Şirket Haberleri

Güne (27.09.2018) damga vuran şirket haberleri

Günlük şirket haberleri-27 Eylül 2018

Güne (27.09.2018) damga vuran şirket haberleri

27 Eylül 2018 12:18
-A

+A

GÜNLÜK ŞİRKET HABERLERİ

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerden haber akışı sürüyor.

Bugüne düşen şirket haberleri ve Ziraat Yatırım analistlerince hazırlanan tavsiye listesi:

Doğan Şirketler Grubu (DOHOL, Nötr): Şirket, İstanbul ili, Şişli ilçesi, Mecidiyeköy Mahallesi üzerinde yer alan ofis binası ve alışveriş merkezinden müteşekkil gayrimenkulün, KDV hariç toplam 453,2mn TL, alışveriş merkezinin KDV hariç toplam 396,8mn TL olmak üzere gayrimenkule ait demirbaşlar dahil KDV hariç toplam 850mn TL bedel ile Ortadoğu Otomotiv Ticaret A.Ş.'den nakden ve peşin olarak alınmasına karar verildiğini duyurmuştur.

TOFAŞ (TOASO, Öneri: "AL", Sınırlı Negatif): Yurtiçi pazarda son dönemde yaşanan daralma nedeniyle Şirket Bursa fabrikasında Ekim ayında farklı günlerde toplam 9 işgünü üretime ara verilecektir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri: "AL", Nötr): THY başta kargo ve kurye taşımacılığı alanlarında olmak üzere yurt içi ve yurt dışında uluslararası yatırımlar yapmak üzere şirket kurduğunu duyurdu. Şirket KAP'a yaptığı açıklamada, kurulan "THY Uluslararası Yatırım ve Taşımacılık A.Ş." unvanlı şirketin hisselerinin tamamının THY'ye ait ve 10mn TL nakit sermayeli olduğu belirtildi.

Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK, Öneri: "AL", Nötr): Banka Yönetim Kurulu'nun 26.09.2018 tarihli kararı ile Banka'nın tasfiye hesaplarında izlenen; 31.07.2018 tarihi itibarıyla donuk alacak tutar toplamı 367.010.735,41 TL tahsili gecikmiş alacağın toplam 19.282.000,00 TL bedelle Güven Varlık Yönetimi A.Ş.'ye satılmasına karar verilmiştir.

Şirket KAP'a ayrıca borçlanma aracı ihraç kararları ile ilgili şu açıklamaları yaptı: Yurtiçinde TL cinsi 15 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı, 3 milyar TL'ye kadar yapılandırılmış borçlanma aracı ihracı borçlanma aracı ile 5 milyar TL'ye kadar TL cinsi sermaye benzeri ihracı için genel müdürlüğe yetki verdi.

Güler Yatırım Holding (GLRYH): Şirket, faaliyet alanının genişletilmesi hedefleri doğrultusunda farklı alanlara yatırım yapılabilmesi, değişik sektörlerdeki yatırım alternatifleri ve imkanlarının değerlendirilebilmesi ve yatırımlarını çeşitlendirebilmesini teminen, yönetimi yine grup bünyesinde bulunacak şekilde mevcut durum itibariyle 25mn TL sermayeli ve %97 oranında bağlı ortaklığı olan A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'deki paylarından %43'üne karşılık gelen 10,8mn TL nominal değerli kısmının iştiraki RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç Ve Makina Sanayi Ticaret A.Ş.'ye toplam 19,2mn TL karşılığında, %10'una karşılık gelen 2,5mn TL nominal değerli kısmının iştirakimiz İCG Finansal Danışmanlık A.Ş.'ye toplam 4,5mn TL karşılığında satılmasına karar verdiğini duyurmuştur.

Eminiş Ambalaj (EMNIS): Borsa İstanbul'un 26/09/2018 tarihli kararı ile; payları Ana Pazar'da işlem gören Eminiş Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kotasyon Yönergesi'nin 23. maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında Şirket paylarının Yakın İzleme Pazarı'na alınmasına, Kotasyon Yönergesi'nin 35. maddesinin 3. fıkrası kapsamında, şirket paylarının işlem sırasının 26/09/2018 ve 27/09/2018 tarihlerinde kapatılmasına, 28/09/2018 tarihinden itibaren Yakın İzleme Pazarında tekrar açılmasına, Kotasyon Yönergesi'nin 23. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi kapsamında kamuyu aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmesine yönelik gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda şirketin uyarılmasına karar verilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul'un internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Borsa İstanbul'da yüzde 7 olan ABD'li borsa işletmecisi Nasdaq payı yeni ortaklık yapısında sıfırlandı, Türkiye Varlık Fonu'nun (TVF) payı ise %80,6'a yükseldi. Nasdaq'ın geçtiğimiz yıllarda aldığı payların Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) geçtiği görülüyor. (Kaynak: Reuters)

Kredi Derecelendirme: Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, Akbank, Alternatifbank, ING Bank (Türkiye), QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası'nın döviz cinsi banka mevduatı notlarını B1'den B2'ye indirdiğini açıkladı. Bu karar bankanın 24 Eylül'de Türkiye'nin döviz cinsi banka mevduatı ülke tavanını B2'ye indirmesi kararının sonucu olarak alındı. Kaynak: Matriks

ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku