Takas Verileri

Borsada satan ve alan yabancı fonlar hangi ülkelere ait ?

Hang, yabancı fonlar satışta hangileri alışta ? İşte borsaya yön veren yabancı fonlar

Borsada satan ve alan yabancı fonlar hangi ülkelere ait ?

10 Haziran 2018 17:48
-A

+A

BORSADAKİ YABANCI FONLAR

Borsa İstanbul'a yön veren yabancı fonlar yıllardır borsanın büyük çoğunluğuna sahip.

Yabancı fonların borsadaki alımları ve satışları sert hareketlere neden oluyor.

Sene başında % 65,80 civarında olan yabancı payı şu an % 63,57 seviyesine geriledi.

Yabancı fonların borsadaki payı % 2 düşerken BİST 100'ün düşüş oranı ise % 20 oldu.

Borsa genelindeki düşüş % 20 olurken birçok hissedeki düşüş ise % 50'lere vardı.

Görüldüğü gibi borsa ve hisse bazlı yabancı hareketleri sert düşüş ve yükselişlere neden olabiliyor.

Yabancılar 2018 Ocak-Mayıs döneminde son 10 yılın en büyük satışını yaptılar.

Avrupa ve ABD menşeli fonlardan büyük satış gelirken Rus fonlarınının alışları dikkat çekti.

Peki borsamıza yön veren bu fonlar hangi ülke kaynaklı, geçen yıldan bu yana ne kadarlık hisse sattılar ve yeni giriş yapan yabancı fon var mı ?

Bu soruların cevabını Milliyet gazetesinden Zeynep Aktaş'ın bugünkü yazısından alalım:

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Aralık 2017- Mayıs 2018 döneminde portföy büyüklüğünde en fazla değer kaybı Amerika ve Avrupa merkezli fonlarda yaşandı. Bu süreçte Rus fonların büyümesi piyasadaki olası daha büyük bir sarsıntıyı önledi.

Özellikle aralık sonrası gelen Rus fonlar piyasayı destekledi. Rusya ile siyasi ilişkilerdeki sıcaklık ekonomiye de yansımış görünüyor.

Rusya merkezli fonların aralık ayında portföy büyüklükleri 3 milyar TL seviyesindeyken geçtiğimiz mart ayında 6 milyar TL’yi geçen büyüklüğe erişse de mayıs ayında 4,4 milyar TL oldu.

‘Cayman’ sürprizi

Offshore ve vergi cenneti olarak  bilinen Cayman Adaları’ndan Borsa İstanbul’a gelen toplam fon büyüklüğü 4 milyar TL’nin üzerinde. Aralık 2017’de 118 fonun sahip olduğu 4,8 milyar TL tutarındaki portföy büyüklüğü mart ayında 5,2 milyar TL seviyelerine kadar yaklaşsa da mayıs ayındaki büyüklüğü 4,4 milyar TL oldu. Aynı süre içinde fon sayısı azalarak 115’e indi.

Katarlı beş fon var

Borsada Katar merkezli beş fon bulunuyor. 2017 Aralık-2018 Mayıs döneminde fon sayısında değişim olmazken bu fonların sahip olduğu toplam portföy büyüklüğü mayıs sonu itibariyle 7,6 milyar TL seviyesine yakın bulunuyor. Ocak 2018’de ise bu fonların portföy büyüklüğü 10,7 milyar liraya  ulaşmıştı. Aralık ayından bu yana fon sayısında azalma olmamasına rağmen porföy değeri yüzde 15,6 değer yitirdi.    

Yabancılar kendi satışının kurbanı

Yabancı yatırımcı ilk beş ayda 914 milyon dolarlık satış oldu. Borsadaki büyüklüğün yüzde 65’ini elinde bulunduran 11 ülkenin yabancı yatırımcı sayısında düşüş olmazken beş adet arttığı görüldü. Bu anlamıyla yabancıların borsadan çıktıklarını söylemek mümkün değil. Bununla birlikte yabancının
4 milyar TL tutarındaki satışı sadece borsayı geriletmedi aynı zamanda yabancının portföyünün de yüzde 18 erimesine yol açtı. 

Kanada ile İrlanda...

Aralık 2017-Mayıs 2018 döneminde 163 olan İrlandalı yatırımcı sayısı 168’e çıkarken Kanadalı yatırımcı sayısı da 178’den 185’e yükseldi. Bu durum da dikkat çekti.

Zeynep AKTAŞ

Kaynak: MİLLİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku