Borsa Gündem

Coronavirüs Türkiye'de ne zaman biter ?

Coronavirüs covid19 Türkiye'den ne zaman gider sorusuna cevap arayalım.

Coronavirüs Türkiye'de ne zaman biter ?

7 Nisan 2020 23:01
-A

+A

SALGIN NE ZAMAN BİTER ?

Tüm dünyayı eve kapatan , ekeonomileri durma noktasına getiren ve şu ana kadar Türkiye'de 34109 kişiye Dünya'da ise 1,416,426 kişiye bulaşan coronavirüs covid19 Türkiye'de  725 Dünya'da ise  81,325 kişinin ölmesine neden oldu.

Corona sadece sağlığımızı değil aynı zamanda ekonomileri ve piyasaları da alt üst etti.

Borsalarda % 50'ye varan düşüşler görülürken ülkemizde döviz kurları da sert bir yükseliş yaşadı.

BİST 100 124 bin seviyelerinden 82 bin seviyelerine Dolar-TL ise 6 TL'den 6.80 TL'ye kadar yükseliş yaşadı.

Şu an tüm dünya piyasalarında olduğu gibi bizim piyasamızın da en çok sorduğu soru coronavirüs covid19 ne zaman etkisini azaltıpı piyasaları rahatlatır sorusu.

Bu sorunun cevabını hem uzmanlardan hem de Çin ve pandamiyi yenen diğer ülkelerden örneklerle bulmaya çalışacağız.

İlk olarak Çin'deki ileleyişe ve bitişine kadar geçen sürece bakalım.

Çin ilk vakayı 2019 sonunda Aralık ayı sonunda açıkladı.Daha sonra insandan insana geçtiği anlaşıldıktan sonra hızlı bir yayılma süreci başladı.

Çin ilk olarak virüsün kaynağını bulup o kaynağı yani Wuhan eyaletini karantina altına alarak diğer eyaletlere geçişi kısıtladı.Şubat ayında zirveyi gören Çin daha sonra vaka sayısını sabitledi ve mart ortası gibi vaka sayısında azalma görülmeye başladı.Nisan ayı ile de karantina şartlarında iyileşmeler getirerek hayatı yavaş yavaş normalleştirmeye başladı.

Çin'e bakıldığında yaklaşık 12 hafta içinde normalleşmeye başladı.Şu an Çin'den hala vakalar görülse de genelde dı kaynaklı olduğu bildiriliyor.

İLK VAKA MART 11

Türkiye'de ise ilk vaka 11 Mart tarihinde açıklandı ve sonraki günlerde hızla vaka sayısı arttı.Vaka artış oranında ise büyük oynamalar olmadan test pozitif vaka oranı %15 civarında gidiyor.

Bilim Kurulu’nun Acil Tıp Uzmanı üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Milliyet'e yaptığı açıklamada Nisan ayının bundan sonraki 2 haftasının çok kritik olduğunu söyleyerek halkımızın biraz daha dişini sıkarak kurallara ve sosyal mesafeyi uyguladığı takdirde Haziran ayı gibi biraz nefes almaya başlarız dedi.

Hocamızın söylemine bakılırsa Nisan ayında zirve görüldükten sonra Mayıs ayında vaka artış oranında düşüşler ve Haziran ayında ise vakada azalma göreceğiz.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman ise paraanaliz.com'da yer alan açıklamasında coronavirüs için 9 ile 11 haftaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman , normal şartlarda yaz aylarında bir azalma olabiliceğini fakat bunla ilgili net konuşmadı .Hocamız arkadaşlarımız bunun 9 haftaya hatta 11 haftaya kadar uzayabileceğini söylüyorlar. Bunu zaman gösterecek diyerek net bir şey diyemediğini görüyoruz.

9 hafta 2 ay 1 hafta 11 hafta ise nerdeyse 3 ayı işaret ediyor.Bu da en erken Haziran ayı sonuna doğru bir rahatlamanın olacağıı gösteriyor.Tabi şunu da belirtmek gerekirki bu tarihler halkımızın yetkililerin söylemlerine uyulması,tedbirlerin alınması,sosyal mesafenin korunması ve devletimizin getirdiği her kurala harfiyen uyulması ile gerçekleşebilir.

Önümüzdeki 2-3 hafta coronavirüsün seyrini gösterektir.Herkesin evde kalarak sosyal mesafeye uyması meske , eldiven ve temizlik kurallarına uyulması gerekiyor.

BORSAAJANS.COM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku