Borsa Gündem

Borsa ve dolar yeni hedef hangi seviyeler ?

BİST 100 haftalık beklentiler ve yorumlar

Borsa ve dolar yeni hedef hangi seviyeler ?

15 Kasım 2020 20:50
-A

+A

BORSADA RALLİ HAFTASI !

Borsa İstanbul , tarihi rekor seviyelerden kapanış yaptı.

1300 seviyelerini test edip haftalık %8,33 artışla 1291 seviyesinden kapanış yapan borsada yeni haftanın beklentierini Hürriyet yazarı Zeynel Balcı'dan alalı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi ve hukukta reform, yerli yabancı yatırımcıya güven, şeffaflık ve öngörülebilirlik, yeni Merkez Bankası Başkanının yanında olunacağı, faizlerin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti, gerekirse acı reçete vurguları piyasalarda iyimserlikle karşılandı. Bu gelişmeler dış dünyada da karşılık buldu ve uzun süredir 500 seviyelerinin üzerinde seyreden Türkiye’nin 5 yıllık CDS oranı (risk primi) 400 seviyesinin altını gördü. Gerek iç piyasalar gerekse dış piyasalar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına ciddi bir kredi tanıdı. Bu gelişmede dış piyasalardaki olumlu havayı da hesaba katmak gerekir.

SADELEŞTİRME BEKLENTİSİ

Şimdi piyasalar 19 Kasım’daki yeni başkan ile yapılacak ilk toplantıyı bekiyor. Bir bakıma yapılan açıklamaların ilk test noktası olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamaları sonrası toplantıdan önemli bir faiz arttırımı beklentisi kuvvetlendi. Beklentiler en az 3 puan ve üzeri bir arttırım yapılacağı yönünde. Bazı yabancı yatırım bankaları ise 5 puanlık faiz arttırımı bekliyor. Faizde sadeleştirme de beklentiler arasında. Kararlar piyasa ile uyumlu olursa iyimserliğin devamı konusundaki beklentiler korunur. Dış piyasalardaki mevcut havanın da devamı önemli olacak tabi ki.

Borsa İstanbul’da 1.245 zirvesi rekor işlem hacmiyle geçildi. İlk destek noktaları 1.260 ve 1.245 seviyelerinde. 1.245 seviyesinin üzerinde çıkışın devamı beklenebilir. Sonraki destek noktaları 1.210-1.200 seviyelerinde. İlk direnç ise 1.303 seviyesinde bulunuyor.
Bu seviyelerde kâr satış denemeleri görülebilir. 1.303 seviyesinin üzerinde verilecek önemli direnç seviyeleri 1.350-1.380
seviyelerinde bulunuyor. Direnç seviyelerinde kâr satış olasılığına karşılık çıkış hareketi gücünü koruyor.
 

DOLAR/TL'DE KÂR SATIŞLARI DERİNLİK KAZANDI
 

Dolar/TL kurunda kâr satışlarının etkisiyle sert düşüş görüldü. İlk destek 7.60 seviyesinde görülürken seviyenin üzerinde tepki alım denemeleri görülebilir. 7.60 seviyesinin altında ise düşüşün devamıyla verilecek destek noktaları 7.50 ve 7.20 seviyelerinde bulunuyor. Olası tepki alımlarında ilk dirençler ise 7.75 ve 7.90 seviyelerinde bulunuyor. Çıkışın devamı için 7.90 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Destek seviyelerinde tepki alım denemeleri görülese de satış baskısı korunuyor.Kaynak: HÜRRİYET

ZEYNEP BALCI
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku