Borsa Gündem

Borsada yükseliş trendi için kritik hafta beklentisi

Borsa İstanbul için uzmanlardan haftalık beklentiler ve yorumlar

Borsada yükseliş trendi için kritik hafta beklentisi

8 Temmuz 2018 13:32
-A

+A

HAFTALIK BORSA YORUMU

Borsa İstanbul'da yükseliş haftası !

Son aylarda art arda gelen negatif haberler sonrası adeta şok üstüne şok yaşayan borsada yaralar sarılmaya başlandı.

Geçen hafta yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri sonrası önemli bir belirsizliğin sona ermesi le borsa ilk olarak 99 bin seviyelerine kadar yükseldi ; fakat daha sonra gelen satışlar sonrası geçen haftaya kötü bir başlangıç yapmış oldu.

Piyasaya elen satışlar sonrası 95 bin 654 puanı gören borsa bu seviyelerden gelen alımlar sonrası haftayı uzun bir aradan sonra % 2'yi aşan bir yükselişle kapattı.

BİST 100 Endeksi haftayı % 2,29 yükselişle 98,733 puandan kapattı.Borsa hafta içinde en düşük 95 bin 654 puanı görürken en yüksek ise 99,806 puanı gördü.

Geçen haftanın özetinden sonra yeni hafta için uzmanların görüşlerine yer verelim.

Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın Hürriyet gazetesinde yer alan yazısına yer verelim:

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ve dışarıdaki havanın yumuşaması piyasalara da olumlu yansıdı. Şimdi gözler pazartesi günü açıklanacak yeni hükümete çevrildi. İçeride iyimserliğin devam etmesi için ekonomi yönetimi ile uygulamalar da etkili olacak.

P,azartesi günü yeni hükümet açıklanıyor. Seçim belirsizliğinin kalkması ve yeni hükümet ile birlikte yeni ekonomi yönetimi konusundaki beklentiler piyasalara olumlu yansıdı. Dış piyasalardaki olumsuz havanın yumuşaması da iç piyasalara katkı yaptı. İyimserliğin devamı konusunda yeni ekonomi yönetimiyle birlikte uygulamalar da önem kazanacak. Ayrıca dış piyasa koşullarının da baskı yapmaması gerekecek.

Yeni ekonomi yönetiminin ilk zorlu ödevi muhtemelen enflasyon, cari açık ve bütçe açığı olacak. 2003 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşan haziran enflasyonu 24 Temmuz’daki Merkez Bankası toplantısında faiz artırım beklentilerini yükseltti. Fakat döviz kurlarında agresif yükselişler görülmez ise artırım için bekleyebilir de. Enflasyon sonrası piyasa faiz oranları yükseldi. Ancak her ne kadar reel faiz hesaplamalarında beklenen enflasyon esas alınsa da mevcut enflasyon ve Merkez Bankası faiz oranına göre hesaplandığında reel faiz düşüyor. Düşen reel faiz yeni yatırımcı çekmekte bir zorluk yaratır mı? Bu noktada güven ve yabancı yatırımcı konusu öne çıkıyor.

Başbakan Yardımcısı Şimşek “dış kaynak ile yumuşak iniş mümkün” görüşünde. Bu açıklama önümüzdeki döneme ilişkin umutlar yabancı sermayeye bağlanmış, izlenimi verdi. Hatırlanırsa geçen haftaki yazımızın vurgusu yabancı sermayenin dönüp gelmesi üzerine idi. Eğer yeni ekonomi yönetimi gerekli güveni verirse diğer ülkelere göre kıyasla  mevcut faiz oranları yeterince cazip. Ciddi bir yabancı sermaye girişi ile döviz kurları ve faiz sonraki aşamada kur geçişkenliğine bağlı olarak enflasyon gerileyebilir. Ayrıca 2010 yılından bu yana en düşük seviyelerine gerileyen merkez bankası döviz rezervi de tekrar toparlanır.

Şu çekinceyi de koymak lazım, yüzde 23’e yükselen üretici fiyat endeksine (ÜFE) rağmen enflasyonun kısa vadede düşmesini beklemek fazlaca iyimserlik olur. Zira kamu zamları ve petrol fiyatlarında İran kaynaklı gelişmelerin de etkisiyle yükseliş hareketi korunuyor. Merkez bankası için zor bir faiz kararı olacak. İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası’nın kredi alacaklarına karşılık Türk Telekom’da yüzde 55 oranındaki payların devralınması için Rekabet Kurulu’na başvurması, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının Cuma günü resmiyet kazanarak uygulamaya geçilmesine ek olarak önümüzdeki hafta 13 Temmuz Cuma günü Fitch’den beklenen Türkiye’nin kredi notu değerlendirmeleri, çarşamba günkü Ödemeler-Cari Denge verileri diğer gündem konuları.

Piyasalar yeni hükümeti bekliyor


 ZEYNEL BALCI
MEKSA YATIRIM

Kayank ve yazının devamı: HÜRRİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku