6 Aylık

2018/6 aylık şirket şirket bilanço beklentileri

Şirketlerin döviz pozisyonlarına göre 2018 yılı 2.çeyrek bilanço beklentileri

2018/6 aylık şirket şirket bilanço beklentileri

5 Temmuz 2018 00:03
-A

+A

ŞİRKETLERİN 2.ÇEYREK BİLANÇO TAHMİNLERİ

Borsa İstanbul'da işlem görecek şirkler için 2018 yılı ilk yarısı 30 Haziran itibari ile sona erdi.

İlk yarının sona ermesi ile de 2018 yılı 2.çeyrek (6 aylık) bilançolar da için de geri sayım başladı.24 Temmuz 2018 tarihinde başlayıp 20 Ağustos 2018 tarihine kadar devam edecek süreçte konsolide ve konsolide olmayan bilançoları göreceğiz.

2018 yılı 2.çeyreğinde kuşkusuz bilançolara en çok etki edecek gelişme kurlardaki sert hareketler oldu.Döneme 3.90 TL'den başlayan Dolar-TL 4.60 seviyelerinden dönemi kapatarak rekor bir artış yaşadı.

2.çeyrekte Dolar-TL'nin artışı % 15,5 olurken Euro-TL % 9,1 ve Japon Yeni de % 10,08 oranında artış kaydetti.

Dövizdeki bu artış döviz borçlu şirketlerin bilançolarına büyük etki edecek.

Borsa İstanbul'da işlem gören birçok şirketin döviz borçlu ve dövizde eksi pozisyonda olması nedeniyle bilançolarda zarar yönünde rakamlar görmek kaçınılmaz gibi duruyor.

2018 yılı 1. çeyreğiyle kıyaslandığında, Dolar açık pozisyonu olan şirketler TL'nin % 4,7 değer kaybetmesine bağlı olarak kur farkı gideri yazmışlardı.

2018 yılı ilk çeyreğinde Euro % 7,8 Japon Yeni ise % 11 değer artışı kaydetmişti.

Bu çeyrekte en çok değer artışı dolar tarafında olduğu için özellikle dolar açık pozisyonu olan şirketlerin finansal kaleminden daha çok zarar yazacakları aşikar.

Şirket bilançolarında döviz açık pozisyonları finansal kaleminden zarar yazdırıyor.

Döviz açığı fazla olan şirketler eğer döviz bazlı satış yapıyorlarsa net kârlarına döviz artışından dolayı büyük zararlar da yazdırmayabilirler.

Ziraat Yatırım tarafından hazırlanan şirketlerin döviz pozisyonlarını ve 2018 yılı 2.çeyrek bilançolarına olası etkileri görmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

ŞİRKETLERİN 2.ÇEYREK BİLANÇO TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

NOT: Raporda yer alan rakamlar tamamen tahmini olup sadece finansal kalemine olabilecek eksi veya artı gelirleri göstermektedir.

Rapor kaynak: ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilirFacebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku