Borsa Gündem

Haftalık (5-9 Kasım) borsa ve dolar yorumu

Bu hafta borsa ne olur, borsa yükselir mi ,borsa düşer mi ?

Haftalık (5-9 Kasım) borsa ve dolar yorumu

4 Kasım 2018 16:25
-A

+A

YENİ HAFTANIN PİYASA BEKLENTİLERİ

Borsa İstanbul'da yüksleiş haftası !

Borsa İstanbul geçen haftaların aksine geçtiğimiz hafta yükseliş yaşadı.

BİST 100 geçen hafta % 3,96 yükselişle 94,570 puandan kapattı.

ABD ve AB ile ilişkilerin düzelmesi dövizdeki düşüş piyasalara olumlu yansıdı.

88 binli seviyelerden gelen tepki yüksleişi bu hafta da devam ederse uzmanlar 95 bin-100 bin aralığında hareketler görülebilir.

Yeni haftanın beklentileri bu hafta da yine Hürriyet yazarı Zeynel Balcı ve Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'tan alalım:

ABD ile Türkiye arasındaki yaptırımların kaldırılması, sektörlere nefes aldıracak tedbirlerin açıklanması piyasalarda bahar havası yaşanmasını sağladı. Kalıcı bir iyimserlikten söz etmek için henüz erken olsa da piyasaların toparlanma çabası umut verici.

Piyasalarda gerginlik veri ve haber akışına bağlı olarak yerini daha olumlu bir havaya bırakmaya başladı. Kalıcı bir iyimserlikten söz etmek için erken ama döviz kurlarındaki düşüş geç de olsa borsaya tepki alımları olarak yansıdı. Borsada banka hisselerinin lokomotif işlevi sürüyor. Gündemin ilk sırasında yarın açıklanacak enflasyon var. Enflasyon ile mücadele planı çerçevesinde yüzde 10’luk fiyat indirimleri, döviz kuralarındaki düşüşün ardından beyaz eşya, otomobil, mobilya, gayrimenkul sektörüne ilişkin vergi indirimleri gelince enflasyon beklentileri aşağıya çekildi. Fakat İTO’nun İstanbul için açıkladığı ekim ayı perakende fiyatlardaki yüzde 3.47 artış bu yöndeki beklentileri biraz zayıflattı. Eylülde İstanbul’da aynı oran yüzde 4.04 seviyesinde idi. İstanbul, Türkiye geneli için ne kadar ölçü olacak onu pazartesi sabahı göreceğiz.
 

OLUMLU ALGILANDI

Dış gündemde 5 Kasım İran ambargosu, 6 Kasım ABD kongre ara seçimi, ABD-Çin devlet başkanlarının telefon görüşmesi önemli satır başlıkları olacak. İran ambargosu konusunda istisna tanınacak 8 ülke arasında Türkiye’nin olduğu haberi, ayrıca ABD-Çin ticaret savaşı devam ederken başkanlar arasındaki görüşmeden yapıcı mesajların çıkması hayra yorulacak gelişmeler. ABD ile Türkiye arasındaki yaptırımların kaldırılması rahip Brunson ile başlayan yumuşamanın devamı olarak piyasa tarafından olumlu algılandı. Ayrıca dış borsalardaki düşüşün yerini tepki alımlarına bırakması iç piyasalarda toparlanma çabalarına katkı yapmakla birlikte bu aşamada temkinli görünümün tamamen dağıldığını söylemek zor.

SATIŞ BASKISI SÜRÜYOR

DOLAR/TL kurunda düşüş devam ediyor. 5.50 desteğinin altına salınım gerçekleşti. Sonraki destekler 5.35-5.30. Bu seviyenin üzerinde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde düşüşün devamıyla birlikte sonraki destekler 5.10-5.00. İlk dirençler ise 5.65-5.70 seviyelerinde. Tepki yükselişinin devamı için 5.70 seviyesinin geçilmesi önemli. Destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı sürebilir.

BORSADA TEPKİ ÇIKIŞI

BORSADA tepki yükselişi sürüyor. İlk dirençler 95.500-96.000 seviyelerinde. Çıkışın devamı için 96.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 99.500 ve 100.700 seviyelerinde. Geri çekilmelerde ilk destek 91.000 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde tutunmaz ise 88.500-87.000 sonraki destek seviyeleri. Tepki çıkışı gücünü koruyor.

ZEYNEL BALCI
   HÜRRİYET

 

Yılın dokuz aylık döneminde 181 borsa şirketi 43 milyar TL net kâr açıkladı. Şirketlerin bir önceki yıla göre kârı yüzde 29 arttı. Son dört çeyrek bilanço 
artış oranı ise yüzde 35 oldu. Artış, yıllık yüzde 24.5 olan Tüketici Fiyat Endeksi’nin üzerinde gerçekleşti.

Borsada işlem gören şirketler, dokuz aylık solo finansal sonuçlarını yatırımcıyla paylaştı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan şirketlerin mali tablolarından yılın üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarına baktığımızda kur ve faiz hareketlerine rağmen karlılıkların korunduğunu görüyoruz. Ortaya çıkan fotoğrafa bakıldığında sanayi, hizmet ve banka sektöründen 181 borsa şirketinin toplam kârının yılın ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 arttığı görülüyor. Son dört çeyrek olarak bakıldığında ise artış oranı yüzde yüzde 35,44’e çıkıyor. Yılın üçüncü çeyreği olarak değerlendirme yapıldığında ise artış yüzde 30 oranında. Dokuz aylık dönemde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 24,52 olurken, daha çok şirket girdilerini etkileyen Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yıllık yüzde 46,15 olarak gerçekleşti. Şirketlerin artan girdi maliyetlerine rağmen kârlılıklarını TÜFE’nin üzerinde gerçekleştirdikleri dikkat çekiyor. Öte yandan ÜFE ve TÜFE ortalaması yüzde 35,43’e denk gelmekte. Şirketlerin finansal sonuçlarına bakıldığında kârlılıklarının yıllık bazda tüketici ve üretici eşya fiyat ortalamasının üzerinde gerçekleştiği görülüyor.
 

Dipten güçlenme

Borsa İstanbul’da bir kez daha 88.000’li seviyeler test edildi ve BIST 100 Endeksi tekrar yönünü yukarı çevirdi. Endeks, 94.123 seviyesinde ve açıklanan bilançolarla birlikte seçici hisse hareketleriyle yukarı yönlü atağa geçti. Kısa vadede bu yükselişin güçlendiğini görebiliriz.
 

İran ambargosundan muaf olmak  piyasaları güçlendirir

ABD’nin İran’a 5 Kasım’da uygulamaya başlayacağı yaptırım kapsamında Türkiye’nin muafiyet talebi kabul edildi. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’ye olumlu haberi verdi. Bir süre önce ABD’nin İran’a karşı uygulayacağı yaptırımlar için muafiyet talep eden Türkiye’nin talebi olumlu karşılanırken kabul gördü. Bakan Dönmez, Türkiye’nin sekiz muafiyet alan ülkeden biri olduğunu söyledi. Muafiyet alan ülkeler arasında Japonya, Hindistan ve Güney Kore de bulunuyor. Türkiye’nin istisna listesinde yer alması, ABD ile ilişkilerde girilen olumlu seyrin devam ettiği şeklinde yorumlanabilir. Söz konusu durumun hem kur hem de borsa üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

Kurda gerileme sürecek

Dolar/TL kuru haftayı 5,4325 seviyesinden tamamladı. Eylül ayından sonra ekim ayını da gerileyerek tamamlayan dolar kuru kasımda da düşüşünü sürdürüyor. Dolar/TL’nin düşüş trendi önümüzdeki üç ay daha devam edebilir. Geçmiş veriler kurda zirve seviyelerden başlayan aylık düzeltmelerin en az 5 aylık süreye yayıldığını gösteriyor. Güçlü destekler 5,20 ve 4,80 seviyelerinde.
 

Cayman’dan para girişi

Borsaya eylül-ekimde vergi cenneti olarak bilinen Cayman Adalarından 10 yeni yatırımcı geldi. Cayman merkezli portföy büyüklüğü 1.2 milyar TL artarak 5.3 milyar TL oldu. ABD’den dört, Lüksemburg’dan da yedi yeni fon borsadan alım yaptı. Bununla birlikte Amerika, Birleşik Krallık ve Lüksemburg fonlarının toplam portföy değeri bu dönemde 10 milyar 748 milyon TL azaldı.ZEYNEP AKTAŞ
     MİLLİYET

 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

 

 

  

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku