Altın Yorum

Rus krizi gölgesinde dolar euro paunt altın yorumu

Rus krizi gölgesinde dolar euro paunt altın yorumu-26.11.2015

Rus krizi gölgesinde dolar euro paunt altın yorumu

26 Kasım 2015 18:54
-A

+A

Geçtiğimiz günlerde Rusya ile ülkemiz arasında yaşanan gerginliğin etkileri sürüyor. Her iki taraftan da aynı şekilde açıklamalar gelmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan hava sahamızı ihlal eden Rusya’dan özür dilemeyeceklerini ifade ederken. Rusya’dan gelen açıklamalarda pek tekin değil.  Rusya Ekonomi Bakanı Türk akımında kısıtlamaların olabileceğini ifade ederken herhangi bir ambargo uygulamasının söz konusu olmayacağı açıkladı.

Endekslerde görünüm

Dolar endeksinde 100 seviyesine yakın takip sürüyor.9950 seviyesinin üzerinde seyretmeye çalışan endekste yükseliş hareketinin devam etmesi halinde 100 seviyesi hedeflenebilir. Geri çekilmelerde ise 9950 seviyesinin geçilmesiyle birlikte 9920 seviyelerinden toparlanma hareketine şahit olabiliriz. Dax’ta ise geçtiğimiz gün Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen mevduat depo faizlerinde uygulanabilecek ceza uygulamasıyla yükseliş hareketi görülmüştü. 11300 seviyelerinde seyreden endekste yükselişin devamında 11420 seviyesi test edilebilir. Geri çekilmelerde ise 11150 seviyesi destek olarak çalışabilir.

USDTRY

Yurtiçinde Merkez Bankasının bağımsızlık tartışmaları ve Rusya gerginliği takip ediliyor. Merkez Bankası ile ilgili tartışmalar ile ilgili açıklamalar yaptı. Merkez Bankası'nın temel görevinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu ifade eden Şimşek, Merkez Bankasının para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde belirlemeye devam edeceğini belirtti. Rusya ile ise gerginlik devam ediyor. edvedev bugün yaptığı açıklamada, hükümetten, Türkiye ile bazı ortak girişim-yatırım projelerinin dondurulmasını içeren önlemler hazırlamasını istediğini belirtti. Ayrıca önlemlerin Türkiye'den gıda ithalatına olan kısıtlamaları da içereceğini ifade etti. Kurda ise 2.9080 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlarsak yükseliş 2.9280 -2.9300 bölgesini görebiliriz. Yaşananlar sonrası gösterge tahvil faizinde yüzde 10.65 seviyesine kadar yükseliş görülürken, gelişmelerin devam etmesi yüzde 11’lerin yeniden görülmesini sağlayabilir.

EURUSD

Paritede ECB raporu sonrası sert satışlar meydana gelen sert satışlar sonrası dün ABD’de şükran günü tatili ile paritede sakin bir görüntü vardı.  3 Aralık ECB toplantısında yeni bir mevduat faizi indirimi konuşulacak. 16-17 Aralık FED toplantısı da tüm dengeleri değiştireceğe benziyor. ECB’nin önlemleri arasında, ikinci sınıf bankaların ECB’de tuttuğu fonlara ceza faizi uygulamak, yerel yönetim tahvillerini almak ve geri ödeme riski olan kredi paketlerini almak gibi kararlar yatıyor. ABD’de  ise Aralık’ta faiz artışı olasılığı yüzde 78 seviyesinde. Paritede 1.0605 üzeri 1.0630-1.0680 seviyeleri takip edilebilir. Geri çekilmelerde, 1.0580-1.0520 seviyeleri önemli olacaktır.

GBPUSD

Paritede kararsız seyir sürüyor. 1.51 seviyesinin üzerinde kalmaya çalışan paritede yükseliş hareketi hacmini koruyamıyor. Veri akışı açısından sakin geçen günün ardından hareketlilik band hareketini sürdürebilir. Toparlanmanın sürmesi halinde paritede 1.5150 seviyesinin üzerinde 1.5200 seviyesi test edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1.51 seviyesinin altında 1.5070 ve 1.5050 seviyeleri tepki alımlarının gelebileceği seviyeler. Dolar endeksindeki yükseliş hareketinin hacmini koruması paritedeki yükselişleri sınırlamaya devam edeceğe benziyor. Yarın açıklanacak verilere kadar paritedeki sakin seyir korunabilir.

BRENT PETROL

Stoklar Çarşamba gelen verilerle yükselişi dokuzuncu haftaya taşıdı. Hafta başında Suudi Arabistan’ın OPEC üyelerine üretimi düşürme çağrısı yapacağı spekülasyonu ve  Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ile tırmanışa geçen petrol’de 46.50-46.70 bölgesi geçilmeden yükselişten bahsedemeyiz. Bugün açıklanan rakamlara göre ABD’de sondaj kuleleri 9 adet azalarak 555 oldu ve 2010 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi.  Satış baskısının yeniden artması ile brent petrolde 45.10 desteği takip edilebilir. Bu seviyenin altında 44.70 desteği ön plana çıkıyor.

ALTIN

Aralık ayı itibariyle altın talebinde artış olan Hindistanda taleb son 8 yılın en düşük seviyelerinde gerçekleşiyor. Talep açısından son derece kısır geçen yılın sonunda altında satış baskısı devam edecek gibi gözüküyor. Dolar endeksinin yükseliş hareketiyle birlikte de yükselişi sınırlanan altında 1070 seviyesinin altına gelinmesi hareketliliği 1062 seviyesine taşıyabilir. Toparlanmanın görülmesi halinde ise 1075 ve 1080 seviyeleri test edilebilir konumdalar.

       IŞIKFX
Araştırma Bölümü
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Altın mı dolar mı alınır ?

Altın mı dolar mı alınır ?

11:27 - 19 Kasım 2014

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku