Altın Yorum

Dolar,euro,paunt yorumu beklentisi-11.02.2016

Dolar,euro,paunt yorumu beklentisi-11.02.2016 Perşembe

Dolar,euro,paunt yorumu beklentisi-11.02.2016

10 Şubat 2016 23:45
-A

+A

Günün öne çıkan gelişmeleri

Fed Başkanı Yellen ABD kongresinde yapacağı konuşma metni yayınlandı. Metinde kademeli artışa yeniden dikkat çekilirken global gelişmelerin ABD ekonomisi büyümesi için risk oluşturduğu ifade edildi. Enflasyonun orta vadede yüzde 2’lik hedefe ulaşacağı metinde dikkatleri çekerken açıklamalarda Çin vurgusu da yapıldı. Çin’deki son göstergelerin kesin bir yavaşlamaya işaret etmediği metinde yer alsa da Çin Merkez Banka’sının hamlelerinin para politikası görünümünü belirsizleştirdiği ifadeleri de metinde yer buldu. Aralık toplantısından bu yana piyasalarda Çin korkusunun arttığı bir gerçek. Geçtiğimiz FOMC toplantısında da dikkat çekilen küresel riskler Fed’in alacağı kararlarda etkin olacağa benziyor. Son toplantıda yeniden verilere odaklanacağını ifade eden Fed biraz daha bekle gör politikasını benimseyecek gibi duruyor.

İngiltere’den gün içerisinde üretim verilerini takip ettik. Aralık ayı imalat üretiminde yüzde 0.2’lik bir daralma görülürken yıllık bazda da beklentilerin altında kalındı. Sanayi üretimi rakamlarında da aylık bazda şok bir düşüş yaşanırken veride yüzde 1.1’lik gerileme dikkatleri çekti. Ayrıca önceki dönem verisinde de aşağı yönlü gelen revize tabloyu daha da olumsuzlaştırdı.

Endekslerde görünüm

Dolar endeksinde zayıf görünüm devam ediyor. Yeniden 96 seviyelerine gerileyen endekste Yellen’ın küresel risklere dikkat çekmesi endeksteki toparlanmayı sınırlandırdı. 96.00 seviyesine yakın seyreden endekste bu seviyeden destek alınması hareketliliği ilk olarak 96.60 ardından da 97.00 seviyelerine kadar devam ettirebilir. Geri çekilmelerde ise 95.70 destek olarak görevini yerine getirmeye aday. Avrupa’da bankacılık hisselerine gelen satış dalgası Dax’taki salınımı hızlandırdı. 9 bin seviyesine kadar gerileyen endekste bu seviyenin altına gelinmesi düşüşü daha da hızlandırabilir. Takip edilebilecek destek seviyemiz ise 8 bin 700 olarak gözüküyor. Toparlanmanın hacmini artırması halinde ise 9 bin 300 seviyesi kısa vadede hedeflenebilir. Yurtiçinde ise BİST100 hafif satıcılı seyir 72 bin seviyesinin altında kaldığımız süre boyunca devam edebilir. Baskının sürmesi halinde ise 70 bİn ve 69 bin 500 aralığı tepki alımlarının gündeme gelebileceği seviyeler.

EURUSD Paritede geçtiğimiz hafta kendini gösteren yükseliş hareketi hacmini korumaya devam ediyor. Dolar endeksinin zayıf görünümüyle birlikte yükseliş fırsatı bulan paritede 1.1200 seviyesinin üzerinde kalıcı olabilmemiz son derece önemli. Hareketliliğin bu seviyenin üzerinde kalması önce 1.1260 ardından da1.1300 seviyelerinin test edilmesini sağlayabilir. Geri çekilmelerde ise 1.1120 seviyesinin altına gelinmesi düşüşü hızlandırabilir. 1.1150 ve 1.1120 aralığı ise düşüşün hız kesebileceği aralık olarak gözüküyor. 1.1120 seviyesi aynı zamanda fibonacci düzeltme katsayısına denk geliyor. Bu yüzden bu seviyelerden pariteye tepki gelmesi şaşırtıcı olmayacak. RSI göstergemizin ise aşırı alım bölgesine yaklaştığı dikkat çeken ayrıntılardan.

USDTRY (Dolar-TL) Kurda geçtiğimiz hafta görülen satış baskısı hacmini korumaya devam ediyor. Haftanın başlangıcında Avrupa’da bankacılık hisselerinde görülen satıcılı seyir küresel piyasalardaki korkuyu artırmıştı. Gelişme ile birlikte yeniden 2.95 seviyelerine kadar yükselişini gerçekleştiren kurda gevşeme gecikmedi. Güne satıcılı başlangıç yapan paritede 2.9200 seviyesinin altında kalınması hareketliliği yeniden 2.9000’a getirebilir. Seviye aynı zamanda fibonacci düzeltme seviyesine denk geliyor bu sebeple hem teknik hem de psikolojik açıdan bu seviyenin geçilmesi hayli önemli. Hareketin devamındaysa 2.8730’a kadar düşüş gelebilir. Toparlanmanın görülmesi halindeyse 2.9450 ve 2.9500 seviyeleri kuvvetli dirençlerimiz olarak karşımızda. Bu seviyelerin üzerinde kalınması hareketliliği daha da yukarıya taşıyabilecek gelişmeler arasında.

ALTIN Hafta başından bu güne endekslerde görülen satışlar altına olan talebi canlı tutmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 1200 seviyesini test ettikten sonra gevşeyen değerli metalde en önemli direncimiz de bu seviye olarak gözüküyor. Eğer altın 1200’ün üzerine kalırsa yükseliş hareketinin hedefi 1221 olarak gözüküyor. 1200 seviyesi aynı zamanda 89 haftalık ortalama seviyesine denk geliyor bu sebeple seviyenin geçilmesi orta vadedeki trendi değiştirebilir. Hala daha düşüş kanalı içerisinde fiyatlanmaya devam eden altında önümüzdeki günlerdeki seyir büyük önem taşıyor. Geri çekilmelerde ise 1185 ve 1180 seviyeleri hayli kritik desteklerimiz arasında.

GBPUSD

Gün boyu alıcılı seyreden paritede öğlen saatlerinde yaşanan satış baskısı ile birlikte düşüş sürüyor. Gün içerisinde İngiltere tarafından üretim verileri takip edildi. Hem sanayi hem de imalat üretimdeki düşüş, İngiltere ekonomisindeki toparlanmanın bir süre daha geçikeceğini gözler önüne seriyor. Teknik olarak ise 1.4550 seviyesine kadar yükselen parite, yükselen fiyat kanalının da alt bandı olan seviyeden gevşemeye devam ediyor. 1.4450 hareketin devamında takip edeceiğimiz ilk seviye. Aşağı yönlü geçilmesi durumunda önce 1.4400, sonrasında ise 1.4360 seviyeleri hedeflenebilir. Toparlanmalarda ise gözler yine 1.4550 seviyesinde olacak. Aşılamaması satış baskısına tekrardan hacim kazandırabilir.

BRENT PETROL

Dünkü sert satış hareketinin ardından, petrol fiyatlarında görünüm yataya döndü. Gün içerisinde OPEC’in 2016 yılı petrol üretimi tahmin raporunu takip ettik. Raporda en dikkat çeken başlık, OPEC dışı üreticilerin üretiminde daha önce beklenenden daha sert bir düşüş olması. Tahmin raporuna göre, OPEC dışı ülkelerin petrol üretiminde 2016 yılında günlük 700.000 varil düşüş yaşanacak. OPEC’in üretimi ise Ocak ayında günlük 130.700 varil artarak, günlük 32.24 milyon varile ulaştı. OPEC dışı ülkerin üretimindeki gerileme, OPEC’in pazar payını savunma stratejisinin başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Teknik olarak ise 30.50 seviyesi aşağı yönlü hareketlerdeki ilk destek. Geçilmesi durumunda 29.50 seviyesine kadar düşüş görülebilir. Toparlanmalarda ise 31.00 seviyesi aşılırsa 32.00 hedeflenebilir.

       IŞIKFX
Araştırma Bölümü

Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku