Şirket Haberleri

METRO Bedelli sermaye artırım detayları

Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding bedelli sermaye artırım başvurusu yaptı.

METRO Bedelli sermaye artırım detayları

12 Mart 2021 14:01
-A

+A

METRO BEDELLİ BAŞVURUSU

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin sermaye artırımlarında bu sene bir yoğunluk göze çarpıyor.

Şirketler ucuz finansman elde etmek için ortaklarından hisse karşılığı nakit istiyorlar.

Bedelli sermaye artırımı için başvuran şirketlerden biri de Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding oldu.

Merto bugün yaptığı açıklama ile SPK'ya bedelli isermaye artırımı çin başvuruda bulunduğunu bildirdi.

İşte o bedelli sermaye artırım detayları:

Yönetim Kurulu'nun 15.02.2021 tarihli ;  Şirket esas sözleşmesinin 6. maddesinde 1.000.000.000.-TL (Bir Milyar Türk Lirası) olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 300.000.000,00-TL ( Üç Yüz Milyon Türk Lirası) olan çıkarılmış sermayenin; tamamı nakden karşılanmak suretiyle (% 100,00 bedelli) 600.000.000- TL'ye (Altı Yüz Milyon Türk Lirası) çıkarılacak.

ELDE EDİLECEK NET FONUN KULLANIM YERLERİ
 
Şirket sermayesinin 300.000.000 TL'den 600.000.000 TL'ye bedelli artırılması sebebiyle yapılacak pay ihracından sağlayacağı net fonun kullanım yerleri aşağıda iki madde halinde belirtilmiştir; 
1. Şirketimizin mevcut borçlarının azaltılarak finansal yapısının güçlendirilmesi amacıyla halka arzdan sağlayacağı fonun yaklaşık % 80' lik kısmı kullanılacaktır. Şirketin bu amaçla ayırdığı tutarın içerisinden 239,7 Milyon TL Metro Avrasya Georgia JSC şirketine yapılması planlanan ödemedir. Metro Avrasya Georgia JSC şirketine olan borç, 2017 yılı içerisinde Euphoria Oteline sahip Legend Hotel Batumi JSC Şirketinin paylarının tamamının bu Şirketten 96.063.272,10 USD bedel üzerinden satın alınmasından kaynaklanmıştır. Bu borç için bir faiz ödemesi yapılmamakta olup, alım ABD doları olarak gerçekleştirilmiş olmasına rağmen 2018 yılında tarafların mutabakatı neticesinde ABD dolar kuru sabitlenerek borcun Türk Lirası üzerinden eşit taksitlerle ödenmesine karar verilmiştir. Bunun dışında borç ödenmesi için ayrılan tutarın kalan kısmı ile ise Şirketin diğer borçlarının ödenmesi planlanmaktadır.
 
2. Şirketimizin halka arzdan sağlayacağı fonun yaklaşık % 20' lik kısmının ise sektör ayrımı olmaksızın oluşabilecek fırsat yatırımları için ayrılması planlanmaktadır.

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku