Borsa Gündem

Bu hafta (17-21 Eylül) borsa ne olur ?

Haftalık borsa,dolar,faiz,piyasa beklentileri ve uzman yorumları

Bu hafta (17-21 Eylül) borsa ne olur ?

16 Eylül 2018 10:20
-A

+A

HAFTALIK PİYASA BEKLENTİLERİ

Borsada gözler Merkez'den sonra Hükümet'te !

Geçen haftaya Merkez Bankası'nın faiz kararını bekleyerek giren ve 13 Eylül Perşembe gününe kadar sakin ve beklemede bir piyasa görürken 13 Eylül günü Merkez Bankası'nın 6,25 faiz artışıyla yükselişe geçen borsa en yğksek 96,298puanı gördü.

Daha sonra dış piyasalar ve doların seyrine göre gerileyen BİST 100 endeksi haftayı % 1,59 artışla 94,759 puandan kapattı.

Geçen haftayı bu şekilde kapatan borsa doların 6 TL seviyesinin altına inmediğini görünce yeniden düşüş trendine mi girecek yoksa yükselişini sürdürecek mi ?

Bu soruların cevabını 20 Eylül Perşembe günü açıklanacak OVP (Orta Vadeli Program) ile göreceğiz.

Yeni haftanın beklentilerini Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'tan alalım:

Merkez Bankası faiz artışı ile piyasaların önüne geçerken şimdi gözler 20 Eylül’de açıklanacak Orta Vadeli Program’da (OVP) olacak. Belirlenecek program yol haritası çizecek. Öngörülebilir hedefler piyasalarda çıtayı yukarı taşıyabilir.

Global piyasalarda riskler artarken kaygılar güçleniyor. Güvensizlik azalmıyor. Beklentilerin yönetilmekte zorlanıldığı bir süreç yaşanıyor. Korumacılık trendi küresel büyümeyi tehdit ediyor. Gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı büyürken piyasalar sert dalgalanıyor.

Bu ortamda artan enflasyon baskısını göz önünde bulunduran Merkez Bankası 14 yılın en yüksek faiz artışını gerçekleştirdi. 625 baz puanlık artış piyasalar için normalleşme ve dengelenme döneminin başlangıcı olabilir. Karar sonrası Türkiye’nin kredi risk primi 574 seviyesinden 449’lara geriledi. Uzun vadeli tahvil faizleri geri çekildi. 10 yıllık tahvil faizi 200 baz puan aşağı kayarken banka hisselerinde alımlar görüldü.

 Açığa satanların pozisyonlarını kapatmaları ve kâr satışları nedeniyle yüksek getiriler ilk etapta korunamadı. Ancak bu ilk etki henüz piyasalara güçlü bir para girişi için yeterli değil. Piyasalara güçlü para girişi risk primi 200 seviyesinin altına indiğinde yaşanıyor.

Şimdi 20 Eylül’de açıklanacak OVP izlenecek. Daha önce Bakan Berat Albayrak’ın içeriği hakkında ön bilgiler verdiği Orta Vadeli Program piyasaların önümüzdeki dönemdeki hedefleri, bu hedeflere ulaşma noktasında ortaya konulacak yol haritasını göstermesi açısından önemli. Yeni OVP’de somut, şeffaf, takvimlendirilmiş bir sıkı maliye politikası görülürse TL varlıklara olan yönelim artacaktır.  

Oynaklık azalmalı

Dolar/TL kurunda son 19 günün 13’ünde yüzde birin üzerinde oynaklık gerçekleşti. Bunlar ağırlıklı olarak yükseliş yönündeki ataklardan oluştu. Merkez Bankası’nın 625 baz puanlık faiz artışı kurdaki yukarı ivmenin önünü kesti. Bundan sonra gün içi hareket marjlarının daralması gerekiyor ki yerli ve yabancı yatırımcılar kur üzerindeki spekülatif hareketlerden uzak durabilsin. Yıllık dolar faizinin bir günlük hareketlerle alınabildiğini gören spekülatörlerin kurdaki oynaklıktan yararlanma isteği ister istemez artıyor.

Kurda normalleşme sürecine dönüldüğünde döviz işlemlerinden kazanç elde etmek isteyenler de geri çekilecektir. TL varlıklar, faiz artışı sonrasında diğer gelişmekte olan ülkeler arasında ön plana çıkacaktır. Buna bağlı olarak piyasalarda yumuşama ve daha olumlu bir hava öne çıkacaktır. Elbette ABD ile ilişkilerin seyri önemli.

150 milyar dolara indi

Yurtiçindeki yerleşik yatırımcıların dolardaki satışları sürüyor. Yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatı, 7 Eylül ile biten işlem haftasında 1.1 milyar dolar azalarak 150 milyar 901 milyon dolara geriledi. Yurtiçi yerleşiklerin döviz pozisyonu 10 Ağustos’tan bu yana 9 milyar dolar azaldı.

Borsada yabancı payı korunuyor

Borsa İstanbul’da yabancı payı yüzde 62,39 seviyesinde bulunuyor. Son 10 yılda borsadaki yabancı payı yüzde 61 seviyesinin altına hiç inmedi. Yatırım yapan en yüksek paya sahip olan 10 ülkedeki yatırımcıların ağustos ayındaki değişimlerine bakıldığında 2.437 olan yatırımcı sayısının 2.362’ye gerilediği görülüyor. Sadece yüzde 3 oranında bir azalma söz konusu. Türkiye’nin önümüzdeki üç yıllık programı ortaya koyarak yeni bir hikâye yazabilmesi halinde yabancıların paylarında da artış görülecektir. Yabancı yatırımcılar yılbaşından bu yana en fazla banka hisselerinde satış yaptı. Banka sektör endeksi yılbaşından bu yana yüzde 41 oranında değer kaybetti. Çıkışta da yine bu hisselerin öncü olması beklenmeli.  


ZEYNEP AKTAŞ

Kaynak ve yazının devamı : MİLLİYET

Haftalık borsa yorumu

Uzmanlar borsa için 91 bin 200-600 seviyelerinin üzerinde kalındığı sürece yükselişlerin görülebileceğini belirtirken kalıcı ve hızlı yükseliş için 95 bin 600 seviyelerinin üzerinde kapaışlar görmek gerektiğini belirtiyorlar.

OVP'den çıkacak pozitif kararlar ile yükselişin FED toplantısına kadar devam edebileceğini 25 Eylül'deki FED toplantısı ile de yönün belirleneceğini belirtiyorlar.

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku