Hisse Yorum

AKSEN-Aksa Enerji şirket haberi hisse yorumu hedefi

Deniz Yatırım hisse analizi

AKSEN-Aksa Enerji şirket haberi hisse yorumu hedefi

11 Temmuz 2021 17:24
-A

+A

AKSA ENERJİ ŞİRKET RAPORU

Aksa Enerji son yıllarda dış ülkelerde yaptığı yatırımlar ile isminden söz ettiriyor.

Afrikada'ki santral yatırımları ile bilançosunda yüksek karlar gören Aksa Enerji (AKSEN) yeni yatırım alanı olarak Orta Asya Türki Cumhuriyetlerden Özbekistan'ı seçti.

Özbekistan ile toplamda 740 MW gücünde dolar bazlı satın alım garantili bir anlaşma imzaladı.Bu anlaşmayla ilgili haberleri takip etmek gerekiyor.

Son olarak şirketten gelen haber ise Afrika santrallerindeki kapasite artışı oldu.

Deniz Yatırım tarafından yapılan son şirket analizine göz atalım:

Şirket tarafından yayınlanan 28 Ocak 2021 tarihli Özel Durum Açıklaması’nda da paylaşıldığı üzere, Mali Enerji Santrali’ndeki mevcut 40 MW kurulu güce ek olarak devreye alınması planlanan 20 MW kurulu gücün %85’i (17 MW) devreye alınmış olup, geri kalan 3 MW kurulu gücün de 2021 yılının üçüncü çeyreğinde devreye alınması beklenmektedir. Bilinirliği bulunan bu haberin hisse üzerinde nötr bir etkisi olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte devam eden yatırımların devreye alınan kısımlarla beraber kurulu gücü arttırmasını, şirketin gelecekteki operasyonel hacmine katkıda bulunabilecek olması açısından olumlu buluyoruz.

Yurt içi kurulu gücü 1.470 MW, yurt dışı kurulu gücü 476 MW’dir. 740 MW’lik kurulu güce sahip olması beklenen Özbekistan yatırımı Ocak 2021’de başlamış olup 12 ay içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz.

Operasyonel sonuçlardan izleyebildiğimiz üzere stratejik ve efektif santral yatırımlarının yapıldığını, bu yatırımların yapıldığı ülkelerde/bölgelerde karlı fiyat ve alım anlaşmalarının operasyonel sonuçlara yansıdığını görüyoruz.

Devam eden yatırımlarına rağmen 2,697 milyon TL olarak gerçekleşen 1Ç21 borçlanmasını sektörün diğer oyuncularına göre makul buluyoruz.
 

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY11.91
Hedef Fiyat/Hisse TRY15.30
Getiri Potansiyeli 28%Kaynak: DENİZ YATIRIM
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku