Borsa Gündem

Rekor kıran borsada yabancı aldı mı sattı mı ?

Borsa ne olur, haftalık beklenti ve uzman yorumları

Rekor kıran borsada yabancı aldı mı sattı mı ?

5 Kasım 2017 10:49
-A

+A

YABANCI NE YAPTI ?

Borsa İstanbul geçen hafta olağanüstü bir hafta yaşadı.

110 Bin krtik direncini defalarca denemesine rağmen geçememiş ve iç ve dış ekonomik ve siyasi olaylar neticesind 99 binli seviyelere kadar borsa geri çekilmişti.

Ekim ayı ortaları gibi toparlanmaya başlayan borsa , geçen hafta 110 bin direncini geçti ve tarihi rekor seviye olan 114 bin 539 puanı gördü.

Haftanın son günü dövize gelen talep sonrası Dolar-TL 3.90 , Euro-TL ise 3,52 TL'ye kadar yükseldi.Dövizdeki bu agresif yükseliş borsaya da sert satış getirdi.

Haftanın son günü gelen satışlara rağmen BİST 100 haftayı % 3,16 yükselişle 111 bin 292 puandan kapattı.

Olağanüstü bir hafta yaşayan borsada yabancı yatırımcıların alım mı satım mı yaptığı da merak konusu oldu.

Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın bugün Hürriyet gazetesinde çıkan yazısında bu konuyu ve haftalık piyasa beklentilerine yer verdi.

İşte Zeynel Balcı'nın bugünkü yazısından bazı bölümler:

Son dönemlerde faiz ve döviz tarafında yaşanan yükselişler, ‘Yabancı çıkıyor’ mu sorusunu akla getirse de, bunun doğru olmadığı, yabancıların bu durumu fırsata çevirdiği görüldü. Yabancılar 27 Ekim haftasında 63 milyon dolarlık hisse senedi, 448 milyon dolarlık da tahvil ve bono alımı yaptı.

Faiz ve döviz tarafında ise yükselişler yabancı çıkışı mı var, sorusunu akla getirmişti. Ancak geçtiğimiz perşembe günü açıklanan Merkez Bankası kayıtlarına göre faiz ve döviz kurlarındaki yükselişi yabancılar fırsat olarak görmüşler, 27 Ekim haftasında tahvil bonoda 448 milyon dolar, hisse senetlerine ise 63 milyon dolar sıcak para girişi gerçekleşmiş. Aslında para piyasalarının derdinin daha çok enflasyon olduğu cuma günü açıklanan verilerle anlaşıldı. Ekim enflasyonu beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Mevsimsellik, döviz kuru ve petrol fiyatı artışları, ekonomik büyüme gibi etkilerle maliyet ve talep enflasyonu bir araya gelmiş görülüyor. Merkez Bankası başkanı hafta içi yaptığı enflasyon sunumunda yıllık enflasyon hedefini 1.1 puan yukarı çekerken ekim ve kasım için yüksek enflasyon beklentisini söylemişti. Yüksek bütçe açığını da dikkate aldığımızda faizin düşmesi daha da zor gibi.

DALGALANMA DEVAM EDEBİLİR

Borsada 110.500 seviyesinin geçilmesiyle ivme kazanan çıkış hareketi kâr satışlarıyla karşılaştı.  İlk dirençler 113.500 ve 114.500-115.000 seviyelerinde. 114.500-115.000 daha önemli. Bu seviyelere hareketlenmelerde tekrar satışlar görülebilir. Geri çekilmelerde önceki zirve olan 110.500 seviyesini destek olarak görmek gerekecek. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyabilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 109.000 ve 107.000-105.000 seviyelerinde.  Endeksin 110.500 seviyesinin altına salınım göstermesi halinde düşüş habercisi olarak algılanan ‘boğa tuzağı’ olasılığı gündeme gelebilir. Dalgalı seyrin devamı beklenmekle birlikte yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.

Zeynel Balcı
HÜRRİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku