Borsa Gündem

Borsada yeni hedef 125 bin mi ?

Borsa uzmanı Belgin Maviş'in 2018 borsa beklentieri

Borsada yeni hedef 125 bin mi ?

5 Ocak 2018 11:25
-A

+A

BORSADA HEDEF NERESİ ?

2017 yılını % 47 gibi son yılların en büyük değer artışı ile kapatan BİST 100 , 2018 yılına da pozitif bir başlangıç yaptı.

2018 yılının ilk işlem gününde % 2'lik bir artış yaşayan borsa 118 bin 500 seviyelerini görse de daha sonraki günlerde gelen satışlarla yeniden 115 bin desteğine çekilmişti.

Bugün ise pozitif bir başlangıç yapan borsa şu an % 0,72 yükselişle 116 bin 324 puandan işlem görüyor.

BİST 100 kritik 114 bin 800 direncinin üzerinde hareket ettiği sürece gelecek her pozitif haberi yükselişle karşılayacağı uzmanlarca belirtiliyor.

Yatırımcıların en çok merak ettiği soruların başında borsa bu sene de yükselir mi , yükselirse hangi seviyeelr görülebilir ?

Yukarıdaki soruların cevabını Borsagündem.com'a konuşan ünlü borsa uzmanı Belgin Maviş'ten alalım.

Borsa 125 bin olur mu? 

Çoğu kimse karşı çıkabilir ama Belgin Maviş için borsa hiçbir zaman ekonominin iyileşeceğinin bir göstergesi değil. Bu durumda Maviş sizce “Borsa 125 bin olur mu?” diye soranlara ne cevap veriyor olabilir?

A) Bas git diyor B) Etin, sütün fiyatını soruyor C) Mevduat faizini kaç puan diyor D) Boynuna sarılıp öpüyor E) 125 de olur, 130 bin de diyor

Doğru şıkkı bulduğunuzu biliyorum ama nedenini biliyor musunuz? Sözü Maviş’e bırakıyorum.

3 sektör, 5 hisse 

Hazır muhabbet borsaya kaymışken yatırımcıya neler önerir acaba Borsacı Maviş, merak ediyorum. Küçük yatırımcılara büyük uyarılarla giriyor konuya. O sektörle bir süre için samimiyete ara verileceğini dile getiriyor. Sıcak bir gelişme. Hareket adına İnşaat sektöründen umutlu. OHAL kalkarsa, Sanayi’nin, Haziran sonrası Enerji’nin krallığını ilan edeceğini belirtiyor. Ara gazla, Otomotiv’i öne çekiyor.

5 hisse adı veriyor Maviş. Bir de mesaj… BİST 100, BİST 50, BİST 30 arasında yatırımcı hangisini izlemeli? Hiç tereddüt etmeden, o endeksin üzerine mührünü basıyor. Dizi kıvamında Borsanın Sultan’ı Maviş’le ‘muhteşem endeks’ başlıyor. Peki, ‘tez elden ulaştırılsın’ havasıyla MSCI Türkiye’de hisseler için neler söylüyor?
 

Dolar kaç TL olur? Ya altın?

Bu kez soru sormuyorum, sorunun kendisini masaya koyuyorum. Cebimden çıkardığım 1 dolara bakıyor Maviş. Gülümsüyor. O da liraları, kuruşları sayıp yanına bırakıyor. O’kur’ adına göz atıyorum, 3.65. İkinci bir adıma gerek kalmıyor, manzara anlaşılıyor. Portföyü de unutmuyor. ‘Altın’ gibi bir sepet sunuyor. İçinde neler yok ki…
 

“BORSA YOLUNA DEVAM EDECEK’

Öte yandan enflasyon yüksek çıkacak ve Merkez bunun peşinde. Kurun düşürülmesi gerekiyor. Fakat bunlardan daha önemlisi ve önemsediğim bir unsur var ki mevduat faizlerinin yüksek olması. Mevduat faizlerinin yüzde 15-16’lar seviyesinde olması demek, sanayideki çarkların durması, üretimin yapılamaması, toplumun zaruri ihtiyaçların dışında harcama yapmayan bir toplum olması demektir. Eğer ekonomiyi canlandırmak istiyorsak faizi düşürmemiz ve kur üzerindeki baskıyı kaldırmamız gerekiyor. Daha doğrusu bu ekonomik teşvikleri daha alt yapı yatırımları, daha ekonomiyi canlandıracak unsurlarla ele almak gerekir. Türkiye bunu yılın ilk yarısında yapamayacak ama ikinci yarısında yapacak.

Bu süreç içerisinde Borsa İstanbul’a baktığımızda, borsa yoluna devam edecek. Diyecekler ki ekonomi bu kadar zorluklar yaşıyor, Borsa İstanbul neden yükseliyor? Zaten ekonomide çarklar düzgün işlese, sanayi, üretim, hizmet, ulaştırma gibi her şey tıkır tıkır yolunda gitse para zaten buraya kayar, borsaya gelmez ki. Demek ki burada istenilen randıman alınamıyor. Bakın borsa hiçbir zaman ekonominin iyileşeceğinin bir göstergesi değildir. Öncü göstergesi olabilir ama göstergesi değildir.

Borsa 125 bin olur mu diye soruyorlar? Ben de diyorum ki, yüzde 15-16 mevduat faizi var, sen bunun üzerinde bir getiri bekliyorsan, borsa 125 bin de olur, 130 bin de olur.

Bakın Türkiye’nin bir hikayesi var. Borsa İstanbul’un da bir hikayesi var, bu da yeni halka arzlar. Tabi ki önceki halka arz seferberliğindeki yaşananlardan sonra bunun için çok gayret edecekler.

2018 yılında hangi sektör ve hisseler öne çıkar? 

Belgin Maviş: Amerika’daki dava ve buradan çıkacak sonuç çok önemli. Buradan bir ceza geldiğini düşünürsek bankacılık kesimi bundan zarar görebilir. Bu anlamda baktığımızda bankacılık sektöründen bir süre için yatırımcının uzaklaşıp daha çok hizmet, ulaştırma sektörünün, son 2 yıldır istenilen performansı gösteremeyen emlak sektörünün, endeksteki bu yükselişe ayak uyduramayan yüksek faiz ve kurdan dolayı satışlarını yapamayan inşaat sektörünün biraz daha hareketlenmesini umduğum bir yıl olacaktır. Eğer OHAL kalkarsa, sanayi sektörü verilen teşviklerle üretim kaynaklı şirketlere yöneliş olabilir. Ama ben yılın ikinci yarısında enerji sektörünün 2018’e damga vuracağını düşünüyorum. Bununla bağlı olarak yenilenebilir enerji ve yenilenebilir otomotiv sektörü öne çıkabilir. Ama yılın ilk üç ayında bunları beklemek için erken. 

Bu kadar olumsuzluğa rağmen yabancı yatırımcı buradan gitmiyor çünkü buna alıştı. 3.98’den dolar kurunu bozup 3.82’den dolar alıp yerine koyan bir yabancı yatırımcımız var. Güzel strateji. Dolayısıyla halihazırda yabancılar burada devam ettikleri sürece, endekste bir seviye koymaktansa, bir hedef belirlemektense fırsatlar olacaktır ve lokomotif hisseler THY, Kozalar, Kardemir, Ereğli 2018 yılında da devam edeceklerdir. Fakat borsanın en kıymetlisi olan ASELSAN’ın yaşadıkları ve bundan dolayı yatırımcıların yaşadığı üzüntü, sonra ikinci halka arzı gibi haberlerle bir anda sert düşüş yaşadı. Umarım buradan beni duyarlar, sadece ASELSAN değil ASELSAN’ın içerisinde Roketsan, Havelsan ve TAİ var. Keşke bunların da halka arzı olsaydı. 

2018 yılı için yine bu söylediğim hisseler olacak. Borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcı, Borsa İstanbul 30 endeksini takip etsinler. Aynı zamanda MSCI Türkiye içerisindeki yer alan hisseleri takip etmelerinde de fayda olacaktır.

Yatırımcı 2018 yılında ne yapsın? Nasıl bir pozisyon, portföy önerirsiniz?

Belgin Maviş: Altınla yola devam. Dünyada 2020 sonuna kadar altının yükselişinin devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü jeopolitik riskler artacak, soğuk savaş ve benzeri şeyler devam edecek. Onun için yatırımcılar portföylerinin yüzde 30’unu altına ayırsınlar.

Yüzde 60’ı hisse olmakla birlikte, yüzde 10’luk kısmını da mevduat faizinde tutmakta fayda var. Çünkü faizler ilk üç-dört ayda yukarı yönlü çıkışını sürdürecektir.

Geçen sene sterlin yılıydı, 2018 yılında da sterlinle yola devam edilecek.

Ama yılın ilk 3 ayı geçtikten sonra Çin ve Japonya’yı yani Yen ve Yuan konuşacağız. Güney Kore’yi konuşuyoruz ama 2018 yılında daha çok konuşacağız. Ve çok daha ilgincini söyleyeyim biz Türkiye’yi konuşacağız. Kredi derecelendirme kuruluşları nezdinde belki bir Güney Kore modeli olmayacak ama biz Türkiye’yi konuşacağız.

Kaynak :BORSAGÜNDEM
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

 

 

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku