Altın Yorum

Dolar,altın,paunt ve euro yorumları-26.01.2016

Dolar,altın,paunt ve euro yorumları-26.01.2016 Salı

Dolar,altın,paunt ve euro yorumları-26.01.2016

25 Ocak 2016 22:12
-A

+A

Günün öne çıkan gelişmeleri

Yeni haftanın ilk saatlerinde Japonya’dan gelen ticaret dengesi rakamlarını takip ettik. Japonya Merkez Bankası tarafınca yürütülen gevşek para politikasının geleceği tartışılırken ihracat rakamlarında yüzde 8’lik gerileme beklentilerin üzerinde bir yavaşlamaya işaret ediyor. İthalat rakamlarında da benzer şekilde beklentilerden fazla gerileme yaşanırken Japonya Merkez Bankası’nın ek teşvik uygulamasına gidip gitmeyeceği hala merak konusu.

Yurtiçinden yeni yıla dair verileri takip etmeye başladık. Kapasite kullanım oranı rakamlarını takip ettiğimiz gün içerisinde veri yüzde 74.9 olarak takip edildi. Ocak ayına dair imalat güveninin açıklandığı haftanın ilk işlem gününde veri 103.3 olarak açıklanarak önceki dönem verisnini de üzerinde geldi.

Endekslerde son durum

Dolar endeksinde gün içi baskı hakim. 99.50 seviyelerinden gevşeyen endekste 99.00 desteğine doğru seyir hızlanabilir. Önemli bir seviye olan 99.00 desteğinin aşılması halinde endeksteki yükseliş trendi kırılmış olacak. Bu seviyenin ardından 55 günlük ortalama seviyesi olan 98.70’e kadar hareketlilik devam edeilir. Haftanın ilk işlem gününde endekste toparlanmanın görülmesi halinde ise 99.50’nin üzerinde seyir hayli kritik olacak. Draghi’nin açıklamalarıyla destek bulan endekste yükseliş trendine kadar hareketlilik sürdü. 9 bin 700 seviyesinin üzerinde seyreden endekste 9 bin 750’nin üzerinde kalınması yükselişi destekleyebilir. Hedefte ise yeniden 10 bin seviyeleri gözüküyor. Endeksteki baskının artması halinde ise 9 bin 500 ve 9 bin 300 seviyeleri yeniden destek görevi görmeye adaylar. Yurtiçinde ise BİST100 haftaya sakin başladı. Hafif alıcılı seyreden endekste 71 bin 500 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımızıa çıkıyor.

EURUSD

Paritede geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin açıklamaları büyük hareketliliğe yol açmıştı. Ek parasal genişleme hamlesini akıllara getiren söylemlerde bulunan Draghi Mart ayında parasal genişleme hamlesini gözden geçireceklerini ifade etti. Banka’nın hedeflerine ulaşmak için elinden geleni yapacağını ifade eden Draghi Euro’daki değer kaybını açıklamalarıyla hızlandırdı. 1.0800 seviyesinin hayli önemli olduğu paritede bu seviyenin altına gelinmesi düşüşü hızlandırabilir. Bir sonraki desteğimiz ise 1.0750 seviyesinde yer alıyor. Paritede toparlanma isteğinin yeniden gündeme gelmesi halinde ise 1.0860’ın üzerinde kalınması hayli önemli. Paritede bu gelişmenin ardından yeniden 1.0900 seviyelerini değerlendirebiliriz.

USDTRY-DOLAR TL

Kurda geçtiğimiz hafta hayli hareketli geçti. 3.0000 seviyesinin üzerindeki seyrinden memnun gözüken hareketlilik zaman zaman kritik seviyeleri test etti. Genel olarak 3.04 seviyesinin üzerinde yükselişlerinin sınırlı kaldığı gözle görülen kurda 3.0650 önemli dirençlerimizden biri. Yeni yükseliş dalgasından bahsedebilmemiz içinse paritenin yeniden 3.0400’ün üzerinde kalması gerekiyor. Geri çekilmelerde ise 3.0200’nin altında kapanışların gelmesi hareketlilikteki baskıyı artırabilir. Yükseliş trendini teyit eden fiyatlanmalar devam etmesine rağmen RSI göstergemizin yükseliş hacmini yitirdiğini görüyoruz.

GBPUSD

Haftanın ilk işlem gününde parite, inişli çıkışlı bir görüntü sergiliyor. Açılışla birlikte yaşanan yükseliş, sabah saatlerinde yerini tekrardan satış baskısına bıraktı. Gün içerisinde önemli bir veri takip edilmezken, gözler yarın İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Carney’nin konuşmasına çevrildi. Son konuşmasında enflasyon ve büyümedeki görünümden bahseden Carney, 2016 yılının faiz artırımı için

uygun bir yıl olmadığını söylemişti. Yarın ki konuşmasında, önümüzdeki süreçte uygulanacak olan para politikası planlarına değinmesi, paritede hareketliliği tekrardan artırabilir. Paritede 1.4200, aşağı yönlü hareketlerde takip edeceğimiz ilk seviye. Geçilmesi durumunda 1.4150-1.4100 aralığı takip edilebilir. Toparlanmalarda ise 1.4300 aşılırsa, 1.4360 hedeflenebilir.

ALTIN

Yeni yılda yükseliş hareketine başlayan altında yeniden 11000 seviyelerinin üzerine geldik. Geçtiğimiz hafta kararsız seyrini sürdüren altın yeni haftaya biraz daha kendinden emin başladı. Düşüş trendinden kendini kurtaran altında kısa vadeli hedef 1110 seviyesi olarak görülüyor. Bu seviyenin de aşılması halinde hareketlilik 1120 seviyesine kadar sürebilir. Geri çekilmenin görülmesi halinde ise 1100 seviyesinin altında kalınması düşüşü hızlandırabilir. Bir sonraki desteğimiz ise 1095 ve 1090 seviyeleri hayli kritik. Baskının sürmesi halinde ise 1086 ve 1083 takip edilebilir. RSI göstergemiz ise yükseliş trendi takip edilmeye devam ediliyor. Altın açısından haftanın en önemli gelişmesi FOMC toplantısı olarak gözüküyor. Haftanın kalanındaki seyir için toplantı son derece büyük önem taşıyor.

BRENT PETROL

Geçen haftanın son iki gününde yükselen Brent petrol, bu haftaya satıcılı bir görüntü ile başladı. Gün içerisinde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Abdullah Bedri’nin açıklamalarını takip ettik. Bedri, petrol fiyatlarının dip seviyelerden toparlanması için örgüt ve örgüt dışındaki petrol üreticilerinin dünya çapındaki stok fazlasını azaltmak için beraber çalışması gerektiğini söyledi. Teknik olarak ise, geri çekilmenin devamı halinde 30.50 desteğini takip edeceğiz. Bu seviyenin aşılması durumunda ise gözler 29.70 desteğinde olacak. Toparlanmalarda ise 32.00 seviyesi geçilirse, 33.00 seviyesine kadar yükseliş hareketi sürebilir.

 IŞIKFX
Araştırma
Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku