Hisse Öneri

ENKAI-Enka Holding hisse hedef fiyatı

İş Yatırım Enka İnşaat hisse yorumu beklentileri ve hedef fiyatı

ENKAI-Enka Holding hisse hedef fiyatı

17 Şubat 2018 14:39
-A

+A

ENKA İNŞAAT BEKLENTİLERİ

Uzun yıllardır Borsa İstanbul'da işlem gören Enka İnşaat nakit zengini bir şirket.

Borsa İstanbul'da işlem gören birçok şirket finansal yükümlülükleri ile boğuşurken Enka İnşaat'ın kasası para dolu.

Enka İnşaat 3 milyar TL'nin üzerinde nakit pozisyonu ile ile gelecekte gireceği projeler için elini sağlama almış durumda.Ayrıca son yıllarda artan döviz fiyatlarına karşı da güçlü konumunu sürdürüyor.

Enka İnşaat 2017 yılı 12 aylık UFRS bilançosunu açıklamadı.

Son açıkladığı 2017 yılı 12 aylık vergi dairesine sunduğu bilançoda 1,581,378,776.93 TK net kâr elde etti.

Enka İnşaat'ın hisse performansına baktığımızda son 12 aylık dönem içinde % 11,88  getiri sağladığını görüyoruz.

Ayrıca şirketin son dönemlerde kendi hisse senetleriyle ilgili alım yönünde işlem yaptığını da belirtelim.

Şirket 16 Ocak 2018 tarihinde açıkladığı bilgiye istinaden şirket hisselrinde alıma geçmişti.

En son 12 Şubat 2018 Pazartesi günü 5.58-5.59 ve 5.6 TL 'den toplamda 500 bin lot alım yaptığını şirket bildirmişti.

ENKAI-Enka İnşaat hisse fiytat analizi

 • 20 Günlük Ortalama:5,60
 • 52 Günlük Ortalama:5,73
 • Haftalık En Düşük:5,45
 • Haftalık En Yüksek:5,66
 • Aylık En Düşük:5,40
 • Aylık En Yüksek:6,10
 • Yıllık En Düşük:4,92
 • Yıllık En Yüksek:6,16
Enka İnşaat için çeşitli aracı kurumların da analiz ve raporları yayınlanıyor.

İŞ Yatırım'dan Mustafa Küçükmeral'in Enka İnşaat için beklne ve hedeflerine yer verdiği raporu yayınlıyoruz.


Yatırım Teması

Enka İnşaat; taahhüt, enerji ve Rusya gayrimenkul operasyonlarından oluşan çeşitlendirilmiş bir portföyü bulunuyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak taahhüt projelerinde yaşanan artış Enka’nın taahhüt segmentinin görünümünü iyileştiriyor.

Bu dönemde Enka’nın yurtdışında ilgilendiği bir çok proje bulunuyor. Bakiye sipariş büyüklüğünün tarihsel olarak çok düşük seviyelere gerilemiş olması Holding’in yeni proje iştahını artırmış durumda. Ayrıca Rusya’da ekonomide yaşanan toparlanmanın Enka’nın Rusya’da gayrimenkul portföyünün performansını olumlu etkilemesini, özellikle perakende tarafının doluluk oranlarının önümüzdeki dönemde iyileşmesini bekliyoruz.

Enerjide ise 2018 sonrası belirsizliğini koruyor. Yap-İşlet kontratlar 2018/2019’da sona eriyor. Devletin alım garantisi bittikten sonra tamamen serbest piyasa koşullarında çalışmaya devam edecekler. Enka yatırım yaparak santrallerin verimliliklerini %57 seviyesine yükselti. Şirket yönetimi bu santrallerin serbest piyasa şartlarında %60 kapasite kullanım oranı ile çalışmaya devam edeceğini düşünmektedir.

Ancak şuanki 300 mn dolar EBITDA seviyesinin sürdürülebilmesi mümkün görünmüyor. ENKA EBITDA’nın 150-200mn dolar bandında olacağını öngörüyor. Bizim beklentimiz de EBITDA’nın %50 düşeceği yönünde. EBITDA’daki düşüşe rağmen operasyonel nakit akışının önemli bir düşüş göstermesini beklemiyoruz. Ertelenmiş gelirlerden dolayı 2017-2018 arası yıllık 330mn dolar EBITDA beklentimizin yaklaşık 150mn dolarlık kısmının nakit karşılığı var. Dolayısıyla segmentin nakit akışında önemli bir değişiklik beklemiyoruz.

İlave olarak Holding 3 milyar doların üzerinde güçlü nakit pozisyonu ile (NAD’in yaklaşık %45’i) güçlü bir bilançoya sahip. Gelirlerinin tamamına yakını dolar bazlı olmasından dolayı TL’nin değer kaybından operasyonel olarak olumlu etkileniyor.

Katalizör

Taahhüt tarafında yeni proje kazanılması, yeni bir yatırım kararı alınması, güçlü finansal sonuçlar açıklaması, yüksek temettü açıklaması ve hisse geri alımlarının devam etmesi orta uzun vadede katalizör rolü oynayabilir. Artan nakit pozisyonu nedeni ile önümüzdeki dönemlerde temettü dağıtımının artarak devam etmesini bekliyoruz.

Değerleme

ENKA son 1 yıllık ortalama NAD iskontosu olan %14 seviyelerine yakın işlem görüyor. NAD’inin yaklaşık %40’ına yakın oldukça güçlü nakit pozisyonu taşıyor olmasına rağmen Holding’in sahip olduğu nakit ile ilgili herhangi net bir yatırım planının olmaması hissenin yüksek iskonto ile işlem görmesine neden oluyor.

Riskler
 • Taahhüt tarafında beklentilerin altında proje edinimi ve marjlar,
 • Rusya gayrimenkul portföyünün getirilerinin ve doluluk oranlarının beklentilerin altında kalması ve enerji de yap işlet Sözleşmeleri bittikten sonra serbest piyasada yeterince rekabetçi olamaması

en önemli aşağı yönlü risk faktörleri olarak öne çıkıyor.

İş Yatırım Öneri Bilgileri
 • Son Öneri Tarihi :20.11.2017
 • Hedef Fiyat :6,70
 • Getiri Potantiyeli: %19


Kaynak:Mustafa Küçükmeral
         İŞ YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Facebook'ta paylaş butonu
Print
 • ÇOK OKUNANLAR
 • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku