Hisse Öneri

Havacılık sektörü (THY,PGSUS,TAV) hedef fiyat

2019 yılı havaalanları yolcu sayıları açıklandı.Pegasus,Türk Hava Yolları ve TAV Hava Lİmanları için önemli bir veri.

Havacılık sektörü (THY,PGSUS,TAV) hedef fiyat

8 Şubat 2019 17:41
-A

+A

DHMİ Yolcu 2019 Ocak Yolcu Sayısı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bugün önemli bir veri açıkladı.

2019 yılın ait iç ve dışa hatlara dair yolcu sayıları açıklandı.

Borsada işlem göre THY,Pegasus ve Tav Havalimanları için büyük önem taşıyan bu verinin detaylarına göz atalım.

Ziraat Yatırım tarafından raporlanan verilere göre  yılın ilk ayında Türkiye geneli havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %4,7 azalarak 14,1mn kişi olarak gerçekleşmiştir.

Aralık ayındaki düşüş iç hat yolcu trafiğinin yıllık olarak %10,6 azalmasından kaynaklanmaktadır. Öte yandan, dış hat yolcu trafiği %6,2 yıllık yükseliş kaydetmiştir.

2018 yılı genelinde ise iç hat yolcu tradiğindeki artış %1,7, dış hat yolcu trafiğindeki artış %7,1 olmuştu.

TAV Havalimanları da hizmet verilen yolcu sayısını açıklamıştır. Buna göre TAV Havalimanları'nın 2019 yılının ilk ayında hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre, Antalya Havalimanı'nın dahil olmasının olumlu katkısıyla %3,4 oranında artarak 9,7 milyona ulaşmıştır. Antalya Havalimanı hariç bakıldığında ise Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6 oranında yolcu sayısında daralma olmuştur.

Özellikle yurtiçi havalimanları Antalya hariç iç hatlarında kaydedilen %14,9'lik yüksek daralma yolcu sayısında Antalya Havalimanı hariç kaydedilen düşüşte ana etken olmuştur.

Ocak ayında yolcu sayısı yurtiçinde Antalya havalimanı hariç daralma kaydederken, en yüksek daralma %21,9 ile Ankara Esenboğa Havalimanında olmuştur. Yurtdışında ise Medine Havalimanı'nda %0,7 oranında yolcu sayısında azalma olurken, diğer havalimanlarında artış kaydedilmiştir.

Kaynak ve raporun tamamı: ZİRAAT YATIRIM


Esra Şirinel

Yatırım Teması


Şirketin büyük çoğunluğu döviz bazlı olan (yaklaşık %81) satış gelirlerine karşın maliyetlerinde TL’nin payının (yaklaşık %27) fazla olması ve döviz bazlı olan borcunda sabit faiz oranı (toplam borcun yaklşaık %75’i sabit faizlİ) mevcut ekonomik ortamda şirkete oldukça önemli avantaj sağlamaktadır.

Toplam yolcu sayısında dış hat yolcunun yüksek payı (yaklaşık %56) Türkiye’de eknomisindeki zayıflama sonucunda kötüleşen tüketici güveni karşısında güvenli tampon oluşturuyor. THY’nin 2017 yılında 329 olan uçak filosunun yeni alımlarla birlikte 2023 yılında 475 adede artıyor olması da gelecekteki beklenen büyümeyi destekler nitelikte.

Kaynak: İŞ YATIRIM

Esra Şirinel

Yatırım Teması


2017’de yeni açılan hatlar ve rakiplerin kapasitelerindeki düşüşle Türkiye’nin toplam %13 yolcu büyümesinin üzerinde elde ettiği %15 yolcu büyümesi neticesinde Pegasus Havayolları yıllık bazda iç hat pazar payını 1.1 puan ve dış hat pazar payını 0.6 artırmayı başardı. 2017 yılında şirketin yolcu büyümesindeki iyileşmesine ek olarak sıkı maliyet kontrolü, doluluk oranlarındaki güçlü artış (iç hat + 4.3 yüzde puan; dış hat + 8.8 yüzde puan), kapasite yönetimi ve optimizasyonu sonucunda FAVKÖK marjı 2016’daki %15’den 2017’de %24.4’e yükseldi.

Katalizör

Pegasus Havayolları’nın toplam uçak filosunu genişletmeye devam ediyor. Toplam filo 2017’deki 76’dan 2018’de 81 adede (10 yeni uçak girişi 5 eski uçak çıkışı) yükseliyor ve 2020’de 94’e artıyor. Pegasus Havayolları için 2018’de öngördüğümüz %15 toplam yolcu büyümesi, bilet fiyatlarındaki artış ve kurun olumlu etkisi sonucu yıllık bazda %31 ciro artışı tahmin ediyoruz. Yakıt dışı giderlerde sıkı maliyet kontrolünün devam edeceğine inanıyor ancak artan petrol fiyatları nedeniyle FAVKÖK marjının 2018’de %22.8’e gerileyeceğini öngörüyoruz. Net kar rakamında ise 2017’de 13 adet uçak satışlarından elde edilen gelirlerin katkıda bulunduğu güçlü baz etkisi nedeniyle 2018’de %3 düşüş hesaplıyoruz.

PGSUS için %25 INA ve %75 yurtdışı benzer şirket çarpanlarıyla ağırlıklandırıp ulaştığımız hisse başına 35.36TL hedef fiyatımız cazip getiriye işaret ediyor.

Riskler

Yolcu trafiğini olumsuz etkileyecek güvenlik endişeleri, rekabet nedeniyle bilet fiyatlarında beklenenin altında iyileşme ve petrol fiyatlarında keskin fiyat artışları hisse için önemli riskleri oluşturmaktadır.

Kaynak: İŞ YATIRIM


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku