Borsa Gündem

Trump İran'a saldırır mı , piyasalar ne olur ?

ABD ile İran arasında ipler gerilirken borsa ve piyasalara etkisi ne olur ?

Trump İran'a saldırır mı , piyasalar ne olur ?

17 Mayıs 2019 03:56
-A

+A

ABD-İRAN GERİLİMİ VE PİYASALAR

Habertük'te yer alan son haberde :

ABD ile İran arasındaki gerilim giderek artıyor.

Amerikan basını, Beyaz Saray'ın savaş hazırlığı yaptığını yazarken, iddiaları reddeden Trump, İran'ın masaya oturmak isteyeceğini söyledi. İran lideri Hamaney ise bu şartlarda İran'ın müzakere masasına kesinlikle oturm
ayacağını belirtti.

İran ile ihtilaf yaşayan diğer aktörler Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yönelik son günlerde yaşanan saldırılar da gerilimi artıracak gibi gözüküyor...

Son bir hafta içerisinde ise ABD'nin bölgeye uçak ve savaş gemileri göndermesiyle birlikte 'savaş' kelimesi de daha sık telaffuz edilmeye başlandı.

Washington Post gazetesinde bugün Ishaan Tharoor imzasıyla yayınlanan görüş yazısında "Beyaz Saray, İran'la savaşa giden bir yol inşaa ediyor" denildi.


(https://www.haberturk.com/abd-iran-gerilimi-tirmaniyor-yeni-bir-savas-kapida-mi-2465164#)ABD Başkan'ı Trump seçildiği günden beri 'ABD dünyanın efendisir biz ne dersek o olur ' gibi sapık bir düşünceyle ülkesini yönetmeye çalışıyor.

İlk olarak Suriye'deki iç savaşı körüklemiş, ara ara Suriye Rejimi'ne ders vermek için Suriye'yi bombalamış, Meksika ve bölge ülkelerini ekomoik anlamda tehdit etmiş,Rusya'ya çeşitli ambargolar uygılamaya çalışmış , Çİn ile arasındaki eksi ticaret hacmini artıya çevirmek için çeşitli vergiler koymuş , Kuzey Kore ile savaşın eşiğine gelip daha sonra anlaşma zemşnş bulmuş ,AB ile otomobil ithalatına karşı vergi artırımını gündeme getirmiş , ülkemizi S400 ile tehdit etmiş ve son olarak da İran'a nükleer konusundaki ilerlemesini bahane edip yeni yaptırımlar hatta savaş tehditinde bulunmuştu.İran ise ABD'nin bu ekonomik ambargolarına ve savaş tehditlerine boyun eğmeyeceğini gerekirse ABD'yi ağır bir savaş yenilgisi ile karşı karşıya getireceğini belirtmişti.

Tüm bu gelişmeler sonrası İran'a karşı bilenen başta Suudiler olmak üzere birçok Sünni Arap ülkesi İrana'a karşı diş biledikleri de bir gerçek.

İran'a saldırı durumunda biz nasıl etkileniriz ?

Bilindiği gibi İran'da petrol ihtiyacımızın büyük kısmını karşılıyoruz.Bu sebeple İran ülkemiz açısından enerji tedariki ve komşu ülke olması sebebiyle ticaret hacmimizin büyüklüğü açısından ayrıca ülkemizi şu an ayakta tutan turizm gelirlerindeki azalma bizi yakından ilgilendiren bir durum.

Yukarda belirttiğimiz durumlardan dolayı İran 'a yapılacak bir saldırı aynı Irak'ta olduğu gibi en çok bizi etkileyebilir.

Tramp'ın böyle bir çılgınlık yapması Körfez Savaşı'ndaki gibi başta turzim olmak üzere birçok sektörü kötü etkileyecekken , başta savunma sanayi ve gıda sektörünü olumlu etkileyebilir.

Borsada düşüşler , dolar ,faiz ve altında sert yükselişler kaçınılmaz olur.

Böyle bir savaş durumunda ve savaşın uzaması durumunda BİST 100 tarihi dipleri görebilir.

Dünya piyasalrına etkisi

Dünya piyasalarını ise İran'ın yapacağı karşı hamleler etkiler.ABD'nin Suriye'de olduğu gibi sadece bir kaç hedefi vurması büyük bir etkiye neden olmazken İran'ın karşı saldırısında ABD'ye vereceği hasar sonrası şiddetin artması başta petrol ve altın olmak üzere bazı emtialarda sert yükselişlere neden olabilir.

İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatması durumunda petrol sevkiyalarının aksaması petrol fiyatlarını patlatabilir.Dünynın içine gireceği savaş ve belirsizlik ortamı 1350 dolar seviyelerini geçemeyen altın için can suyu olabilir ve eski zirveleri olan 900 dolar onsu bulabilir.

Kısmi bir saldırı sonrası İran'ın cevabı etkisiz kalır ve savaş uzamaz ise borsalarda büyük etkilere sebep olmayabilir ; fakat İran'ın cevabı ABD ve İsrail'e karşı yıkıcı etkileri olur ve savaş daha da şiddetlenirse borsa ve piyaslarda tarihi çöküşlere ekonomilerde tarihi küçülmelere hazırlıklı olmalıyız.

İran ile ABD arasındaki gerilimin düşürülmesi en büyük temennimizdir.Burada iş Orta Doğu'nun en büyük ülkesi ve hamisi durumunda olan aynı zamanda NATO'nun 2.en büyük ordusuna sahip olan Türkiye'ye düşüyor.İki ülke arasında arabulucuk yaparak büyük yıkımlara sebep olacak bu savaş senaryosunun bir an önce sona ermesi gerekiyor.

ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore'yi de benzer şekillerde tehdit etmesine rağmen sonunda anlaşma yoluna girilmesi İran için de seçilebilir.

Trump 'ın taktiği önce felaket senaryoları ile saldırı ile tehdit edip karşı tarafı sıkıştırıp masaya eli güçlü bir şekilde oturmaktır. ÖZEL HABER

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku