12 Aylık

TKFEN-Tekfen Holding neden zarar açıkladı ?

Tekfen Holding hisse senedi neden düştü ?

TKFEN-Tekfen Holding neden zarar açıkladı ?

27 Şubat 2021 14:08
-A

+A

TEKFEN HOLDİNG BİLANÇO ANALİZİ

Borsa İstanbul'da bilanço mevsimi devam ediyor.

Son günlerde gelen bilançolar hisse senetlerinde sert dalgalanmalar yaratıryo.

Tekfen Holding geçen gün açıkladığı bilanço sonrası sert düşüş yaşadı.

Tekfen Holding 2020 yılı 12 aylık bilançosunda beklentierin aksine büyük zarar açıkladı.

Tekfen Holding, 2020/4. çeyrekte 219 milyon TL net kar beklenirken 191 milyon TL net zarar açıklayarak seneyi 60 milyon zararla kapattı.

Tekfen Holding'in zararındaki en büyük eetken taahhüt bölümündeki artan maliyetler sonrası gelen zararlar oldu.

Şirketin  taahüt iş kolu, 2020 yılında Katar'da devam eden Stadyum Projesi ve Rusya'daki Kharampurskiy Gazprom Boru Hattı Projesi'nden toplam 895 milyon TL (98 milyon USD $) zarar kaydetti.


Taahhüt segmenti yüksek zarar açıkladı. Taahhüt segmenti 4Ç20'de yıllık bazda %12  düşüşle  2,01  milyar  TL  gelir  elde  etti.  FAVÖK,  bazı  projelerde  maliyetlerin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle yazılan zararlar ve karlılığı düşük proje portföyü etkisiyle negatif 179 milyon TL gerçekleşti. Proje büyüklüğü geçen çeyreğe  göre  %11  düşerek  1.4  milyar Dolar  gerçekleşti.  Şirket  yakın  zamanda, 2021 1.çeyrek’de  portföye  eklenmesini  beklediğimiz  Azerbaycan  ve  Kazakistan’da  olmak üzere toplam 398 milyon Dolar büyüklüğünde iki yeni proje aldığını duyurmuştu.

2021 BEKLENTİLERİ

Yönetim, 2021 yılında 14 milyar TL (yıllık +%20) konsolide gelire  ve  459  milyon  TL  (yıllık  +%172)  FAVÖK’e  ulaşmayı  hedefliyor.  Net  kar beklentisi ise, 2020 yılında kaydedilen 67 milyon TL net zarara karşın 631 milyon TL seviyesinde. Taahüt segmentinin güçlü proje teslimatları ve daha artan marjlar ile  iyileşme  göstermesi  bekleniyor.  Gübre  ve  hizmet  segmentleri  için  yönetim, 2020'deki yüksek baz nedeniyle FAVÖK marjlarında bir normalleşme öngörüyor. Şirketin konsolide gelir ve FAVÖK beklentisi, 2021 için mevcut tahminlerimizden sırasıyla %17 ve %16 yukarıda, NI beklentisi ise %13 aşağıda

İŞ YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku