Şirket Haberleri

Hisse fiyatlarını etkileyen önemli şirket haberleri

Hisse fiyatlarını etkileyen önemli şirket haberleri-19.10.2018

Hisse fiyatlarını etkileyen önemli şirket haberleri

19 Ekim 2018 10:09
-A

+A

GÜNLÜK ŞİRKET HABERLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin haber akışları devam ediyor.

Şirketlerden gelen haberler yatırımcılar açısından büyük önem taşıyor.

Şirketler geleceğe dair atacakları adımları veya güncel bilgileri şirket haberleri ile veriyor.

Şirketlerden gelen haberleri aracı kurum analistleri yorumluyor.

Ziraat Yatırım tarafından hazırlanan günlük şirket haberleri ve analizi

Alarko GYO (ALGYO, Pozitif): Şirket Yönetim Kurulu'nun 18.10.2018 tarihli toplantısında; Borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine, pay geri alımı için ayrılabilecek azami fon tutarının iç kaynaklardan karşılanmak üzere 15mn TL olarak belirlenmesine, pay geri alımına konu olabilecek azami pay tutarının 275bin nominal değerli olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Aselsan (ASELS, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Aselsan, savunma sanayi sektörünün ardından tıbbi cihaz sektöründe de işbirliklerini artıracağını, bu çerçevede Biosys Biyomedikal ile yoğun bakım ventilatör cihazlarında birlikte çalışacağını açıkladı. Aselsan'dan yapılan basın açıklamasında Aselsan ve Biosys Biyomedikal arasında yapılacak işbirliği çerçevesinde yoğun bakım ventilatörleri alanında uluslararası pazarda iddialı ürünlerin yerli imkanlarla üretiminin hedeflendiği belirtildi. Basın bülteninde "Dünya genelinde 4 milyar dolarlık yıllık satışı olan ventilatör cihazlarında ülkemiz üretici 6 ülkeden biri olacak" denildi. (Kaynak: Reuters)

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket, yaptığı teknik ve mali değerlendirmeler sonucu, Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesinde bulunan doğal gaz yakıtlı kojenerasyon santralinin üretim lisansında yer alan kurulu gücün 125,99 MWe'dan 62,38 MWe'a tadil edilmesi için EPDK'ya başvurmuştur.

Tümosan Motor (TMSN, Sınırlı Pozitif): Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyacına binaen yürütülmekte olan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA) Projesi kapsamında, Savunma Sanayii İcra Komitesi Kararı doğrultusunda FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.(FNSS) firmasının Savunma Sanayii Başkanlık'ı ile sözleşme görüşmelerine başlayacağı Şirkete iletilmiştir. Bu maksatla ÖMTTZA Projesi kapsamında tedarik edilecek 6x6 ve 8x8 araçlara yönelik yurtiçinde geliştirilmesi hedeflenen yerli ve milli motor alt sistemi için Şirket ile FNSS arasında alt yüklenicilik sözleşmesi imzalanmasına yönelik görüşmeler başlatılmıştır.

Özderici GYO (OZGYO): Şirket İstanbul Maltepe Nuvo Dragos projesinde 54 adet bağımsız bölümün satın alınmasına karar verildiğini duyurmuştur. Söz konusu bağımsız bölümlerin ekspertiz bedeli KDV hariç 60,48mn TL'dir. İlişkili taraflar ile varılan mutabakat çerçevesinde ekspertiz değerinden %10 (6,05mn TL) iskonto yapılmak kaydı ile taşınmazların 54,43mnTL TL bedel ile satın alınmasına karar verilmiştir. Ayrıca, Şirket portföyüne alınan taşınmazların ödemesinin 2019'un ilk yarısı sonuna kadar tamamlanmasına, bu süre içinde herhangi bir vade farkı veya faiz ödemesi yapılmamasına, taşınmazların devrinden doğacak vergi ve harçların Şirket tarafından karşılanmasına karar verilmiştir.

Reysaş GYO (RYGYO): Şirket'in Antalyaportföyünde bulunan 69,9bin m2 arsa üzerinde yer alan 42,5mn m2 deponun 4bin m2 depolama alanı 7 aylığına kiraya verilmiştir.Kiraya verilen depodan 7 ayda yaklaşık KDV dahil 300bin TL gelir elde edilecektir.

Verusa Holding (VERUS): Şirket'in %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Enerji Üretim A.Ş.'nin boksit (alüminyum ana cevheri) zenginleştirme tesisi kurulumu için Adana'da toplam 6,5bin m2'lik arsa satın alınmıştır. Daha önce yapmış olduğu 22,2bin m2'lik arsa alımları ile birlikte Standard Enerji Üretim A.Ş.'ye ait arsaların toplamı 28,8bin m2 olmuştur.

Petkim (PETKM, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif) ile ana ortağı STEAŞ arasında Rafineri Holding'in %30 payının 720mn dolar bedel karşılığı alınması yönünde Ocak ayı başında hisse satış ve devir sözleşmesi imzalanmıştı. Bu alımla, Petkim, Star Rafineri'de %18 oranında dolaylı paya sahip olacak. Devir işlemlerinin 2019 yılının ilk çeyreğine kadar tamamlanması planlanıyor.

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: TÜRKBESD tarafından yapılan açıklamaya göre beyaz eşya üretimi Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yıllık %12 oranında ve ihracatı yıllık %23 oranında arttı, iç satışı ise yıllık %38 oranında azaldı. Ocak-Eylül dönemi iç satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 düştü. Beyaz eşya üretimi Ocak-Eylül döneminde değişim göstermedi ve ihracat yıllık %6 oranında arttı.

Demir Çelik: Türkiye Çelik Üreticileri Derneği'nin (TÇÜD) açıklamasına göre Türkiye'nin ham çelik üretimi, Eylül ayında 2017 yılının aynı ayına kıyasla %5,9 azalışla, Ağustos ayına kıyasla da aynı oranda düşüşle 2,8mn ton seviyesinde gerçekleşti. Eylül ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %2,9 azalırken, entegre tesislerin üretimleri %12,5 düştü. Ham çelik üretimi artışındaki yavaşlama eğilimi Ocak-Eylül döneminde de sürerek %0,9 oranında hafif bir yükselişle, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 27,7mn tondan 28mn tona çıktı. Dokuz aylık dönemde, elektrik ark ocaklı tesisler %1,4 oranında artışla 19,4mn ton; entegre tesisler ise, %0,4 azalışla 8,6mn ton ham çelik üretimi gerçekleştirdi. Ocak-Eylül döneminde Türkiye'nin kütük üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %2 oranında azalışla, 18,6mn tona gerilerken, slab üretimi, söz konusu dönemde %6,9 artışla 9,4mn ton seviyesine yükseldi.

Petrokimya: Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen "STAR Rafinerisi"nin açılış töreni, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde bugün İzmir'in Aliağa ilçesinde gerçekleştirilecek. Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırımı olan STAR Rafinerisi, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde son yıllarda gerçekleştirilen en büyük petrol operasyonları arasında yer alıyor. Rafineri, Türkiye'deki ilk "Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi"ne sahip proje olma özelliği de taşıyor.


Kaynak: ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku