12 Aylık

OTKAR-Otokar hisse bilanço analizi ve yorumu

OTKAR-Otokar hisse bilanço analizi ve yorumu ( A1 Capital)

OTKAR-Otokar hisse bilanço analizi ve yorumu

8 Şubat 2022 21:25
-A

+A

OTOKAR HİSSE ANALİZİ

Koç Holding iştiraki olan Otokar 2021 yılı 12 aylık bilançosunu açaıkladı.

Beklentileri aşan 4.çeyrek bilançosu ile 2021 yılını 1.041,5mn TL net kar ile tamamladı.

A1 Capital'in Otokar hisse bilanço analizi

OTKAR 2021 yılı dördüncü çeyreğinde net karını bir önceki yıla göre %76,1 artırarak piyasa beklentisi olan 306 milyon TL’nin üzerinde 525 milyon TL olarak açıklamıştır. Şirketin net karının bir önceki çeyreğe göre ise %337,84 arttığı görülmektedir. 4. çeyrek kar rakamıyla birlikte OTKAR 2021 dönemi net dönem karı bir önceki yıla göre %68,5 oranında artarak 1.041,5mn TL’ye ulaşmıştır. Net karın piyasa beklentisinin üzerinde çıkmasında; ertelenmiş vergi geliri ve beklenti altında kalan finansal gider ana etmen olarak gözükmekte. Şirketin , Brüt kar marjı 4Ç21'de geçen yılın aynı çeyreğine göre %44’den % 42,8 seviyesine gerilediğini ama net kar marjının ise 2.9 baz puan artırarak %28,6 seviyesine çıktığını görmekteyiz.

FAVÖK marjının ise geçen yılın aynı çeyreğine göre 164 baz puan gerileyerek %22,3 ve Faaliyet kar marjının ise aynı periyod itibariyle %21,7’den %21,21’e gerilediğini görmekteyiz ki ; Brüt Kar Marjı , FAVÖK Marjında ve faaliyet Kar Marjında yıllık bazda gerileme olurken net kar marjında artış yaşanmasını yukarda bahsettiğimiz vergi gelirlerinin etkisinden dolayı olduğundan bahsedebiliriz.
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku