Borsa Gündem

Düşen borsada nasıl pozisyon almalıyız ?

Dr. Yşar Erdinç'ten çok önemli uyarıların ve örneklerin olduğu güzel bir analiz

Düşen borsada nasıl pozisyon almalıyız ?

13 Mayıs 2018 22:44
-A

+A

BORSADA NELER OLUYOR , NASIL POZİSYON ALMALIYIZ ?

Ünlü analist Dr. yaşar Erdinç'in son analizi...


Borsa İstanbul 121 binden başladığı düşüş trendine bu hafta da devam etti.

İlk olarak ABD'nin Suriye harekatı, daha sonra erken seçim kararı ve S%P'nin not indirimi ile gelen satış dalgası geçen hafta yoğunlaştı ve aylar sonra 100 bin seviyesinin altına düştü.

Geçen hafta içinde gelen sert satışlar borsayı 97 bin 800 seviyeine kadar indirirken döviz rekor üstüne rekor kırdı.

Dolar-TL 4,37 Euro-TL ise 5,17 TL'ye kadar yükselerek rekor seviyelerini tazelemiş oldular.

BİST 100 , geçen haftaki sert satışlarına bu hafta da devam etti.

Merkez Bankası'ndan gelebilecek adımları beklerken bir yandan da gelmeyen adımlara tepki satışları geldi.

BİST 100 geçen hafta en düşük 97,849 puanı en yüksek ise 102,877 puanı gördü.

BİST 100 haftayı % 0,73 düşüşle 101,852 puandan kapattı.

Görüldüğü gibi son haftalardakine benzer şeyleri geçen hafta da gördük ve küçük yatırımcıların birçoğu malda yakalandı ve telaş içindeler.

Küçük yatırımcılara şimdiye kadar yol gösterici olarak gördüğümüz ve analizlerine değer verdiğimiz Dr. Yaşar Erdinç'in piyasaya dair son analzlerinin yer aldığı bilgeyatirimci.com'da yer alan son analizile yer verelim.

İşte Dr. yaşar Erdinç'in küçük yatırımcılar için hazırladığı son analiz yazısından bir bölüm:

Piyasalarda stresli durum devam ediyor. Bildiğiniz üzere bundan önceki yazımda ve twitlerimde, endeks 109 bin civarındayken alım yapılabileceğini, katlanabileceğiniz zararı belirleyerek ani bir düşüş karşısında stop koymak şartıyla alım yapılabileceğini belirtmiştim. Sonrasında ise, S&P’nin not düşüş haberinde hemen açılışta satış yapmaya kalkmanın anlamlı olmayacağını, açılışta panik yapılmaması gerektiğini belirtmiştim. S&P kararı sonrası borsa çok az bir düşüş sonrası yükselişe geçmişti. Bu yükselişin iyi haber olmadığını, sert bir düşüşün aslında daha sağlıklı olacağını belirtmiş ve yükselişin peşinden gidilmemesi gerektiğini vurgulamıştım.

Birçok yazımda belirttiğim bir durum vardır. Daha önceki yazılarımı okuyanlar bilirler. Yarın ne olacağı konusunda aslında bizler de sizlerden farklı değiliz. Dolayısıyla bir öngörüde bulunursunuz ve bir haber ya da gelişme ile bunun tam tersi olabilir. Aramızdaki en önemli fark ise; bizler bir pozisyon açarken, stopsuz asla hareket etmezken, sıradan yatırımcı, alım yaparken kendine stop koyar ama fiyatlar stop seviyesine gelince, “Acaba buradan yukarı döner mi?” sorusunu sorar. Fiyat hareketleri şeytandır ve yatırımcıya bu soruyu sordurur.  Yatırımcı, Kahneman’ın prospect teorisine yenilir ve zararda iken satamaz. Ya da eğer aldığı pozisyon sonrasında kâr etmeye başlamışsa, geçmişte kârını realize etmediği için hep pişmanlık duyduğundan dolayı kârın artmasına izin vermez ve hemen satar. Yani kârda iken kısa vadeci, zararda iken uzun vadeci olur. Bu duyguları yenemeyenler borsada işlem yapmaktan vazgeçsinler.

Ben hep kendi istatistiklerimi tutarım ve yazılarımda da zaman zaman bu istatistikleri veririm. ortalama olarak piyasanın yönü konusunda (kısa vade için) %70 doğruluk payım varken, daha orta ve uzun vadeli trendler konusunda %80-85 doğruluk payım vardır. En son yaptığım you tube yayınında seçime kadar aşağı eğimli ve yukarı yönlü tepkilerin zayıf olduğu bir trend beklediğimi belirtmiştim. 110 bin seviyesinde bir tepki oluşacağını düşündüm sizlere yazımı yazdıktan sonra, ben de kısa vadeli pozisyon aldım (Bir yazıyı yazmadan ve herkese ulaşmadan önce asla pozisyon almam, çünkü etik olduğunu düşünmüyorum) ama benim risk algılamama göre 107.000 seviyesi stop seviyesiydi ve orada stop olarak zararımı realize ettim. Ama her yatırımcı için stop seviyesi farklıdır. Çünkü her yatırımcının risk algılaması ve alacağı risk farklıdır. Benim için endeks bazında 2000 puan yeterli bir stop seviyesi iken bir başkası için bu miktar değişebilir. Herkesin risk alma derecesini bilmediğim için de “şurada stop yapın” demenin de yanlış olduğunu düşünüyorum. Aslında en sağlıklı stop seviyesi, aldığınız pozisyona göre katlanabileceğiniz en yüksek zarar seviyesidir.

Hafta sonunda eğitimim vardı ve orada da vurguladığım bir noktayı şimdi burada da söyleyeceğim. Borsa şu an 2.35 dolar seviyesine kadar geriledi. Borsanın uzun vadeli perfomanslarına baktığımızda, borsadan gerçek anlamda para kazanmak için çok uygun bir döneme girdik. Şu andan itibaren, her ay uzun vadeli kağıtlara yatırım yapacak olanların bir iki sene içinde çok yüksek getiriler elde etmesi mümkün olacaktır. Endeksin şu ana kadar gördüğü en yüksek seviye 120 bin civarıdır. Ama en az 10-15 tane kağıt, endeks 120 binde iken varsayalım ki 5 TL’de olsun. Şu anki gerilemede belki 4.30 TL’ye kadar gerilemiş olabilir ama göreceksiniz ki, performansı iyi olacak hisseler belki de bir iki ay içinde yeniden 5 TL’yi geçecek, ama endeks 100-105 bin arasında olabilecektir. Geçmişte bunu defalarca gözlemledik. Aşağıdaki grafikleri inceleyiniz. Daha sonra da bu şirketlerin satışları, esas faalliyet kârı ve Net karı 2013 ile Şu ana kadar olan dönemde %kaç artmış araştırın. Şu an bu tür kağıtları belirleyip toplamak için çok uygun bir döneme girdik. Gelecek 3-4 yılda hangi şirketler kârını en az 3-4 kat artıracak bunları bulmaya bakın. Grafiklerdeki son rakamlar 100 TL yatırılsaydı bugün ne olurdu? sorusuna cevap veriyor.
 

biliyorum ki birçok yatırımcı bu yazıyı da kulak arkası edecek ve “hoca ben zaten zarardayım, Bunları düşünecek 2-3 sene bekleyecek halim yok.” diyor. Ben de onlara “oturup stop yapmayı öğrenin diyorum”. Uzun vadeli kağıtlarda stop koymam. Kağıt için, gelecekteki beklentilerimi değiştirecek ve senaryomu olumsuz etkileyecek bir gelişme olursa stop koyarım. Ama kısa vadeli pozisyon alıyorsam mutlaka stopum olur. Bunu da piyasayı izleyerek değil, pozisyonu açtığım anda stopu yazarım. benim haberim olmadan stop kendiliğinden olur. Örneğin 109 bin civarında alım önerdiğimde ŞARTLI EMİR girerek BIST-100’de 107 binin altı görüldüğü anda şu hisseleri aktif fiyattan sat şeklinde şart koymuştum ve gerçekleşti. Daha öncesinde ortalam ne kadar zarar olacağını bildiğim için de hiç bir zaman stres yaşamam. kısa vadeli al-sat’larda bugün kaybedersiniz yarın kazanırsınız ama %70 civarında başarılı iseniz artıda kalırsınız.

Şu an BIST-100 endeksi 100 bin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Böyle zamanlarda herkes genellikle, destek aşağı kırılabileceği için çok stresli olur ve alım yapamaz. Ama, tehlikeli olan şey şudur. Endeksin tekrar 101.500-102.500 aralığına doğru bir hareket yaptığında en azından 100 bin desteği kırılmadı diye alıma geçildiğinde, ani bir düşüşle 100 bin aşağı kırıldığında, panik havası hakim olur. 100 bin kırıldı diye (önemli bir destek kırılması) bir anda satışlar yoğun gelir. Bazen kademelere baktığınızda 3-4 kademe birden boşalır. Çünkü alımlar iptal edilmeye başlanır. Bu düşüş trendinin son bulması için işlem miktarının en azından 1.3-1.5 milyar lota çıkması, bir seansta %3-5 ve hatta daha fazla düşüşlerin başlaması, kademelerin boşalması ve paniğin hakim olması söz konusu olabilir.  Bu tür bir teste birçok yatırımcı dayanamayacaktır. Çünkü, maalesef bizim bireysel yatırımcılarımız yüksek kredili işlem yapıyorlar ve kendileri satmasalar bile aracı kurumlar otomatik olarak satmaya başlar. “Herkes satarken sen al” sözü işte bu tür zamanlar için geçerlidir. Yoksa, her düşüş herkesin sattığı yer değildir.

Bu satırları okuyanlar, eminim nasıl olsa böyle olacak, diye şimdi satmaya başlayabilirler ve endeks 105-106 bine çıkabilir. Ben burada kesin olacak bir şeyi anlatmıyorum. Ama böyle bir durum olursa, ne yapacağınıza şimdiden karar verin diyorum.  Geçmişe ilişkin yaptığım analizlerde, trendlerin dönüşlerinde yüksek işlem miktarlarının olduğunu gördüm ve bu anlattığım şey bir istatistiksel sonuçtur. Dipten dönüşlerde ortalama olarak %77’sinde bu dediklerim oluyor. ama %23’ünde de, dip kırılmıyor endekste hacim düşüyor, uzun süreli dip oluşumu yaşanıyor ve yükseliş yavaş yavaş başlayıp sonra hızlanabiliyor. Bu durumda dönüşler U şeklinde olurken, panik ve işlem hacmi patlamasıyla desteklerin kırıldığı durumlarda da genellikle V çıkışı oluşuyor.

Dr. Yaşar ERDİNÇ

Kaynak ve yazının devamı: bilgeyatirimci.com

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir
 

 


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku