Borsa Gündem

Kritik hafta da uzmanlardan borsa yorumu

Borsa ne olur, borsa yorumları,borsa beklentileri

Kritik hafta da uzmanlardan borsa yorumu

9 Eylül 2018 11:12
-A

+A

BORSA YORUMLARI VE BEKLENTİLERİ

Borsa için kritik hafta !

Borsa İstanbul yine kritik bir haftaya giriyor.

Geçen haftayı  yatay hareketlerle geçiren borsa bu hafta TC Merkez Bankası kararlarına odaklanmış durumda.

Ağustos ayı enflasyonunun beklentierin çok üzerinde gelmesi ile Merkez Bankası'ndan gelen faiz artış sinyali dövizi bir miktar geriletirken borsadaki düşüşleri de sınırlamış oldu.

13 Eylül Perşembe günü toplanacak Merkez Bankası'ndan en az 2.5 puanlık bir faiz artışı beklentisi hakim.

Bazı uzmanlar kademeli olarak 5 puanlık bir faiz artışının kısa vadeli olarak piyasaları rahatlatacağı görüşünde.

Borsa İstanbul geçen haftayı % 0,59 oranında yükselişle 93,274 puandan kapattı.

Geçen haftayı bu seviyelerden kapatan borsa için yeni haftanın beklentierini Milliet'ten Zeynep Aktaş'ın ve Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın Hürriyet'teki bugünkü yazısından alalım.

Gözler 13 Eylül Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında. Kur, borsa ve faizdeki yeni seyri PPK toplantısı sonucu belirleyecek. Panik ve stresin azalmasıyla birlikte kur ve enflasyonda yükseliş beklentilerinin kırılması, piyasaları sakinleştirecek.

Piyasalarda olağanüstü fiyat hareketlerinin yaşandığı bir dönemi yaşıyoruz. Merkez Bankası’nın enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında faiz artırım sinyali vermesi dolar kurunun art arda üç gün düşmesine yol açtı. Dolar kurunun 6,60 seviyesinin altına kaymasıyla 6,40 seviyeleri görüldü. Buranın da kırılmasıyla birlikte 5,70 ve 5,20 seviyeleri gündeme gelecek. Burada TCMB’nin faiz kararı etkili olacak. Enflasyon verisi sorası TÜFE Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi’ne bakıldığında liranın 2003’ten bu yana elde ettiği bütün kazancını geri verdiğini görüyoruz. Teknik göstergelerden RSI çok aşırı satım seviyelerinde. Bu da TL’nin olabilecek en dip seviyelerde olduğu anlamına geliyor.

Kurda stres azaldı

Verilere göre ağustos ayı tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 17.9 artarken ağustos ayı enflasyon beklentisinin dört katına yükseldi. Enflasyon verisi sonrası Merkez Bankası, pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında, enflasyon görünümünün fiyat istikrarına yönelik tehdidine işaret ederken “fiyat istikrarını desteklemek için gerekli önlemleri alacağını” belirtti. Basın açıklamasında, bankanın parasal duruşuna da dikkat çekildi. TCMB’nin açıklaması sonrasında 13 Eylül Perşembe günü gerçekleşecek PPK toplantısından beklentiler yükseldi. Kurda stres azalırken son bir hafta içerisinde ABD ile ilişkilerde gerilimi tırmandıracak yeni açıklamalar gelmedi. Bu da dolar/TL kurundaki yeni atakların önünü kesti.

Beklenti 500 puan

TCMB’nin eylül faiz toplantısında 500 baz puanlık artış beklentisi hakim. Avusturya kökenli Raiffeisen Bank, faiz artışının 200-350 baz puan aralığında olabileceği yönündeki olasılığı yüzde 70 olarak bildirdi. Bu büyüklükte bir artırımın yatırımcıları sakinleştirmek için yeterli olmayabileceğini de belirten Raiffeisen,  “Piyasaları, TCMB’nin gelişmekte olan piyasalar için genel olarak zorlu ortam ışığında ivmenin önüne geçireceği konusunda ikna edici bir hareket olmayacak olsa bile, TCMB’nin bu aralıkta bir faiz artırımı yapması en olası tahmin” dedi. JP Morgan ise yayınladığı raporda, PPK’nın 13 Eylül tarihli toplantısında faizi 500 baz puan artırması gerektiği bulunla birlikte artışı eylül ve ekim aylarında iki kademede yapabileceğini belirtti. Yerli bir çok analistin beklentisi de 500 baz puanlık faiz artışı olabileceği yönünde. Merkez Bankası’nın faiz kararı kur üzerinde kısa vadede etkisini hemen hissettirecektir. Ancak sonrasında yeni OVP beklenecek. OVP’nin güven vermesi piyasalardaki normalleşme sürecini hızlandırabilir.
 

Yabancı payı yüzde 62

Bu veriler aylık bazda kriz dönemlerinde bir ayda yaşanan para çıkışının yanında çok düşük. Aylık yabancı satışları 2000 krizinde 1 milyar 417 milyon dolara kadar çıkarken 2008 krizinde 1 milyar 272 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. 2013 yılında bir ayda 1 milyar 199 milyon dolarlık çıkış yaşanırken 2015 yılında bir aylık çıkış 1 milyar 134 milyon dolar oldu. Bu nedenle yabancıların borsadaki seyrini koruduğunu söyleyebiliriz. 

Öte yandan borsadaki yabancı payı yüzde 62,19 seviyesinde. Borsa İstanbul dolar bazında dip seviyelerde ve yabancılar yüzde 62’nin üzerindeki seyirlerini koruyor.

ZEYNEP AKTAŞ
    
MİLLİYET


BORSADA 95.000 DİRENCİ ÖNEMLİ

Borsada tepki yükselişine rağmen düşüş trendi korunuyor. Çıkışın devamı için 95.000 seviyesinin geçilmesi önemli. Sonraki dirençler 98.700-100.000 seviyelerinde. Destekler ise 92.000 ve 90.000-88.000 seviyelerinde bulunuyor. 95.000 seviyesini geçemeyen çıkış denemeleri satışla karşılaşabilir.


DOLAR/TL KÂR SATIŞLARININ ETKİSİNDE

DOLAR/TL kurunda kâr satışlarına bağlı düşüş görülüyor. İlk destekler 6.35 ve 6.10-6.00 seviyelerinde görülüyor. Yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk direnç ise 6.65 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Sonraki dirençler 6.72-6.84 seviyelerinde. Kâr satışlarının etkisinde kalınabilir.

ZEYNEL BALCI
    HÜRRİYET

 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku