Borsa Gündem

Borsada yer alan yabancıların ülkelere dağılımı

Borsa genelindeki yabancıların payları ve ülkelere göre dağılımı nasıl ilk sırada hangi ülke var ?

Borsada yer alan yabancıların ülkelere dağılımı

8 Aralık 2019 13:19
-A

+A

BORSADAKİ YABANCI PAYI

Borsa İstanbul'da yabancı payı son 14 yılın en düşük seviyesine düştü.

14 yıl sonra ilke kez borsa genelindeki toplam yabancının takas payı % 61 'in altına düşerek son verilere göre % 60,83 seviyesine geriledi.

Borsadaki yabancı payındaki bu düşüşte borsa kotundan çıkan Denizbank'ın da etkisini göz önünde bulundurmak lazım.

Son aylarda borsadaki sert ralliye katılmayan yabancı yatırımcı büyük ölçekli şirket hisselerinden ziyade orta ve küçük ölçekli hisselerde pozisyon aldığı görülüyor.

2019 yılını geride bırakmamaıza günler kala bu yılı diğer aylardan ayıran en önemli özellik , yabancıların hisse satışına rağmen borsanın yıllık bazda % 19,28 oranında artış kaydetmesi oldu.

Genellikle yabancı yatırımcılar borsada satışa geçtiklerinde borsanın sert düşüşler yaşadığı görülürdü bu sene ise tersi bir durum oldu.Bu sene yerli yatırımcıların borsaya gelmesindeki en büyük etken ise faizlerdeki sert düşüş ve dövizdeki stabil yatay seyir olması.

BİST'TE EN ÇOK PAY ABD'Lİ YATIRIMCILARIN

Borsadaki yabancı payı düşse de yine de borsanın mutlak hakimi yine yabancı yatırımcılar.Son verilere göre borsa genelindeki toplam yabancı payı % 60,83 seviyesinde bulunuyor.

Borsadaki yabancı yatırımcıların ülkelere göre dağılımına baktığımızda ilk sırayı ABD ikinci sırayı Katar üçüncü sırayı ise İngiltere'nin aldığını görüyoruz.

Milliyet'ten Zeynep Aktaş'ın yayınladığı ülkelere göre yabancı payları şu şekilde sıralanmış:BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku