Petrol

Bugün altın,dolar,euro ve paunt ne kadar ?

Gün Sonu Forex döviz ,Analizi (XTB Menkul Değerler)

Bugün altın,dolar,euro ve paunt ne kadar ?

20 Ekim 2015 16:51
-A

+A

Gün Sonu Analizi (XTB Menkul Değerler)


XTB - Gün Sonu Analizi - Dolar/TL TCMB Faiz Kararı Öncesi 2,90 Seviyesinin Altında

Türkiye'nin yurtdışı yükümlülükleri azaldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayı sonu itibariyle geçerli olan uluslararası yatırım pozisyonu verilerini açıkladı. Rapora göre yurt dışı yükümlülükler, Ağustos ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 9,6 azalarak 606,6 milyar Dolar seviyesine geriledi. Yurt dışı varlıklar ise, 2014 yıl sonuna göre yüzde 2,2 artış göstererek 235,4 milyar Dolar oldu. Aynı dönem itibariyle, kısa vadeli dış borç stoğu yüzde 6 azalarak 124,9 milyar Dolar seviyesine düştü. Merkez Bankası açıklamasında, dış borç stoğu verilerine ilişkin şu ifadelere yer verdi; "Ağustos sonu itibari ile bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoğu yüzde 8 düşüşle 88,2 milyar dolar, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoğu da yüzde 0,4 azalışla 36,5 milyar Dolar düzeyine geriledi. Bankaların yurt dışından kullandıkları kısa vadeli krediler, 2014 yıl sonuna oranla yüzde 31 azalarak 33,3 milyar Dolar, yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı (DTH) ise yüzde 16,6 artışla 15,3 milyar Dolar oldu. Banka mevduatı, 2014 yıl sonuna göre yüzde 20,2 artışla 25,4 milyar Dolar ve yurt dışı yerleşiklerin Türk Lirası cinsinden mevduatı 2014 yıl sonuna kıyasla yüzde 5,9 artarak 14,2 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti. Diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları, geçen yıl sonuna göre yüzde 1,3 artışla 28,1 milyar Dolar oldu. Borçlu bazında incelendiğinde, tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu 2014 yıl sonuna oranla yüzde 12,1 azalarak 15,7 milyar Dolar'a, özel sektörün kısa vadeli dış borcu yüzde 4,9 azalarak 109 milyar Dolar'a geriledi.


S&P Hindistan'ın notunda değişiklik yapmadı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, Hindistan'ın kredi notunda bir değişikliğe gitmedi. Ülkenin BBB- olan kredi notunu ve 'durağan' görünümünü koruyan kurum temel sebep olarak, Hindistan'ın politika oluşturma konusunda gösterdiği çabaanın mali ve ekonomik performansa dair beklentileri olumlu yönde etkilemesini gösterdi. Kararın ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Hindistan'ın kamu finansmanının bu yıl veya gelecek yıl not artışına neden olacak kadar iyileşeceğine inanmıyoruz ancak ekonomi, dış faktörler ve parasal görünümlerin de not düşüşünü teşvik etmesini beklemiyoruz."


Avrupa Merkez Bankası toplantı öncesi yeni rapor yayınladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yayınladığı raporda, kredi koşullarının iyileşme gösterdiğini belirterek, parasal genişleme programı ve bankalar arasında oluşan rekabetin bunun temel sebebi olduğunu vurguladı. Bugün açıklanan rapora göre, şirketlere verilen borçlarda kredi standartları üst üste 6. çeyrek dönemde de gevşeme gösterdi. Buna sebep olarak parasal genişleme programının başarılı olması gösterilse de, bankalar önümüzdeki dönemde kârlılık oranlarında düşüş bekliyorlar. Merkez Bankası raporunda, "Yeni kredi koşulları ile ilgili müzakere ederken bankalar tüm kattegorilerde krediler için koşul ve şartlarını gevşetmeyi sürdürdü. Bu duruma genel olarak ortalama kredilerdeki marjinlerde ek daralma görülmesi öncülük etti. Kredi standartları ile birlikte koşul ve şartlardaki gevşemeye katkı sağlayan ana faktör rekabet oldu" ifadelerine yer verdi. Son dönemde gerçekleşen ekonomik daralmanın etkileri Avrupa ekonomisinde de hissedilirken, gözler yarın başlayacak olan faiz kararı toplantısına çevrildi.


McCafferty faizler artabilir dedi

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu Üyesi Ian McCafferty yapılacak olan faiz artırımı için geç kalınmaması gerektiğini belirtti. McCafferty açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Tarihsel politika faizi eğrisinin altında kalmaktan korunmalıyız. Borçlanma maliyetlerinin hane halkında ve şirketlerde herhangi bir kesintiye neden olmayacağından emin olmalıyız. Bu durum faiz artışı için çok geç kalmamak gerektiğine ilişkin ek gerekçe oluşturuyor." İngiltere uzun zamandır faizleri rekor düşük seviye olan yüzde 0,50'de tutuyor.


*EUR/USD :

Akşam saatlerinde 1,1363 seviyesinden işlem görmekte olan paritede gün içinde hafif yükseliş gözlemledik. Sabah analizinde belirttiğimiz destek ve direnç seviyeleri geçerliliğini korumaktayken Euro tarafında gözler yarın başlayacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı toplantısında.

Destek : 1,1270 - 1,1170
Direnç : 1,1460 - 1,1550


*USD/JPY :

Akşam saatlerinde 119,74 seviyesinden işlem görmekte olan parite gün içinde sert yükseliş yaşadı. Sıkışmanın ardından oluşan hareketin devamı halinde 119,90 seviyesini yukarı yönlü kırabilecek parite için 120,20 - 120,60 direnç seviyeleri kısa vadede göze çarpmakta. Olası aşağı dönüşlerde ise 119,50 - 119,10 destek seviyeleri dikkat edilmesi gereken noktalar olarak öne çıkmakta.

Destek: 119,50 - 119,10
Direnç: 120,20 - 120,60


*GBP/USD :

Akşam saatlerinde 1,5480 seviyesinden işlem görmekte olan paritenin 1,5500 direncini kırmakta zorlandığını görmekteyiz. Fiyat seviyesinde değişim olmmadığından sabah analizinde belirttiğimiz destek ve direnç seviyeleri geçerliliğini korumakta.

Destek : 1,5340 - 1,5250
Direnç : 1,5500 - 1,5650


*Altın ($/ons):

Gün içinde yükseliş yaşasa da akşam saatlerinde tekrar düşen Altın 1172 Dolar seviyesinden işlem görmekte. Kritik seviyeler kırılamadığından sabah analizinde belirttiğimiz destek ve direnç seviyeleri geçerliliğini korumakta. Bu hafta ABD tarafında açıklanacak olan işsizlik verileri emtiada volatilite artışına sebep olabilir.

Destek: 1163 - 1155
Direnç: 1183 - 1205


*Brent Petrol ($/bbl) :

Akşam saatlerinde 48,41 Dolar seviyesinden işlem görmekte olan Brent Petrol için sabah analizinde belirttiğimiz destek ve direnç seviyeleri geçerliliğini korumakta. Moody's tarafından fiyat tahminlerinde aşağı yönlü revizyona gidilmesinin de etkisi olduğu düşüş, RSI göstergesinin 31 seviyesinde olmasından dolayı sınırlı kalabilir.

Destek : 48,00 - 47,30
Direnç : 49,40 - 50,00


*USD/TL:

Akşam saatlerinde 2,89 seviyesinden işlem görmekte olan parite için sabah analizinde belirttiğimiz destek ve direnç seviyeleri geçerliliğini korumakta. Yarın TCMB Para Politikası Kurulu toplantısından herhangi bir faiz değişikliği kararı çıkması beklenmiyor.

Destek : 2,87 - 2,85
Direnç : 2,92 - 2,95

*EUR/TL:


Akşam saatlerinde 3,28 seviyesinden işlem görmekte olan paritede kritik seviyeler kırılamadığından sabah analizinde belirttiğimiz destek ve direnç seviyeleri geçerliliğini korumakta. Aşağı yönlü hareketlerde 3,25 - 3,26 destek bandının kırılması halinde aşağı yönlü sert hareketler beklenebilir.

Destek : 3,25 - 3,20
Direnç : 3,32 - 3,36
XTB Menkul Değerler A.Ş.
Araştırma Departmanı
www.xtb.com.tr


***
                               Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasındaa imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku