Hisse Yorum

ARDYZ-ARD Grup Bilişim hisse temel analizi yorumu

ARDYZ-ARD Grup Bilişim güncel bilanço analizi yorumu

ARDYZ-ARD Grup Bilişim hisse temel analizi yorumu

23 Mayıs 2021 18:25
-A

+A

ARD BİLİŞİM TEMEL ANALİZİ

ARD Holding iştiraki olan ve geçen sene halka arz edilen ARDYZ kodu ile işlem göre ARD Bilişim hisse senedini son bilanço verilerine göre temel analizini bu haberimizde yapacağız.

Önce şirketi tanıyalım

2011 yılından beri Hacettepe Üniversitesi Teknokent'te teknoloji ve araştırma-geliştirme faaliyetlerini sürdürmekte olan ARD GRUP BİLİŞİM A.Ş.; Bilişim, Sağlık, Savunma, Danışmanlık, Enerji ve İnşaat sektörlerinde faaliyet gösteren ARD GRUP HOLDING'in iştiraklerinden biridir.

Şirketin birçok sektör yazılımında yer alması diğer yazılım şirketlerine göre avantaj sağlıyor..

ARD Bilişim , E-Dönüşüm Hizmetleri ,Kurumsal Yazılımlar ,Ulusal Hukuk Yazılımları, Sağlık Yazılımları ,Bulut Çözümleri, Siber Güvenlik Çözümleri alanlarında hizmet vermektedir.Özellikle Siber Güvenlik yazılımları ekonomide artan dijitalleşme ile geleceğin ve günümüzün en önemli yazılımı olmaya aday.

ARDYZ 2021 yılı 3 aylık bilanço verileri

CİRO:32.614.170 TL
Brüt Kar:25.198.593 TL
Faaliyet Karı:16.327.145 TL
FAVÖK:16,1 milyon TL
Net Kar:18.222.905 TL
Döviz Pozisyonu:+12.473.195
Net Borç: +18,4 mnTL
PD:1.283,3 mnTL
FK:16,6
PD/DD:6,7

Şirketin PD/DD oranın 6,7 ,FK oranın % 16.6 ile sektör ortalamasının altında olduğunu ; fakat genel hisse değerlendirmelerine göre pahalı olduğunu söyleyenebilir.Şirketin teknoloji şirketi olması sebebiyle FK oranlarının bir sanayi ve mali sektör hisselerine göre yüksek olması da doğal karşılanabilir.Benzer şirketlerin FK oranına baktığımızda KFEIN Kafein Yazılım'ın FK oranı 18,34 , FONET 'in FK oranı 18,9 , Logo Yazılım'ın FK oranı 25,77 olduğu görülüyor.

Şirketin son bilançosunda en ilgi çekici kalem AR-GE yatırımlarına bu çeyrekte ayırdığı yüksek rakam oldu.2020 yılında 4 çeyrekte 16.219.008 TL AR-GE yatırımı için kaynak ayıran şirket 2021 yılı 1.çeyreğinde ise 10.677.104 TL kaynak ayırdı.Şirketin son iki çeyrekte AR-GE harcaması 23 milyon TL'yi geçti.Bu rakamlar şirketin büyüme ve gelişmeye ayırdığı yüksek kaynakların karşılığını gelecek dönemlerde alabilceğini gösteriyor.

Şikretin halka açıklık oranına baktığımızda % 49,26 olduğu görülüyor.
Şirket yetkilileri katıldıkları programlarda 2020 yılındaki yakaladıkları büyüme oranını 2021 yılında da yakalayacaklarını belirttiler.ARDYZ 2020 yılında % 125 gibi yüksek bir büyüme rakamı elde etmişti. (link: https://www.youtube.com/watch?v=uJW8ecQqGso)

Şirket elde ettiği cironun %50 'ye yakın kısmını sürekli gelirlerden elde ederken diğer kalan kısımlar ihalalerden geliyor.Bu yönüyle sürekli gelirlerin % 50 olması az da olsa bir risk olarak karşımıza çıkıyor.

Şirketin en büyük avantajı ise Siber Güvenlik alanında büyük başarılara imza atmış olması.Artık şirktler değil devletler arası bir sorun haline gelen Siber saldırılar bu alanda büyüme gösteren şirket açısından pozitif bir etken.

Şirket yetkilileri yaptıkları açıklamalar ile dijital bankacılık ve kripto parayla ilgili altyapı çalışmalarının olduğunu belirtti.Bu açıklmalar ile geleceğin önemli finansal yazılımlarına hazırlandıkları görülüyor.

Şirketin pozitif bir yönü de gelirlerinin dövize duyarlı olması ve döviz artışının karlılığı artırıyor olması.Ülke ekonomisinde döviz kurlarındaki artıştan pozitif etkilenen şirketler arasında yer alıyor. Ayrıca şirketin 12 milyon TL civarında döviz artısı bulunmakta.

Şirketin 16 Mart 2021 tarihinde KAP'a yaptığı açıklamada şirket paylarının % 25,61 'inin kurumsal yatırımcılara satışı için borsada işlem görecek tipe dönüştürüleceği belirtilmişti.Konuyla ilgili yeni bir haber gelmedi. (Kaynak: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/918561)

Şirket 5 Mart 2021 tarihinde KAP'a yolladığı haberde , Goldman    Sachs    International şirketitarafındanARD  GRUP  BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.şirketi (“Ard”) şirketinin toplam 93,091adet payının satış işlemi, her biri 61.7458TL satış fiyatı üzerinden gerçekleştirildiğini bildirmişti.(Kaynak: https://uzmanpara.milliyet.com.tr/kap-haberi/ardyz-kamuyu-aydinlatma-platformu-pay-alim-satim-bildirimi/1800662/)

Aracı kurum raporlarına baktığımızda şirketin AK Yatırım tarafından değerlendirmeye tutulduğunu ve ARD Bilişim için hedef fiyatını 70,00 TL'den 68,00 TL'ye revize ederken, 'Endeksin Üzerinde Getiri' tavsiyesini korudu. (Kaynak: https://uzmanpara.milliyet.com.tr/kap-haberi/hisse-degerlendirmesi-ak-yatirim--ard-bilisim-icin-hedef-fiyatini-70-00-tlden-68-00-tlye-revize-ederken--endeksin-uzerinde-getiri-tavsiyesini-korudu/1899009/)


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku