Borsa Gündem

21-25 Şubat borsa gündemi ve yorumu

Borsa İstanbul gündemi yorumu beklentileri analizi

21-25 Şubat borsa gündemi ve yorumu

20 Şubat 2022 18:55
-A

+A

BORSA GÜNDEMİ

Borsa İstanbul geçen haftayı yatay kapattı.

BİST100 geçen hafta % 0,91 artışla 2032 puandan kapandı.

Yeni haftaya Ukrayna-Rusya gerilimi ile giriyoruz. Hafta sonu başlayan çatışmalar şu an iki ülke arasında sıcak çatışma çıkmasa da ayrılıkçı Rus yanlıları ile Ukrayna askeri arasında çatışmalar sürüyor.

İki ülke arasında geniş çaplı bir savaş çıkmaz veya anlaşma sağlanırsa borsa için etkisi sınırlı olabilir.

Dünya borsaları karışık seyirlerle haftayı kapattı.

Yeni hafta için 2000 seviyesi önemli destek iken 1950-1900 seviyeleri diğer destek seviyeleri.

Milliyet'ten Zeynep Aktaş borsa için şu yorum ve bilgilere yer verdi:

Bilançolarda büyüme ve kârlılıkta öne çıkanlar

Şirketlerin yıllık bilançoları açıklanmaya devam ediyor. Yatırımcılarla paylaşılan bilançolar içerisinde aktif kârlılığı, net kâr marjı, özsermaye karlılığı, ihracat oranı yüzde 10'un üzerinde, net kârı 1 milyar TL'nin üzerinde, fiyat/kazanç oranı ise 10'un altında olan yedi borsa şirketi bulunuyor. Bu şirketler ağırlıklı olarak demir çelik, çimento ve cam şirketleri. Bunlar Ereğli Demir Çelik, İskenderun Demir Çelik, Şişe Cam, Türk Traktör, Aksa, Otokar ve Brisa.
 

Kârlı bir yatırım portföyü oluşturmak

Yatırımcılar için karlı bir yatırım portföyü oluşturmak farklı risk seçeneklerini göz önünde bulundurmaktan geçiyor. Değişen koşullar karşısında esnek bir portföy olabilmesi enstrüman çeşitliliğini gerektiriyor. Veriler temkinli yatırımcıların uzun vadede dövizden çok altına yöneldiğini gösteriyor. Altının 10 ve 20 yıllık getirileri dolar kurunun üzerinde. ABD doları son 10 yılda yüzde 676 ve 20 yılda yüzde 908 kazandırdı. Gram altın ise son 10 yılda yüzde 754 ve son 20 yılda yüzde 6.290 kazandırdı.
 

Takip listesini gözden geçirme zamanı

Şirketlerin yıl sonu bilançoları açıklanmaya devam ediyor. Bu dönem yatırımcılar için hisse takip listelerini gözden geçirme zamanı. Liste gözden geçirilirken tercih edilen risk kategorisine göre farklı unsurlar öne çıkabilir.
Yatırımcıların düşük riskle getirilerini artırabilmeleri için dikkat etmesi gerekenler:
1- Şirketin kâr ve satışları büyümeli.
2- Kârlılık sürdürülebilir olmalı.
3- Esas faaliyet kârlılığı yükselmeli.
4- Temettü ödeyen şirketler tercih edilmeli.
5- Özvarlık kârlılığı, aktif kârlılığı, yatırım sermayesi getirisi yüksek olmalı.
6- Yatırım yapmalı.
7- Büyüme kriterleri ve değerleme oranları birlikte değerlendirilmeli.
8- Aşırı borçlanmamalı.

Kaynak: MİLLİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku