Dolar Yorum

Dolar neden düşüyor ?

Dolar-TL ne olur , daha düşer mi , nereye kadar düşer ?

Dolar neden düşüyor ?

16 Ekim 2018 19:17
-A

+A

DOLARDA SERT DÜŞÜŞ !

Son yıllarda sert yükselişlere sahne olan Dolar-TL son 1.5 ayda % 20 civarı bir düşüş yaşadı.

Ağustos ayında 7,21 seviyelerini görerek tarihi bir rekor kıran Dolar-TL daha sonra atılan adımlarla 6 .30 civarına oturmuş ve yükseliş eğiliminde hareket ediyordu.

İlk adımın Merkez Bnakası'nın % 6,25 faiz artışı ile atıldığı müdehalalere Hükümet de YEP ile adım attı ve dolardaki yükseliş kısa vadeli yönünü düşüşe çevirdi.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD ile aramızdaki krize neden olan Papaz olayı , Papaz Brunson'nun serbest bırakılması ile sona erdi.

Papaz'ın mahkemesiniden önce dolarda satışa geçen büyük oyuncular bu hafta da satmaya devam etti.

Hem ülkedeki büyümenin yavaşlayarak cari açıktaki düşme beklentisi,hem faizdeki yükseliş hem de ABD ile en azından kısa vadeli bir iyimser havanın etkisi ile dolar 6 TL'nin altına yerleşmiş görünüyor.

Enflasyon ile mücadele programında gelen % 10'luk düşüş kampanyası ile Ekim ve Kasım enflasyonunun düşüşk gelme ihtimali doları düşüren diğer bir sebep olarak görülüyor.

Dolar -TL beklentileri

Dolar-TL bugün ise son günlerin en sert düşülerinden birini yaşayarak kritik 5.80 seviyesini aşağı kırarak şu an % 1,35 düşüşle 5,70 TL'den işlem görüyor.

Dolardaki düşüşün devamı için ise başta ABD ile aramızda büyük krizlerin çıkmaması özellikle S 300 ve İran'a ambargo konusunda bir anlaşma olursa dolardaki düşüş veya en azından sert yükslişlerin önü kapanabilir.

Doların asıl ve en önemli yüksleiş sebebi olan FED'in beklentilerin dışına çıkarak faiz artışlarına ara vermesi dolardaki asıl büyük düşüşleri tetikleyebilir.

Olumlu sayılacak beklentilerin gerçekleşmesi ile dolar 5.60 ve kritik 5.50 seviyeleri görülebilecekken uzmanlar negatif gelişmelerin meydana gelmesi durumunda ise 5.80 ve 6 TL bandının öne çıkabileceğini belirttiler.

Uzun vadelli olarak ülkemize ve milli paramız TL'ye güvenmek en doğru yatırım olsa gerek.Grafik:tr.investing.com

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir
Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku