Hisse Yorum

TTKOM-Türk Telekom 3.çeyrek bilanço yorumu

TTKOM-Türk Telekom 3.çeyrek bilanço yorumu ve analizi

TTKOM-Türk Telekom 3.çeyrek bilanço yorumu

20 Ekim 2016 18:26
-A

+A

TÜRK TELEKOM BİLANÇO ANALİZİ

Türk Telekom bilançosu,ne kadar geldi,kâr ne geldi,bilanço analizi,Türk Telekom hisse senedi yorumları,TTKOM hisse yorumu...

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler 2016/9 aylık bilançolarını açıklamaya başladılar.

Bilançosunu ilk açıklayan şirket her zaman olduğu gibi yine Türkiye'nin dev iletişim hisse senedi olan Türk Telekom oldu.

Yatırımcıların merakla beklediği bilançoda Türk Telekom 2016/3.çeyrekte 9 Milyon TL kâr elde edebildi.

Türk Telekom'un 2016/9 aylık bilançosunda beklenenin altında bir kâr rakamı geldi.Piyasa Türk Telekom'un 2106/9 aylık (3.çeyrek) bilançosunda açıklanan 9 milyon kâr rakamının çok çok üzerinde 85 milyon TL bir kâr bekliyordu.

Türk Telekom'un 2016/9 aylık bilançosu sonrası Ak Yatırım'dan aşağıdaki analiz geldi.


İşte Ak Yatırım'ın Türk telekom 3.çeyrek bilanço analizi:


Türk Telekom (TTKOM ) 2016/3.çeyrekte beklentilerin altında 9 milyon TL net kar açıkladı. Piyasa ortalama tahmini 85 milyon TL net kar, Ak Yatırım beklentisi 93 milyon TL net kar yönündeydi. Sapma tahminlerimizin üzerinde kalan net finansal giderler ve vergi giderlerinden kaynaklandı. Şirket 2016/3.çeyrekte yıllık %11 artışla 4,12 milyar TL satış geliri kaydederken (beklentilerin hafif üzerinde), FAVÖK rakamı %14.5 artışla 1,45 milyar TL olarak gerçekleşti (beklentilere paralel).

Satış gelirlerindeki büyüme mobil ve genişbant segmentlerinin gelirlerindeki sırasıyla yıllık %15 ve %14'lük büyümelerden kaynaklandı. Türk Telekom yüksek miktarda döviz açık pozisyonuna sahip olduğundan kur farkı giderleri şirketin gelir tablosunda önemli etki yaratmaktadır. Türk Telekom 2015/3.çeyrekte1,1 milyar TL tutarında net kur farkı ve riskten korunma işlem zararı kaydederken bu rakam 2016/3.çeyrekte 498 milyon TL seviyesinde kaldı.

Buna bağlı olarak, 2015/3.çeyrekte 493 milyon TL net zarar açıklamış olan şirket 2016/3.çeyrekte net kara geçti. Türk Telekom'un 2016/3.çeyrek sonuçlarına piyasanın hafif olumsuz bir reaksiyon gösterebileceğini düşünüyoruz.

  AK YATIRIM
TTKOM BülteniBORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku