Borsa Okulu

Borsa bilanço analizi nasıl yapılır ?

Borsa İstanbul şirket bilançoları nasıl incelenir, bilanço analizi yapılırken nelere dşkkat edilemeli ?

Borsa bilanço analizi nasıl yapılır ?

28 Mayıs 2017 14:37
-A

+A

ŞİRKET BİLANÇO ANALİZİ

Borsadan hisse almadan önce şirketlerle ilgili detaylı analizler yapmak gerekiyor.

Türk halkı olarak en küçük bir alışverişimizde detaylı araştırmalar yaparız.Örneğin bir halk pazarında alışveriş yaparken en ucuz ve kaliteli sebze ve meyveyi ararız.

Bir ev alırken çok detaylı aylarca süren araştırmalar yapar en uygun  fiyata ve gelecekte satışta sorun olmayacak evi bulmaya çalışırız.

Bu araştırmalar çok doğru ve yerinde bir uygulamadır ; fakat bu detaylı araştırmaları maalesef borsadan şirket hisseleri alırken yapmıyoruz.Genellikle aldığımız şirket düşmeye başladığında şirketle ilgili araştırma yapmaya başlıyoruz.Bu haberimizde değerli okuyucularımıza önemli bilgiler vermeyi amaçlıyoruz.

Şirket hisseleri almadan önce çok detaylı araştırmalar ve analizler yapmamız gerekiyor.Özellikle şirketlerin temel ve teknik analizini yapmamız lazım.Analiz yapılmadan kulaktan doğma bilgiler ve dedikodular ile yapılan hisse alımları genellikle işin şansa bırakıldığını gösterir ve sonu hüsranla bitebilir.

Net,brüt,faaliyet kâr rakamları

Şirket hisselerini almadan önce yapacağımız ilk şey şirket bilançolarını detaylı bir şekilde incelememiz lazımŞirketl bilançolarını incelerken sadece bir dönemli bilançolarını değil en az 8 çeyreklik bilanço verilerini incelememiz lazım.

Şirketlerin sadece bir kaç dönemlik bilançolarını incelediğimiz zaman yanıltıcı verilerle  karşılaşabiliriz.Şirket sadece bir döneme mahsuz bir gelir ile veya herhangi bir varlığın değerlemesi ile yüksek kâr açıklayabilir.Bu kârın geçici olduğunu anlayamazsak gelecek bilançolar için yanlış beklentilere girilir.

Bilanço analizi yaparken öne çıkarmamız gereken en önemli veri şirketin faaliyetlerinden ne kadar satış yaptığı ve bu satışlardan elde ettiği kârlardır.Bu karların mevsimsel mi sadece bir döenmlik mi olduğunu anlamak için de geçmiş bilançolarını ve şirketin içinde bulunduğu sektörün durumunu iyi bilmek gerekiyor.Şiretin faaliyet kârı yıllık olarak piyasa değerinin % 10'nu ve altında bir seyir izliyorsa bu kalemde sıkıntı yok diyebiliriz.

Şirketin brüt kârında yükseliş varsa hammadde fiyatlarındaki düşüş veya üretilen malın fiyatında artış olduğu anlamına gelir.

Faaliyet kâr artışı brüt kârdaki artışla beraber diğer giderler kalemindeki düşüş veya diğer gelirler kaleminde artıştan mı kaynaklandı buna bakmak lazım.

Net kârdaki artışlar ise brüt kârdaki artışltan kaynaklanıyor ve diğer gelirlerdeki artışın etkisinin az olması olumlu bir gelişme olduğunu şirketin faaliyetlerinden dolayı kâr elde ettiğinin göstergesidir.

Şirket borçluluk oranları

Şirketi bilançolarında diğer bakacağımız önemli veriler ise borçluluk durumudur.Aşırı borçlı şirketlerin ilerde sıkıntı yaşayabileceği bir gerçektir.Şirket borçları ticari ve finanasal olmak üzere iki başlık altında verilir.

Şirketin elindeki stok ve ticari alacağı ticari borçlarını karşılamıyor ise burada nakit duurmuna bakmak lazım.Bu açığı nakit varlığı ile karşılıyorsa bu kalemde de sıkıntı yoktur.

Şirketlerin finanasal borcunu ve bu borçların vadesini de yakından takip etmek gerekiyor.Şirketler finansal borçlarını genellikle bir yatırım yapmak için alırlar ve yapılan yatırımlar sonrası gelecek gelirlerle bu borçlarını ödemeyi amaçlarlar.Eğer böyle bir gerekçe ile finansal borç alınmışlsa ve beklenen gelir ile bu borç ödemesinde sıkıntı yaşanmayacağına kanaat getirirseniz bu borçlardan da korkmaya gerek yoktur; fakat alınan borçlar eski borçları ödemek içinse ve kârlılık ile bu borçlar döndüremileyecek derecede yüksekse bu borçlar ilerde sıkıntı yaratabilir.

Şirket borçlarında dikkat edeceğimiz diğer bir husus ise borcun döviz mi yoksa TL mi olduğudur.Özellikle son dönemlerde şirketleri en çok zorlayan konulardan biri de budur.Bilindiği gibi döviz kurlarında son dönemde sert yükselişler yaşanmış ve birçok şirket faaliyet bazında kâr etse de net kâr bazında gelirler düşmüş hatta zararlar görülmüştü.

Şirketin borçları eğer döviz bazında ise döviz fiyatlarını yakında takip etmek lazım.Çünkü gelecek bilançoda şirketin kâr veya zarar yazmasında bu kur oynaklığı öne çıkacaktır.

Kâr marjları

Şirket bilançolarında dikkat etmemiz gereken diğer önemli husus ise kâr marjlarıdır.Şirketşerin ne kadar ciro elde ettiğinden ziyade ne kadar kâr marjı elde ediyor sorusuna cevap aramalıyız.Özellikle faaliyet ve net kâr marjı yüksek hisselerdeki ciro artışları şirketin net kârında sert yükselişler sağlayabiliri.Kâr marjları düşük şirketeşin de ciro artışı az da olsa gelirlere etki edebilir.

Özkaynak kalemi

Şirket bilançolarında dikkat etmemiz diğer bir kalem ise özkaynak kalemidir.Özkaynaklar şirketlerin varlık kaleminden borçların düşülmesi ile ortaya çıkan rakamdır.Bu rakam ne kadar yükselirse şirketin büyümesi de o oranda yükselir.

Özkaynakları düşen ve eksiye doğru giden şirketlerde yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyulduğunun göstergesidir.Özkaynak kalemini artıran varlıklarda nakit ve hızlıca nakde dönecek varlıklar olması şirketin elini güçlendiren bir durumdur.

BORSAJANS.COM
   Özel Haber

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku