Şirket Haberleri

Güne (06.07.2018) damga vuran şirket haberleri

Günün öne çıkan şirket haberleri-6 Temmuz 2018 Cuma

Güne (06.07.2018) damga vuran şirket haberleri

6 Temmuz 2018 09:30
-A

+A

GÜNLÜK ŞİRKET HABERLERİ

Borsada yükseliş var.

Borsa İstanbul'da uzun süren düşüş trendinden sonra 99 bin seviyelerine kadar çıkan bir yükseliş yaşandı.

Borsa dün % 1.92 artışla, 99,097.00 puandan kapattı

Borsa İstanbul'da işlm gören şirketlerden de haber akışları devam ediyor.

Bilindiği gibi borsadaki halka açık şirketlerin , şirketleriyle ilgili gelişmeleri anlık olarak kamuoyu ile paylaşmaları gerekiyor.

Şirketlerden gelecek bu haberler şirket hisselerini de yakından etkiliyor.

Bu bilgilerden sonra Ziraat Yatırım'ın hazırlmış olduğu günlük şirket haberleri ve tavsiye listesine göz atalım:

Aselsan (ASELS): Aselsan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile toplam 254,7mn USD tutarında iki sözleşme imzaladı. Şirketin KAP'a yaptığı açıklamada teslimatın 2018 - 2022 yıllarında gerçekleştirileceği ifade edildi.

Bagfaş (BAGFS, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Kimya Market Sanayi Tic. Ltd. Şti. arasında 228.000 ton Sülfürik Asit satışı hususunda anlaşmaya varılmıştır. Satış bedeli takriben KDV hariç 13,7mn dolar civarında olup sevkiyatlar bu yıl (2018) içerisinde tamamlanacaktır.

Göltaş Çimento (GOLTS, Nötr): Yönetim Kurulu Şirketin sermayesinin %43,61 oranında iştirak ettiği Puccinelli - Elmataş Göller Bölgesi Meyve ve Sebze Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 10mn TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde çıkarılmış sermayesinin 5,35mn TL'den, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 6,6mn TL'ye  çıkarılmasına ilişkin yapılacak sermaye artırımında; yeni pay alma hakkının tamamının kullanılmasına ve sermaye artışından hisseye düşen 545bin TL'sini %25'inin peşin, kalan %75'inin Puccinelli - Elmataş A.Ş. Yönetim Kurulu'nun belirleyeceği tarihlerde ödenmesine karar verilmiştir.

Medikal Park (MPARK): 5 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarında değişikliğe gidilmiştir. Fiyat değişiklikleri analiz edildiğinde özellikle kompleks tedavilerde (organ nakilleri, kemik iliği nakilleri, radyasyon onkolojisi gibi) %225'lere varan artışlar yapıldığı görülmektedir. Fiyat artışları ağırlıklı olarak yatan hasta kategorisinde ve özellikli kompleks tıbbi işlemlerde gerçekleşmiştir. Ayrıca ayaktan tedavilerde ise laboratuvar ve radyoloji işlem tarifesinde %5 civarında indirim gerçekleşmiştir. SUT fiyatlarındaki değişikliğin özel sektöre etkisi, yüksek oranda yatarak tedavilerdeki kompleks işlemleri ilgilendirmektedir.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri "AL"): 05.07.2018 tarihinde, Rekabet Kurumu'nun web sitesinde Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin şirket Türk Telekomünikasyon A.Ş.'deki %55 oranındaki paylarının işlem özelinde kurulacak bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması işlemi için Rekabet Kurumu'na başvurulduğuna dair bir duyuru yayınlanmıştır.

Söz konusu duyuru ile ilgili Türk Telekomünikasyon A.Ş.'ye herhangi bir bildirim yapılmadığı duyurulmuştur.  Bu konuda Şirkete bir bildirim yapılması durumunda ilgili mevzuat kapsamında kamuoyu ivedilikle bilgilendirileceği açıklanmıştır.

Vakıf GYO (VKGYO, Nötr): Şirket'in muhtelif bankalardan kullanmış olduğu kredi tutarı kamuya açıklanan son bilançodaki aktif toplamının %10'unu aşmış olup, toplam kullanılan kredi tutarı 183,85mn TL olmuştur.

Kaynak: ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku