Borsa Okulu

Borsada ucuz hisse bulma yöntemleri

Borsanın en ucuz hissleerini nasıl bulurum ?

Borsada ucuz hisse bulma yöntemleri

21 Eylül 2019 01:10
-A

+A

HİSSE YATIRIMI NASIL YAPILMALI ?

Ülkemizde pazardan domates ,salatalık bile alınırken bütün pazarcılar gezilir en ucuz en kaliteli ürünler alınır.

Bir konut almadan önce nasıl konut alınacağına karar verilir, nerde alınacağı belirlenir ve parasal güce göre çok detaylı araştırmalar sonucunda en güzel evi en ucuza almaya çalışırız.

İş borsada yatırım yapmaya gelince hisse seçimimiz yukarda verdiğimiz örneklerin yanından bile geçmiyor.

Türk yatırımcılar hisse alırken çok aceleci ve kısa vadeli bir düşünceyle hareket ediyor.

Yabancı yatırımcılar ise yukarda verdiğimiz ev alma örneği gibi detaylı analizler yaptırarak uzun vadeli hisse yatırımını tercih ediyor.

Türkiye'de hisse yatırımı sadece halkımızın sadece % 4'ü kadardır.

Bu % 4 içinde hesabı olan ama hiç alım-satım yapmayan yani elinde hissesi olmayanlar ve tahtası kapanmış ama elinde bu şirketlerin hissesi olan sadece hesaptan dolayı bu % 4 içine giren yatırımcılar da yer alıyor.

HİSSE SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?
 • Borsada hisse almadan önce yatırım için ayrılmış nakit durumuna göre yani faize açığa düşmeden uzun vade kullanılmayacak para ile hisse alınmalıdır.
 • Kısa vadeli değil uzun vadeli düşünülmelidir.
 • Kademeli alış yapmak lazımdır
 • Tek bir hisse veya sektörden ziyade ilerisi olan sektörlerden portföy oluşturulmalıdır.
 • Hisse seçerken mutlaka temel analiz yapılmalıdır.
 • Şİrketilerin her dönem bilançoları detaylı incelenip borç çevirme sıkıntısı yaşayabilecek şirketlerin hisselerinden uzak durmak gerekir.
 • Ülke ve dünya konjoktörü göz önünde bulundurulmalıdır.
 • PD/DD (Piyasa değeri defter değeri oranı) oranları da şirketleri gerçek değeri ile piyasa değerini karşılaştırarak verir.PD/DD oranı 1'in altındaki hisseler ucuz olarak gösterilse de asıl bakmamız gereken kâr artışlarıdır.
 • Faiz oranları ve döviz fiyatlarına duyarlı hisseleri belirleyip piyasadaki döviz ve faiz oranlarına göre hisse seçimi yapılabilir.Örnek olarak döviz fiyatlarında sert artışlar olacaksa ihracatçı ve döviz geliri yüksek olan şirketler seçilmelidir.Tam tersi durumda yani döviz ve faiz düşerken ise genellikle kredi ile alınan gayrimenkul ve otomotiv sektörlerinde pozisyon alınmalıdır.
 • Hisselerin uzun vadeli bilançolarında F/K oranın hisse fiyatı değişmeden düşeceği hisseleri bulmak gerekiyor.F/K yani fiyat kazanç oranı hisse seçiminde çok önemlidir.Şirketin kârlılığı lile piyasa değeri arasındaki orandır.Bu oran düştükçe şirket temel olarak ucuzlar. Kısa vadeli olarak düşen F/K oranlarında ziyade gerçek faaliyet karı ile düşük F/K yakalamış hisseler üzerinde durulmalıdır.Örnek,şirket bir bilanço döneminde geçerli arsa, fabrika,iştirak satış karları,vergi gelirleri vs gibi geçici karlardan ziyade uzun vade karlılığını koruyabilen ve ilerde de faaliyet karını ve net karını artırarak F/K oranı düşecek olan şirketlerin hisseleri her zaman cazip olabiliyor.

BORSAAJANS.COM
     ÖZEL HABER


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


Facebook'ta paylaş butonu
Print
 • ÇOK OKUNANLAR
 • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku