Şirket Haberleri

Güne (09.07.2018) damga vuran şirket haberleri

Günlük (09.07.2018) şirket haberleri ve tavsiye listesi

Güne (09.07.2018) damga vuran şirket haberleri

9 Temmuz 2018 09:29
-A

+A

GÜNLÜK ŞİRKET HABERLERİ

Piyasalar yeni bir haftaya başlıyor.

Yeni kabinede kimler olacağı bu akşam belli olacakken ekonominin başına kimlerin geçeceği de merak konusu.

Piyasalar güne nötr bir başlangıç yaparken dövizde az da olsa düşüş var.

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin haber akışı devam ediyor.

Yatırımcılar açısından büyük önem taşıyan şirket haberlerine aracı kurumların tavsiyeleri de ekleniyor.

Ziraat Yatırım'ın günlük bültenine yansıyan günlkü şirket haberleri ve tavsiyeler

Bagfaş (BAGFS, Nötr): Şirket, İspanya'ya ihraç edilmek üzere Orcom SA ve Vertiqal AG firmalarından toplamda 18.000 ton CAN gübresi siparişi almıştır. Toplam sipariş tutarı 2,44mn USD olup, sevkiyatların Temmuz ayında tamamlanması planlanmaktadır. Ödeme mal mukabilidir.

Doğtaş Kelebek Mobilya (DGKLB, Sınırlı Pozitif): Şirket daha önce mevcut sandalye tedariğinde sürdürebilirliği ve yüksek üretim kalitesini desteklemek, orta vadede Avrupa Birliği Pazarlarına açılmak amacıyla Sancaklı Mobilya Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Karadağ'daki kereste ve papel üretimi yapan şirketine, Montenegro Wood Sancaklı Mobilya A.D., Rozaje, %51 ortaklık için Sancaklı Mobilya Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.ile görüşmelere başladığını bildirmişti.  Bu ortaklık görüşmeleri kapsamında Sancaklı Mobilya Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.ile iyi niyet sözleşmesi imzalanmıştır, ortaklığa yönelik görüşmeler ve süreç devam etmektedir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri "EKLE", Nötr): Şirket tarafından geliştirilen projelerde, ikinci çeyrekte toplamda 1,59 miyar TL (KDV hariç) değerinde 1.642 adet bağımsız bölümün satışı (ön satışlar dahil) gerçekleştirmiştir. Böylelikle, 1 Ocak - 30 Haziran 2018 tarihleri itibariyle de, toplamda 2,53 milyar TL (KDV Hariç) değerinde, satışa esas brüt 384bin m2 büyüklüğe ulaşan 2.593 adet bağımsız bölümün satışı (ön satışlar dahil) gerçekleştirilmiştir. Şirket 2018 yılı 1.Yarıyıl için; 2,66 milyar TL toplam satış değeri, 336 bin m2 satılabilir alan büyüklüğü hedefleri olduğunu duyurmuştu.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket'in %100 bağlı ortaklığı Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi AŞ'nin Manisa'da kurmayı planladığı Alaşehir II Jeotermal Enerji Santrali projesinin üretim lisansında 24,9 MW olarak yer alan kurulu gücün tadil edilmesi için EPDK'ya başvuruda bulunulduğu duyurulmuştu. Yapılan sondaj ve kuyu testlerinde kaynağa ilişkin beklenen sonuçlar elde edilemediğinden lisans tadili başvurusundan vazgeçilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: İş Bankası (ISCTR, Öneri "AL", Nötr), Garanti Bankası (GARAN, Öneri "EKLE", Nötr) ve Akbank (AKBNK, Öneri "EKLE", Nötr)  tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) "OTAŞ'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin mutabakat" başlıklı açıklama yapıldı.

Her bankanın ayrı ayrı yaptığı açıklamada, "Türk Telekom'un (TTKOM, Öneri "AL", Nötr) ana hissedarı olan OTAŞ'a kredi sözleşmeleri tahtında sağlanmış borçların yeniden yapılandırılması için bankamızın da aralarında bulunduğu tüm kredi veren taraflarca bir mutabakata varılmıştır." denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Mutabık kalınan yapı uyarınca OTAŞ'ın sahibi olduğu, Türk Telekom'un ihraç edilmiş sermayesinin yüzde 55'ini oluşturan ve mevcut kredilerin teminatını oluşturmak amacıyla rehin verilen 1.925.000.000 adet A Grubu payların kredi verenlerin doğrudan veya dolaylı ortak olacakları, Türkiye Cumhuriyeti'nde kurulmuş ya da kurulacak özel amaçlı bir şirket tarafından devralınması planlanmaktadır. İşlemin tamamlanması yeni şirket nezdinde yeniden yapılandırılacak krediye ilişkin sözleşmeler üzerinde mutabakata varılması, gerekli kurumsal, idari ve her türlü onay ve izinlerin tamamlanması ve sözleşmeler tahtında gerekli koşulların sağlanmasına tabidir. Konuya ilişkin önemli gelişmeler ilerleyen dönemde kamuya duyurulacaktır."

Kaynak: ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku