzman borsadaki uçan hisseleri analiz etti

Öz sermaesi eksi olup sert yükseliş yaşayan hisselere dikkat !

Uzman borsadaki uçan hisseleri analiz etti

25 Ekim 2020 12:23
-A

+A

BORSADA NELER OLUYOR ?

Borsa İstanbul'da her sene yaşanmayan uzun aralıklarla yaşanan spekületif sert yükseliş yaşayan hisseler son bir yılda yine dikkat çekmeye başladı.

Temel olarak karşılığı olmayan hisse yükselişleri alarm vermeye başladı.

Net kar gösteremeyen, öz sermayesi eksiye düşmüş borçları devasa olan birçok şirket % 500 ve üzeri artışlar yaşıyor.

Borsamıza küçük yatırımcılardan gelen büyük talep küçük sermayelerle sert yükselişler yaşatılıyor.

Küçük yatırımcıların mağdur olacağı aşikar iken SPK elinden gelen bütün önlemleri almaya çalışıyor.

Konuya bu haftaki yazısında yer veren Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'ın yazısına göz atalım:

Borsa İstanbul’da bireysel yatırımcı sayısı artmaya devam ederken güncel sayı 1 milyon 761 bin oldu. Yeni gelenler hareketli hisselere yöneliyor. Sığ ve düşük sermayeli bu firmalar içerisinde özvarlığı negatifte olan ve borca batıklar da var


Merkez Bankası ekim ayı toplantısında faizi yüzde 10.25 seviyesinde sabit tuttu. Yatırımcılar faiz yerine alternatif getiri sağlayan enstrümanlara yönelmeye devam ediyor. Borsa da bu alternatifler arasında yer alıyor. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler içerisinden özsermayesi negatif olan şirket sayısı sekiz. Yatırımcıların ilgisi bu hisselerin yüksek bir çıkış sergilediğini gösteriyor. Gözlenen çıkış yıl başından bu yana yüzde 34 ile yüzde 1.676 aralığında değişiyor. Aynı dönemde borsanın likit banka hisseleri ise yüzde 29 değer kaybetti. Banka Dışı Likit 10 Hisselerinin getirisi ise yüzde 10’da kaldı. BIST 100 Endeksi’ndeki artış aynı dönemde sadece yüzde 4.5 oranında kaldı.

Rayiç değer kurtarıyor

Spor şirketlerinin bilançoda yer alan özsermayeleri ekside. Ancak sahip oldukları varlıklarının rayiç değerleri üzerinde yaptıkları değerleme raporlarında ise sermayelerini korudukları açıklamaları periyodik olarak gelmekte. Bu da yatırımcıların cesurca hareket etmelerinde belirleyici bir etken olurken spor şirketleri hareketli grup içinde yer alıyor. Pandemiden en fazla etkilenen sektör olmasına rağmen yıl içinde oldukça hızlı bir performans sergilediler. Beşiktaş Futbol yıl başından bu yana yüzde 34.69 değer kazanırken Fenerbahçe Futbol yüzde 162.75 ve Galatasaray Sportif yüzde 89.66 getiri sağladı. Sektörde yer alan Trabzon Sportif’in getirisi ise yüzde 93.95 oldu.

Farklı sektörler

Perakende ticaret sektöründen Carrefoursa, metal İşleme sektöründen Eminiş Ambalaj, orman ürünleri ve mobilya sektöründen Doğtaş Kelebek Mobilya ve tekstil ürünlerinden Birlik Mensucat özvarlıkları negatif olan şirketler arasında yer alıyor. Bu şirketlerden Eminiş Ambalaj yılbaşından bu yana yüzde 1.676 oranında değer kazandı.

Yüzde 500 kazandırdı

Özvarlığı 50 milyonun altında olan yedi şirket yılbaşından bu yana yüzde 500 kazandırdı. Bu şirketler: Artı Yatırım Holding, Dagi Yatırım Holding, Bomonti Elektrik, Atlantis Yatırım Holding, Dardanel, Egeli&Co Yatırım Holding, Balatacılar Balatacılık. Hisselerin sığ olması düşük sermaye girişi ile sert fiyat hareketlenmelerinin oluşmasına yol açıyor.

Kaynak: MİLLİYET

Zeynep AKTAŞ

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku