Altın Yorum

Altın fiyatları bu sene kaça çıkar ?

Çeyrek altın ne kadar, cumhuriyet altnı kaça çıktı, gram altın kaç tl,uzmanların altın beklentileri

Altın fiyatları bu sene kaça çıkar ?

7 Ocak 2017 00:08
-A

+A

GRAM ALTIN FİYATLARI YORUMU

2015 yılından sonra 2016 yılını da yüksek oranlı artışla kapatan gram altın 2017 yılına da sert bir yükselişle başladı.

2016 yılında % 32 gibi yüksek oranlı bir artış yaşayan gram altın fiyatları 2017 yılına da haftalık bazda % 5 artışla 137 TL'ye yükseldi.Haftayı da yine bu seviyeden kapatan gram altın yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam etti.

Gram altın neden yükseliyor ?

Gram altın fiyatlarını artıran en önemli etken Dolar-TL'deki rekor artışlar.Bilindiği gibi gram altın fiyatları hem ons altın fiyatlarına hem de içerde Dolar-TL fiyatına göre fiyatlanıyor.

Dolar-TL'nin 2017 yılına da sert yükselişle girerek 3.64 TL ile rekor kırması ve ons altın fiyatlarının 1.153 dolardan 1.180 dolara doğru sert bir çıkış yapması gram altın fiyatlarını da tetikleyerek 129 TL'den 137 TL'ye yükselmesine sebep oldu.

Gram altın fiyatları daha artar mı ?

Borsagündem'de yer alan haberde , Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan,gram altın için ikinci çeyrekten sonra daha da yükseliş olabileceği yorumunu yaptı.

Murat Tufan yaptığı yazılı açıklamada, ons altın fiyatlarının 2017'nin ikinci yarısından itibaren yükselişe geçeceğini belirtti.

2017 yılının gram altın yılı olacağı tezini savunan Murat Tufan , gram altında neden artış beklediğini de şu cümlelerle açıkladı:

Yılın ilk yarısını zayıf bir trend içerisinde geçirmesini beklediğimiz ons altın fiyatlarının yaz aylarından itibaren küresel anlamdaki gelişmelerin etkisiyle yükseliş göstermesini bekliyoruz.

Özellikle bu aşamada ekonomik takvimden ziyade siyasi takvim ön plana çıkacaktır.
  • Milliyetçilik akımlarının yükseliş gösterdiği Almanya, Fransa ve Hollanda gibi güçlü ekonomilere sahip ülkelerdeki
  • Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile Genel seçimleri,
  • Mart'ta başlaması beklenen İngiltere'deki Brexit süreci,
  • Ortadoğu'da süregelen jeopolitik riskler ve ülkelerin siyasi politikaları,
  • Genişlemeci Trump politikalarının yarattığı enflasyonist ortam,
  • FED'in güçlü Dolar endişeleri ile projeksiyonunu yaptığı faiz artırımlarına gidememesi,
  • Diğer majör Merkez Bankaları'nın genişlemeci para politikalarını sürdürmesi,
  • Yukarıda belirttiğimiz olayların etkisiyle ons altın fiyatlarının yılın üçüncü çeyreği itibariyle 1250-1350 Dolar bandında hareket etmesi daha muhtemel görünmekte.

Ons altındaki bu yükseliş bekletisinin yanında içerde Merkez Bankası'nın faiz artırmada pek istekli görünmemesi içerde Dolar-TL'nin güçlü kalacağı beklentisini artırıyor.Hem dışarda Ons Altın fiyatlarının artması hem de içerde Dolar-TL'de artış beklentisi yükseliyor.

Ons altın destek ve direnç seviyeleri

Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan, gram altın için destek ve direnç seviyesi olarak şu rakamları belirtti.:

Ons altın fiyatına bağlılığından dolayı gram altın fiyatlarını da yılı ikiye bölerek değerlendirebilir. Yılın ilk yarısında baskı altında kalmasını beklediğimiz ons altın fiyatları gram altını da aşağı çekebilir.

Ancak, bu şartlar altında da küresel anlamda güçlü kalmasını beklediğimiz Dolar altına destek çıkacaktır. Gram altın için yıl içinde dip seviyeleri olarak 125-130 TL seviyelerini öngörmekteyiz.

2017'nin ikinci yarısında ise güçlenen ons altın fiyatları ile beraber görece yüksek Dolar/TL kurunun etkisiyle gram altın tarihi 140 TL seviyesini aşabilir.

İç piyasadaki artan gram altın talebi de yıl içinde fiyatların yukarı yönlü hareketine etken olacaktır. BIST Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar piyasası verilerine göre, altın ithalatı Aralık ayında yıllık %688 artışla 36,7 ton olurken, 2016 yılının tamamında ise yıllık %118 artışla 106,19 ton olarak gerçekleşti.

Döviz yerine altına yatırım yapması teşvik edilen vatandaşların altına yöneleceği muhtemel senaryosu altında, gram altının 145 - 150 TL seviyesine ulaşması beklenebilir ve yatırımcısına yıllık %15'e yakın kazanç sunabilir."

DESTEK MENKUL

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku