Borsa Gündem

Haftalık (2-6 Nisan) borsa ve dolar beklentileri

Uzmanından Haftalık (2-6 Nisan) borsa ve dolar beklentileri

Haftalık (2-6 Nisan) borsa ve dolar beklentileri

1 Nisan 2018 10:37
-A

+A

HAFTALIK BORSA VE DOLAR YORUMU

Kritik haftaya giriyoruz.

Piyasalar açısından negatif geçen bir hafta ve aydan sonra hem yeni bir haftaya hem de yeni bir aya giriyoruz.

Mart ayında 2017 yılına ait bilançoların tamamlanmasından sonra temettü ödemeleri ve sermaye artırımları gerçekleşiyor.

Mart ayının bitişi ile 2018 yılı ilk çeyrek de bitmiş oldu.Yatırımcılar bir yandan da 2018 yılı ilk çeyrek bilançolarına da odaklanmaya başladı.

Döviz geçen hafta tarihi rekorlar kırarken borsa da kritik desteklerini test etti.

Dolar-TL 4,03 , Euro-TL ise 4,97 TL seviyelerini görerek rekor kırdı.

Borsa ise haftayı % 1,43 düşerek 114 bin 930 seviyelerinden kapattı.

Geçen haftanın özetinden sonra yeni hafta için borsa ve dolar tahminlerini Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın bugün Hürriyet gazetesinde yer alan yazısından alalım:

Dolar/TL kurunun psikolojik seviye olan 4 TL’ye ulaşması sonrasında Merkez Bankası’ndan hamle gelebilir beklentisi oluştu. Ayrıca yabancı yatırımcının hisse senetlerinde ve tahvilde satışların yerini alıma bırakması, dış piyasalardaki gerilimin azalması, TL’nin geçen hafta sonuna doğru değer kazanmasında etkili oldu.

GEREK iç gerekse dış piyasalarda oldukça dalgalı bir seyir izleniyor. Borsa düşüş sonrası tekrar toparlanmaya çalışırken faiz ve dövizde yükselişin ardından gevşeme görüldü. İç ekonomik gündemde beklentilere uygun gerçekleşen 2017 ekonomi büyümesi vardı. Dış gündemde ise dozajı düşen ABD-Çin ticaret savaşı tartışmaları, ABD’de Facebook’un sahibi Zuckerberg’in ifadeye çağrılmasına şimdi de ABD başkanı Trump’ın çok düşük vergi verdiği söylemleriyle perakende devi Amazon’a sataşması eklendi. 2017 yılı büyümesinin yüzde 7.4 ile beklenen düzeyde olması piyasalar üzerindeki etkisini sınırladı. Büyüme konusunda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in kredi garanti fonunun büyümeye katkısını vurgulayan açıklamaları kayda değer. Dış dünyada ticaretin canlanması ve ihracat artışını da dikkate almak gerekecek. Büyümenin bu yıl da sürdürebilirliği tartışmaları yanında enflasyonu, cari açık ve bütçe açıklarını yukarı çekmesi “her nimetin bir külfeti olur” sözünü hatırlattı. Bu çerçevede büyümenin sürdürülebilirliği açısından piyasa 128 milyar TL’lik teşvik paketini bekliyor.

GÖZLER KURLARDA

Sadece piyasaları değil hemen her kesimi ilgilendirdiği için gözler yeni rekorlar deneyen döviz kurlarında. Döviz kurlarının yükselmesi enflasyon, finansman giderleri, döviz cinsi borçların TL karşılığının yükselmesi, satın alma gücünün zayıflaması gibi bir çok olumsuz etkiyi barındırıyor. Örneğin 2017 milli geliri geçen yıla göre TL bazında 2.6 trilyon TL’den 3.1 trilyon TL’ye çıkarken 7.4’lik büyümeye rağmen döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak 862 milyar dolardan 851 milyar dolara geriledi. Sanılanın aksine döviz kurlarındaki artışın ihracata olumlu yansıyacağı varsayımının gerçekleşmelere bakıldığında doğru olmadığı görülecektir. TL’nin geçen hafta sonuna doğru hafif değer kazanmasında dış piyasalardaki gerilimin azalması, diğer gelişen ülke para birimlerinin dolara karşı değer kazanımı, kâr satışları, Türkiye’nin CDS oranlarında (risk primi) gerileme, dolar/TL kurunun psikolojik seviye olan 4 TL’ye ulaşmasıyla Merkez Bankası’ndan hamle gelebilir beklentisi, hisse senetleri ve tahvilde yabancı yatırımcıların satışlarının yerini alıma bırakması etkisi var. Ancak yükseliş trendleri korunuyor.
 

BORSADA TEPKİ YÜKSELİŞİ

Borsada yükselişin güç kazanması için 118.000 seviyenin aşılması önemli olacak. 119.300 ve 121.500 sonraki direnç noktaları. İlk destek son tepki alımlarının geldiği 113.400 seviyesinde görülürken sonraki destek noktaları 112.500-111.000 seviyelerinde. Destek seviyelerinde tepki alımları görülse de direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

DOLAR/ TL KURUNA DİKKAT

DOLAR/TL kurunda 4.00 seviyesinin üzerinde görülen kâr satışlarının ilk destekleri 3.94 ve 3.90 seviyelerinde. İlk direnç ise 4.00 seviyesinde bulunuyor. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması gerekecek. Bu durumda 4.15 ve 4.25 sonraki direnç seviyeleri. Çıkış hareketi gücünü korumakla birlikte 4.00 seviyesini geçemeyen çıkış denemeleri satışla karşılaşabilir.

ZEYNEL BALCI
Meksa Ytaırım

Yazının devamı ve kaynağı:HÜRRİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku