Araba Yorumları

Trafik sigortası ne kadar son indirim haberleri

Trafik sigortalarında bir indirim haberi daha ...

Trafik sigortası ne kadar son indirim haberleri

26 Eylül 2016 18:05
-A

+A

TRAFİK SİGORTASINDA FİYAT BİLMECESİ

Trafik sigortalarına bu yıl yapılan yüksek oranlı zamlarla bin TL'nin üzerine çıkan fiyatlarla ilgili hergün yeni bir haber çıkıyor.

Son çıkan haber Rahim Ak'ın Haberturk'teki haberi...

Ağustos ayında % 142 artarak araç sahiplerini zor durumda bırakan fiyatlara yeni bir düzenleme getirildi.Habere göre bu düzenlemeyle birlikte trafik sigortası fiyatlarında % 40'a varan indirimler getiriliyor.

Yani 1000 TL ödeyen araç sahibi yeni uygulamadan yararlanabilirse 600 TL ödeyecek.

Yeni uygulamayla ilgili haberde şu noktalara yer verildi.

Daha önceleri yapılmış bir sigorta anlaşması araç satılmadan veya sigorta süresi dolmadan değiştirilemiyordu. Şimdi ise araç sahiplerine bu hak verildi.Araç sahibi daha önce yaptırdığı trafik sigortasını değiştirme hakkına sahip.

Hazine aslında düzenlemeyi 31 Ağustos’ta yaptı ama yürürlük tarihini 23 Eylül 2016 yani son cuma günü olarak belirledi. Böylece devrim gibi yeni düzenleme cuma günü yürürlüğe girdi. Hazine Müsteşarlığı 31 Ağustos 2016’da Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının Sonlandırılmasına İlişkin Sektör Duyurusu yayımlamıştı. Bu duyuruda 9 mart 2015’te bir maddesinin değiştiği belirtiliyordu. İşte vatandaşı rahatlatacak değişiklik de bu madde ile gerçekleşti.

Eski duyuruda trafik poliçesinin sonlandırılması satış ve benzeri sebeplerle araç işleteni (sahibi) vasfının sona ermesi gösteriliyordu. En önemlisi “Bu sebepler dışında herhangi bir durumda sözleşmenin sonlandırılmasına olanak tanınmamaktadır” denilerek sözleşme süresinin bitimine kadar vatandaş pahalı fiyattan yaptığı poliçeye mahkûm kılınıyordu. İşte yeni duyuruda bu madde kalktı. Böylece artık araç sahipleri istedikleri zaman poliçelerini sonlandırabilecekler.

Uygulamayı bir örnek ile anlatalım: Bir örnek ile anlatırsak ağustos ayında 1000 lira primle yapılmış bir sigorta bugün 600 liraya yeniden yapılacak. Tabii ki yeni fiyat, bundan sonraki 1 yıl için geçerli olacak. Sigorta şirketi 2 aylık sigorta tutarı olan 166 lira ve 41 lira ceza kesip 793 lirayı geri verecek. Sigortalı ise böylece cezaya rağmen 193 lira kazançlı çıkacak.

HABERTÜRK
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku