Borsa Gündem

Borsa için 3 olumlu 3 olumsuz haber

Borsa uzman yorumu ve beklentileri

Borsa için 3 olumlu 3 olumsuz haber

13 Ocak 2019 19:48
-A

+A

BORSA BEKLENTİLERİ

Borsada uzmanların beklentileri ve yorumları ne hangi uzman hangi görüşü savunuyor ?

Borsa geçen hafta nefes aldı.

2018 yılını % 20 düşüşle kapatan borsa 2019 yılına da sert satışlarla başladı.

Yeni yılın ilk haftasında 87 bin 500 desteğini test eden borsa bu hafta 90 bin seviyesinin üzerinden kapanış yaptı.

Borsa geçen haftayı % 3.22 artışla  91,687 kapattı.

Geçen haftanın özetinden sonra yeni haftanın beklentilerini uzmanlardan alalım.

İlk olarak Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'ın haftalık beklentilerine yer verelim:

Bu yıl fiyat hareketlerindeki aşırı oynaklığı konuşmaya devam edeceğiz. Teknolojinin sağladığı imkânlar ve ülkelerin değişen yeni dengeleri karşısında aldıkları pozisyonlar gereği piyasaların yeni normali aşırı oynaklık. Ancak 2019 yılını Türkiye gibi ülkeler için asıl şekillendirecek olan gelişmekte olan ülkelere yönelik yaşanacak para akışı. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin performansına baktığımızda MSCI Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi beş haftanın zirvesinde bulunuyor. Aynı şekilde gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de dolara karşı değer kazandı. TL varlıklar ise aynı performansı gösteremedi. ABD’nin Suriye’den çekilme konusunda izlediği yol haritasındaki belirsizlikler ve Türkiye’nin bu konuda gösterdiği kararlılık, seçim sürecinde alınan kararlar, yabancıların henüz piyasada varlıklarını hissettirmemeleri TL varlıkların zayıf seyrine neden oluyor.

Fed’in faiz politikası

Geçtiğimiz hafta açıklanan Fed Açık Piyasa Komitesi tutanaklarında, bazı üyelerin faiz artırmak istemedikleri ve konuyu kendi aralarında görüştükleri takip edildi. Bu da küresel bazda dolarda satışa neden oldu. Doların küresel bazda gerilemesi elbette Türkiye açısından da olumlu bir seyir. Bununla birlikte doların seyri ağustos ayından bu yana 29 Kasım günü test edilen 5.13’ün üzerinde. Kurdaki hareketlenmede ABD ile ikili ilişkilerin de önemli bir rol oynadığı göz ardı edilmemeli. Bu yönüyle Ankara ile Washington arasındaki görüşmelerin izleyeceği seyir daha yakından takip edilecek. Görüldüğü kadarıyla sıcak paranın yönü gelişmekte olan ülkelere doğru olmaya devam edecek. Bu olduğu sürece, 2018 yılındaki gibi kur kaynaklı ciddi bir dalgalanmanın yaşanma ihtimali zayıflayacak. Öte yandan son dönemde yaşanan gelişmeleri de göz önünde bulundurarak 2019 yılında piyasaların önünde üç olumlu üç olumsuz gelişme söz konusu.

3 olumlu gelişme

1- MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi, bir yılın ardından ilk defa yeniden yönünü yukarı çevirdi. Halihazırda son beş haftanın zirvesine çıkmış durumda. Gelişmekte olan ülkelere para akışının sürmesi Türkiye’ye de olumlu yansıyacak.

2 -  FED’in 2019 yılında faiz artırımında aceleci hareket etmeyeceği beklentisi gelişmekte olan piyasalara ilgiyi canlı tutuyor.

3- Almanya sanayi üretimi 2008 yıldan beri ilk defa çok sert düştü. Almanya sanayi üretimindeki bu sert gerileme ve Brexit süreci, İtalya’nın durumu, Avrupa Merkez Bankası’nın ( ECB) bu yıl faiz artırımı yapmasının zor olabileceğine işaret ediyor.
 
3 olumsuz gelişme

1 -  Türkiye’nin beş yıllık risk primi 357 seviyesinde bulunuyor. Bu oldukça yüksek bir seviye. Yatırımcıların risk almada çok da istekli olmayacağını gösteren göstergelerden biri. ABD’nin Suriye’den çekilme konusunda izleyeceği yol ve Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna girme konusundaki kararlılığı risk primini yüksek tutmaya devam edebilir.

2 -  En büyük 20 ekonominin göstergelerine bakıldığında en yüksek enflasyon oranı ve faiz ile Türkiye dikkat çekiyor. Yüksek enflasyon ve faiz kıskacı kar marjlarını ister istemez daraltacak. Mevcut şartlarda ekonomi yönetiminin faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Fakat bunun zamanlaması önemli. Erken bir faiz indirimi piyasalardaki dengelerin çok sert değişmesine neden olabilir.
 
3-  Yerel seçim sürecinde bütçe maliyetlerini artıracak kararlar ilgili kesimlere cazip görünse de son noktada bütçeye ek külfet oluşturmasına yol açıyor. Söz konusu durum uzun vadede piyasalar üzerindeki gerilimi artırabilir.
 
SONUÇ

Olumlu ve olumsuz gelişmeleri birlikte değerlendirdiğimizde ise belli bir sonuca varmak mümkün. Her şeyden önce küresel ekonomide küçülme meydana gelecek olması olumsuz bir gelişme olarak değerlendirilmeli. Bununla birlikte faiz artışının yaşanmayacak olması ya da çok düşük oranlarda gerçekleşeceği yönündeki beklenti gelişmekte olan ülkelere olumlu yansıyacaktır. Bu da sıcak paranın yeniden yönünü Türkiye gibi ülkelere çevirmesini sağlayacaktır. Böylece kurlardaki yükselişin önünü kesecektir. Türkiye’nin diğer gelişmekte olan ülkeler arasında öne çıkması ise ancak yerel seçimler sonrası alacağı önlemlere bağlı olduğu ise unutulmamalı. Enflasyonun 2018’de zirve yapmasından sonra 2019’da gerileme eğiliminde olması fiyatlara olumlu yansıyacaktır.

 

BORSADA HİZMET VE SANAYİ AĞIR BASIYOR

Borsa İstanbul’da hizmet ve sanayi sektörünün ağırlığı artıyor. Endekste ağırlığı en yüksek 10 hisse içerisinde hizmet, sanayi ve teknoloji sektöründe yer alan altı hisse bulunuyor. İlk 10’da yer alan mali sektör hisse sayısı ise sadece dört. Hizmet sektöründen üç şirket, sanayiden iki firma ve teknoloji sektöründen bir şirket ilk 10’da yer alıyor. 11 Ocak itibariyle BIST 100 Endeksi’nde ağırlığı en yüksek hisse, hizmet sektöründe yer alan BİM Mağazalar oldu. Borsa İstanbul’da BİM’in endeks içerisindeki payı Türkiye’nin en büyük sanayi, banka ve holdinglerinin önüne geçti. BİM tek başına endeks üzerinde yüzde 7.87 oranında etkiye sahip bulunuyor.

Turkcell ve Türk Hava Yolları hisseleri BİM’le birlikte hizmet sektöründe öne çıkan diğer iki şirket konumunda bulunuyor.

Altın fiyatında artış beklentisi

Artan jeopolitik gerginlikler ve büyüme endişeleri altını öne çıkarıyor. Altının onsunda ilk hedef 1.370 dolarda bulunuyor. Analist beklentileri ise yükselmeye başladı.

Goldman Sachs analistleri altında 12 aylık fiyat tahminini ons başına 1.425 dolara yükseltti. Altın, söz konusu seviyeyi son beş yılda görmedi.


ZEYNEP AKTAŞ
Kaynak ve yazının devamı: MİLLİYET

Şimdi ise Hürriyet'ten Zeynel Balcı'nın haftalık piyasa yorumuna göz atalım:

DÖVİZ kurları ve borsada yükseliş, gösterge faizde düşüş görülüyor. Beklentilerin oldukça üzerinde gelen ABD tarım dışı istihdam verilerinin ABD ekonomisinde durgunluk beklentilerini hafifletmesi, ABD-Çin ticari görüşmelerinden henüz net bir açıklama yapılmasa da anlaşma konusundaki iyi niyet beyanları, ABD Merkez Bankası (Fed) kaynaklı açıklamalarda faiz arttırımının yavaşlayacağı vurgusunun dış ve iç piyasalara olumlu fiyatlaması sürüyor. Fed faiz arttırımlarına ara verirse bu duruma en fazla Türkiye’nin de bulunduğu gelişen piyasalar sevinecektir. Ancak piyasaları taşıyacak güçlü beklentiler olmayınca borsalarda görülen yükseliş denemeleri daha çok tepki boyunda kalıyor. Fed faiz arttırım beklentilerinin azalmasına bağlı olarak ABD dolarında görülen zayıflama altına yükseliş olarak yansıdı. Altının güvenli liman özelliği korunuyor. Diğer yandan ABD-Çin ticaret görüşmeleriyle ilgili olumlu beklentiler petrol ve emtia fiyatlarındaki yükselişi destekledi. Bir yandan ekonomik durgunluk beklentisiyle Fed faiz arttırımlarına ara vermeden söz ederken diğer yandan açıklanan veriler ABD ekonomisinin güçlü görünümün koruduğunu gösteriyor gibi de bir durum söz konusu.

BORSADA TEPKİ ÇIKIŞI SÜRÜYOR

BORSADA tepki yükseliş devam ediyor. 92.500 ve 94.000 ilk direnç seviyeleri olarak görülürken tepki çıkışının devamı ve kısa dönem düşüş trendinin kırılması için 94.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Sonraki direnç 96.800 seviyesinde. Destekler ise 90.000-89.300 ve 87.500 seviyelerinde bulunuyor. 94.000 seviyesinin geçemeyen çıkış denemeleri satışla karşılaşabilir.

 

Altın yine parlıyor

 

GÜVENLİ LİMAN

ALTINDA son dönemde çıkış hareketi görülüyor. Küresel ekonomideki durgunluk emareleri ve buna bağlı olarak ABD Merkez Bankası’nın faiz arttırımlarına ara vereceği beklentilerinin ABD dolarının değer kaybettirmesi altındaki yükselişi destekledi. Ayrıca önümüzdeki döneme ilişkin belirsizlikler, ABD Çin ticaret savaşı, Brexit ve bazı jeopolitik risklerin öne çıkmasıyla altının güvenli liman özelliğinin tekrar hatırlanması altındaki yükselişe katkı yapan diğer gelişmeler oldu. Altının dış piyasalardaki fiyatında (ons/dolar) 2011 zirvesinden başlayan düşüş trendinin 2018 yılında kırılmasıyla yükseliş hareketi başlamıştı. Kısa dönem için 1.300 ve 1.360-1.375 teknik hedefler olarak önemli görülürken geri çekilmelerde 1.276 ve 1.260 tutunma noktaları. İç piyasalarda gram/TL fiyatında ise dış piyasalardaki altın fiyatının etkisinden daha çok dolar/TL kuru izleniyor. Kısa dönem için 222 seviyesi ilk destek olarak öne çıkarken 232 ve 238-240 ilk direnç seviyeleri. Mevcut parametrelere göre bu aşamada iç ve dış piyasalardaki gelişmeler gerekse teknik görünüm altında yükseliş hareketini destek vermeye devam ediyor.

 

DOLAR/TL DÜŞÜŞLERE TEPKİ GELİYOR

BORSADA tepki yükselişleri güç kazanamazken düşüşler alım fırsatı olarak görülüp tepki alımlarıyla karşılaşıyor. Dip oluşturma çabası öne çıkmış durumda. İlk destekler 5.40-5.33 seviyelerinde görülürken sonraki destekler 5.22-5.15 seviyelerinde. İlk dirençler ise 5.54-5.63 seviyelerinde. Tepki çıkışının güç kazanması için 5.63 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 5.83-5.92 seviyelerinde. Tepki yükselişi etkisini sürdürebilir.

ZEYNEL BALCI

Kaynak ve yazının devamı:Hürriyet

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku