Hisse Yorum

Kardemir D 6 aylık bilanço analizi

Ziraat yatırım Kardemir 2017 6 aylık bilanço analizi

7 Ağustos 2017 09:57
-A

+A

KARDEMİR BİLANÇO YORUMU

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin 2017 yılı 2.çeyrek (6 aylık) bilançoları gelmeye devam ediyor.

Şirketlerden gelen bilançolar aracı kurumlar tarafından analiz edilerek yatırımcılar bilgilendiriliyor.

Ziraat Yatırım bugün yayınladığı bültende son gelen şirket bilançolarını analiz etti.Bu bilanço analizleri içinde en göze çarpan Kardemir'in bilanço analiziydi.

Son yıllarda yaptığı büyük yatırımlar ile gelecek adına büyük beklentilere giren Kardemir yüklü döviz borcu ile net kâr konusunda sıkıntı yaşıyordu.

Artan demir fiyatları ve dövizdeki durulma ile Kardemir bu çeyrekte beklentileri karşılayan br net kâr rakamına ulaştı.

İşte Ziraat Yatırım'ın yaptığı Kardemir 2.çeyrek bilanço analizi:

Kardemir (KRDMD, Sınırlı Pozitif): Kardemir'in 2Ç2017 ana ortaklık net dönem karı 81 mn TL'lik piyasa beklentisinin üzerinde 110,1mn TL olmuştur. Kardemir'in satış gelirleri 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %87,6 oranında artarak 997,7mn TL'ye yükselirken, satışların maliyeti ise %89,2 oranında artış kaydetmiş ve buna bağlı olarak brüt kar %78 artışla 136,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise maliyetlerdeki yüksek artış sebebiyle 0,7 puan düşüşle %13,7'ye gerilemiştir. Şirketin operasyonel giderleri aynı dönemde %69 oranında artmış ve 21,2mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 5,6mn TL gelir kaydedilmesi sonucu faaliyet karı %74,6 artışla 120,8mn TL olmuştur. Faaliyet karı marjı 0,9 puan düşüşle %12,1'e gerilemiştir. Finansman tarafında 2Ç2016'daki 32,6mn TL'lik giderin oldukça altında 7,3mn TL'lik gider kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle de vergi öncesi net kar 113,7mn TL seviyesinde gerçekleşirken, ana ortaklık net dönem karı da 110,1mn TL olmuştur. Geçen sene aynı çeyrekteki ana ortaklık net karı 31mn TL idi. 2. çeyrek rakamlarıyla beraber şirketin 6 aylık net karı 104,5mn TL olmuştur. Geçen sene 6 aylık dönemdeki net kar 31,2mn TL idi.

ZİRAAT YATIRIM

Bültenin devamı:https://www.ziraatyatirim.com.tr/documents/SS_07-08-17.pdf


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku