Altın Yorum

16 Şubat dolar,euro,altın yorumu analizi

16 Şubat 2016 Salı dolar,euro,altın yorumu analizi

16 Şubat dolar,euro,altın yorumu analizi

15 Şubat 2016 22:35
-A

+A

Günün öne çıkan gelişmeleri

Geçtiğimiz haftalarda Japonya Merkez Bankası’nın negatif faiz oranı kervanına katılmasıyla bankanın Yen’in değerini düşürme konusundaki kararlılığının devam ettiğini farketmiştik. Yeni haftaya ise Japonya’dan büyüme rakamları ile başlangıç yaptık. Son çeyrekte beklentilerin üzerinde daralan Japonya ekonomisinde büyüme verisi yüzde 0.4’lük azalış gösterdi. Son hamlesiyle istediğini tam olarak yakalayamayan banka önümüzdeki dönemde de piyasaları destekleyici adımlar atmaktan çekinmeyebilir. Geçen hafta piyasaların tatil olduğu Çin’de yeni haftaya ticaret dengesi verisi ile başlangıç yaptık. İhracat ve ithalat rakamlarının her ikisinde de beklenilenden fazla gerileme görülmesine rağmen ihracat rakamlarında daha az bozulmanın olduğu dikkat çekti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada piyasalardaki belirsizliğie dikkat çekerek piyasalarda bozulma algısının ortaya çıktığını ifade etti. Mart ayında yapılacak toplantıya dair açıklamalarda da bulunan Draghi toplantıda parasal genişleme sürecini gözden geçireceklerini ifade etti. Kısa vadedeki enflasyon bakılanmasının zaten bekledikleri bir gelişme olduğunu ifade eden Draghi baskının orta vadede de devam edeceği algısına kapıldıklarında piyasalara müdahele etmekten çekinmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Endekslerde son durum

Dolar endeksinde yeni haftaya yükselişler ile başlangıç yaptık. 96.00 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan endekste yükseliş hareketinin devamında 97.00 ve 97.20 seviyeleri test edilebilir. Geri çekilmelerde ise 96.20 ve 96.00 seviyeleri destek görevi görebilir. Geçtiğimiz hafta Avrupa’da bankacılık sektöründe görülen sert satışlar küresel piyasalardaki düşüşü hızlandırmıştı. Yeni haftaya olumlu bir başlangıç yapan Dax’ta hareketlilik yeniden 9 bin seviyesinin üzerine geldi. Yükseliş hareketinin devam etmesi halinde endekste ilk olarak 9 bin 500 ardından da 9 bin 600 seviyeleri hedeflenebilir.

EURUSD

Paritede geçtiğimiz hafta piyasaların üzerinde yükselen sis bulutları yükseliş hareketini tetiklemişti. 1.13 seviyelerinin de üzerine gelen paritede yükseliş hareketi yeni hafta ile birlikte hacmini iyiden iyiye yitirmişe benziyor. 1.1200 seviyesinin de altına gerileyen paritede kısa vadede yakalanılan yükseliş kanalının dışına çıkıldı. Hareketlilikte düşüşün yoğunlaşması halinde paritede tepki alımlarının gelebileceği ilk aralık 1.1130 ve 1.1100 olarak gözüküyor. Bu seviyelere gelindiğinde paritedeki satış hareketinin biraz daha yavaşladığına tanık olabiliriz. 1.1100 desteğinden alınan kuvvetle paritedeki yükseliş hareketinin hedefi ise 1.1150 seviyesinin üzerinde kalmak olacaktır. Eğer paritede alıcılar biraz daha baskın olabilirse paritede hareketlilik yeniden 1.1180 – 1.1200 aralığına gelebilir.

USDTRY

Yurtiçinden yeni haftaya çeyreklik işsizlik ortalaması verisi ile başlangıç yaptık. Yüzde 10.5 olarak beklentilerin altında açıklanan veriye rağmen işsizlikte çift haneli rakamlarda seyretmeye devam ediyoruz. Yeni hafta ile birlikte toparlanan dolar paritedeki yükselişi destekleyen etmenlerden biri. 2.9500 seviyelerine yakın seyreden kurda bu seviyenin üzerinde kalınması yeni yükselişleri beraberinde getirebilir. Toparlanmanın karşılaşacağı ilk direnç seviyesi ise 2.9640 olarak gözüküyor. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde ise 2.9760 seviyesi hedeflenebilir. Geri çekilmelerde ise gözler 2.9400 seviyesinde olacak. Bu seviyenin altına gelinmesi halinde 2.9200 seviyesine kadar hareketlilik devam edebilir. Ara destek olarak ise 2.9420 seviyesi takip edilebilir.

ALTIN

Geride kalan haftada piyasadaki belirsizliklerden faydalanan altın yönünü tekrardan yukarıya

çevirmişti. 1260 seviyelerine kadar yükselişini gerçekleştiren altın yeniden kazançlarını veriyor. Yeni haftaya satış baskısı ile başlangıç yapan altında hareketlilik sert bir şekilde gevşeyerek 1210 desteğine geriledi. Altında bu seviyenin de geçilmesi halinde 1205 ve 1200 seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. Yükselişin hedefi ise 1220 seviyesi olarak gözüküyor. Yeniden düşüş kanalına doğru hareketlenen altının kaderi bu hafta belirlenebilir. RSI göstergemizin de haftalık görünümde aşırı alım bölgesinden uzaklaşmak istediğini görebiliyoruz.

GBPUSD

Parite haftaya aşağı yönlü bir seyir ile merhaba dedi. Sabah saatlerindeki sert satış hareketi ile 1.4450 seviyesine kadar geri çekilen parite, sonrasında gelen tepki alımları ile birlikte bir miktar yükseliş kaydetti. Veri açısından sakin geçen günün ardından gözler yarınki İngiltere enflayon rakamlarında olacak. BOE Başkanı Carney’nin önceki açıklamalarında, enflasyon görünümünün bir süre daha düşük kalacağı söylenmişti. Bununla paralel olarak Ocak ayında veride yüzde 0.7 ‘lik düşüş bekleniyor. Paritede yükseliş hareketinin devam etmesi halinde ilk takip edeceğimiz seviye 1.4500. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1.4540 ve 1.4600 seviyeleri hedeflenebilir. Olası bir satış baskısında ise 1.4450 hala paritenin en kuvvetli desteği konumunda. Kırılması halinde geri çekilmeler 1.4400 seviyesine kadar sürebilir.

BRENT PETROL

Petrol fiyatlarında haftanın son gününde yaşanan yükseliş hareketi, haftanın ilk işlem gününde de devam ediyor. Haftasonu önemli petrol üretici ülkelerden biri olan Irak’tan yapılan açıklamada, bütçedeki kaybın telafi edilmesi ve gelecekte oluşabilecek herhangi bir açığın önlenmesi amacıyla mevcut üretimin iki katına çıkarılmasını planladıklarını açıkladı. Bugün ise Rusya ve Venezuella görüşmesi gündemdeydi. Rusya’nın üretim kesintisi konusunda OPEC ile resmi bir görüşme girişiminde bulunmadığı, başta Venezuella olmak üzere bazı OPEC üyesi ülkelerle petrol üretimi konusunda görüştüğü belirtildi. Teknik olarak ise yükseliş hareketinde 34.00 seviyesi önemli. Yukarı yönlü geçilmesi durumunda 34.50-35.00 aralığı takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 33.00 desteği kırılırsa, 32.50 hedeflenebilir.

      IŞIK FX
Araştırma Bölümü
Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku