FOREKS

% 400 artan Bitcoin nedir neden yükseldi ?

Bitcoin al-sat, bitcoin nedir,bitcoin nasıl alınır,bitcoin neden yükseliyor ?

% 400 artan Bitcoin nedir neden yükseldi ?

4 Ocak 2017 12:58
-A

+A

BİTCOİN NEDEN ARTIYOR ?

Dünya para piyasalarını sallayan Bitcoin , geçen sene 400 dolar seviyelerinden 1000 dolar seviyelerine çıkarak adeta coştu.

Türk yatırımcısının pek bilmediği Bitcoin dünya piyasalarında çok iyi bilinen ve alıp satılan bir ürün.

Bitcoin nedir ?

Bitcoin , dünya piyasalarında işlem gören sanal bir para birimidir.Bitcoin herhangi bir kriz veya depresyon beklentisinin olduğu dönemlerde kendini hedge etmek amacıyla altın gibi güvenilen bir limandır.

Bitcoin, geçen sene global piyasalardaki artçı şoklara karşı korunma amacıyla alınıp satılır.Son senelerde suskun olan Bitcoin 2016 yılında tekrar kendini ön plana çıkardı.

2016 yılında Bitcoin % 400 gibi yüksek bir oranda yatırımcılarına kazandırdı.Peki bu artışın sebbei nedir ?

Bu sorunun cevabını Bloomberght'de yer alan haberden alacağız.

İşte Bitcoin artışı için gösterilen 4 neden ?

1) BELİRSİZLİK

Belirsizlik Bitcoin talebini destekliyor. 2015'de Grexit tartışmalarının yaşandığı döneme benzer şekilde 2016'da Avrupa'nın yeniden siyasi risklerle gündeme gelmesi ve buna bir de ABD'de yeni başkan Trump belirsizliğinin eklenmesi sığınacak liman arayan paranın bir bölümünü sanal para birimi Bitcoin'e yöneltiyor. Bloomberg News'e konuşan Huobi Bitcoin borsası analistlerinden Le Xiaotian, “Avrupa'daki terörist saldırıları sermaye piyasalarında güvenli limanlara olan talebi artırdı ve altın, Trump'ın seçim zaferinden bu yana düşüşte. Küresel istikrarsızlık fonların Bitcoin piyasasına yönelmesinde önemli etkiye sahip” demişti.

2) ÇİN

Bitcoin rallisinde Çin'deki gelişmelerin payı önemli. Yükselişin büyük bölümü 16 milyar dolarlık Bitcoin piyasasını halen domine etmekte olan Çin'deki gelişmelerden kaynaklanıyor. Çin halen en büyük hacmin yakalandığı Bitcoin borsalarına sahip ve birçok 'Bitcoin madencisi' Çin merkezli. Burniske'ye göre Ağustos'tan bu yana devam eden Bitcoin'in yükselişinde asıl kırılma Ekim ayında Çin hükümetinin Bitcoin kaynaklı sermaye çıkışlarını sınırlandırabileceği raporuyla başladı.

Brookings'ten Eswar Prasad ise Çin'in sermaye çıkışı kısıtlamalarının etkisine dikkat çekiyor. Prasad, Çin'deki engelleyici regülasyonlar karşısında insanların portföy çeşitlendirmek için Bitcoin'e yöneldiğini belirtiyor.

Burniske de yuanda devalüasyonun Bitcoin'e korelasyonuna dikkat çekiyor. 2016 başından bu yana Bitcoin pozitif sapmalarla birlikte dolar/yuan'la yüksek korelasyon gösteriyor.


3)VENEZUELA

Venezuela'daki sert devalüasyon da bitcoin için pozitif. Burniske, Venezuela Bolivarı'nın çöküşünden kaçan Venezuelalıların da Bitcoin'e akın ettiğini belirtiyor:

"Venezuela'da artan enflasyon beklentileri de Bitcoin'i destekledi. Yatırımcılar Bitcoin'i enflasyona hedge olarak değerlendiriyor."

Venezuela'da para biriminin sert değer kaybı ülke borsasının 2016'da getiri şampiyonu olarak görülmesini de sağladı.

4)HİNDİSTAN

Hindistan, kara para aklama, vergi kaçırma ve sahte banknot kullanımını önlemek  için Aralık ayında ani bir kararla dolaşımdaki banknotların yüzde 86,4'ünü piyasan çekmişti.

Olayın ardından ekonomistler Hindistan GSYH'si üzerine negatif etkileri hesaplarken Octagon Strategy traderı Ryan Rabaglia, Hindistan'daki durumun da Bitcoin talebini desteklediğini belirtiyor. Rabaglia, Hint Rupisi'nin bulunabilirliğinin azalması ve dolaşımının düşmesinin Hintilileri Bitcoin alımına yönlendirdiğini belirtiyor.

2016'nın başında 400 dolar seviyelerindeki sanal para birimi Bitcoin, belirsizlik ortamında yatırımcıların tercihi oldu. Yatırımcılar güvenli liman arayışında altın yerine Bitcoin'e sığındı. 1.000 doları da aşan Bitcoin son 3 yılın zirvesinde. Şubat 2014'te Tokyo Bitcoin Borsası Mt. Gox'un çöktüğü seviye olan 788 geçen hafta çoktan geride kaldı. 2013'te Bitcoin patlamasının yaşandığı dönemde görülen seviye ise 1.200 dolardı.

BLOOMBERGHT
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku